این که گوشی شما گم یا دزدیده شود احتمالا برای خیلی ها اتفاق افتاده است.در این آموزش به نکاتی رسیدگی می کنیم که باید پس از دزدی یا گم شدن به آنها بپردازید.


 

 

۱ – ردیابی گوشی

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به ردیابی گوشی خود از طریق گوگل بپردازید. خوبی این کار این روش این است که به نصب برنامه جانبی نیاز ندارد و اگر GPS و اینترنت گوشی شما روشن باشد از طریق این روش می توانید موقعیت دقیق گوشی خود را روی نقشه ببینید(با اختلاف 20 متر).

از طریق این روش اگر GPS گوشی شما روشن باشد و پس از آن سارق آن را خاموش کرده باشد، آخرین موقعیتی که گوشی شما روشن بوده نیز به شما نمایش داده می شود.

ردیابی گوشی اندرویدی
 - چی جوری

برای استفاده از این روش وارد Android Device Manager شوید و جیمیلی که روی گوشی خود وارد کرده اید را وارد کنید تا موقعیت گوشی شما را نشان دهد.

گوگل حتی برای شما امکانات بهتری شما در نظر گرفته است. از این طریق شما می توانید اقدام به زنگ خوردن گوشی کنید(برای پیدا کردن موقعیت دقیق بعلت خطای ۲۰ متر) و یا حتی صفحه گوشی را قفل کنید!

 

۲ – امنیت اکانت ها

مطمئنن در هر گوشی کاربر چندین اکانت را در خود ذخیره کرده مانند اکانت های فیسبوک، اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و …

شما باید پس از گم شدن گوشی خود سریعا اقدام به تعویض رمز های خود کنید و در مورد برنامه هایی مانند واتساپ و تلگرام اقدام به پاک کردن اکانت خود کنید.

پیدا کردن گوشی گم شده
 - چی جوری

پس از کارهای بالا حتما رمز اکانت اصلی گوگل خود را نیز عوض کنید تا از دسترسی شخص یابنده یا سارق به بک آپ های شما از قبیل بک آپ مخاطبین و عکس و جلوگیری شود.

 

۳ – سوزاندن سیم کارت

یکی از مهمترین کارهایی که شما باید انجام بدهید این است که سیم کارت خود را بسوزانید و اقدام به گرفتن سیم کارت جدید کنید.

این کار دو مزیت دارد اول اینکه برنامه هیا مرتبط با شماره تلفن مانند واتساپ را غیر فعال می کند و دوم اینکه از هرگونه سو استفاده از سیم کارت شما جلوگیری می شود. البته چون پلیس می تواند با روشن  بودن سیم کارت آن را رهگیری کند سارقان پس از سرقت سیم کارت را دور می اندازند ولی شما شرط عقل را ملاک قرار دهید و اقدام به تعوثض سیم کارت خود کنید.

چند نکته برای ایمن تر بودن گوشی:

 

۱ – همیشه ردیاب گوشیتان فعال باشد!

برای اینکه بتوانید گوشی خود را پس از گم شدن ردیابی کنید باید ردیاب گوشی شما یا همان Location گوشی شما فعال باشد.

پیداکردن گوشی دزدیده شده - چی جوری

 

۲ – همیشه دیتای خط فعال باشد

اگر اینترنت خط شما فعال و مدام به اینترنت وصل باشد ردیابی آن بسیار راحت تر می شود. هرچند این کار شما را متحمل هزینه های اضافی و مصرف باتری بیشتر می کند ولی اگر فردی فراموش کار هستید می تواند بسیار کاربردی باشد.

ردیابی گوشی اندرویدی
 - چی جوری

۳ – از رمز ها و الگوها استفاده کنید

سعی کنید همیشه از رمز ها و الگو ها استفاده کنید. خوشبختانه در اکثر کاربران این اتفاق می افتد ولی معمولا از رمز ها و الگوهای بسیار ساده و قابل حدس استفاده می کنند. سعی کنید الگوی قفل شما بصورتی باشد که برای شما آسان باشد ولی اگر فردی برای اولین بار آن را مشاهده کرد نتواند آن را حفظ کند

پیداکردن گوشی دزدیده شده - چی جوری

۴ – کلید خاموش گوشی را غیر فعال کنید!

اگر گوشی شما دزدی شود، سارق اولین کاری که انجام می دهد خاموش کردن گوشی شما است. برای این کار باید از Xposed Framework استفاده کنید.فایل apk را دانلود و نصب کنید. پس از نصب برنامه به تب دانلود بروید و وارد مدل GrafityBox بشوید.(اگر پیدا نکردید از ابزار جستجو استفاده کنید).

GrafityBox ورژن های مختلفی دارد شما باید بسته به اندروید گوشی خود ورژن مورد نظر را دانلود کنید.

ردیابی گوشی اندرویدی
 - چی جوری

پس از نصب به داخل برنامه GrafityBox بروید و وارد Power Tweaks بشوید و تیک Disable power menu on lock screen را بزنید.

حالا هرکسی بخواهد گوشی شما را خاموش کنید ابتدا باید صفحه گوشی شما را باز کند.

۵ – از گوشی هایی که در پشتشان باز نمی شود استفاده کنید

شما اگر تمامی کارهای بالا را نیز انجام دهید ولی اگر در پشت گوشی شما باز شود بی فایده است.

زیرا سارق به محض اینکه ببیند گوشی خاموش نمی شود باطری آن را خارج می کند.

پیدا کردن گوشی گم شده
 - چی جوری

۶ – بک آپ اطلاعات

اگر برای شما اطلاعاتی که در گوشیتان است مهم است و همچنین نیاز دارید که همیشه آن را روی گوشی خود داشته باشید پس دائما ار اطلاعات خود بک آپ بگیرید.

برای بک آپ گرفتن از اطلاعات خود هم می توانید درون کامپیوتر خود داشته باشید و هم می توانید در فضاهای ابری مانند Drop یا google cloud استفاده کنید.

پیشنهاد چی جوری استفاده از سرویس خود گوگل می باشد.

 

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر