رایانه ویندوز

آشنایی با Task Manager

نوشته شده توسط سید حامد موسوی

یکی از ابزار های پر کاربرد برای شما در ویندوز Task Manager است، که به کمک شما می آید تا تشخیص بدهید که چرا رایانه شما کند است و یا برنامه های مخرب که مصرف بالایی در رم و CPU شما دارند را شناسایی کنید و آن ها را ببندید.


البته تسک منیجر _ Task Mnager _  در ویندوز های windows 8 , windows 10 تغییراتی داشته است که در “ آموزش نکات تسک منیجر در ویندوز 8 و 10 ” به شرح آن پرداخته ایم که اگر از ویندوز 7 استفاده نمی کنید به آن پست سری بزنید.

اجرای تسک منیجر در ویندوز ۸ و ۱۰

یکی از مرسوم ترین راه های باز کردن تسک منیجر یا مدیر وظایف زدن کلید های Alt+Ctrl+Delele است که قبلا مستقیما تسک منیجر را باز می کرد اما در ویندوز های 7 و 8 و 10 شما را وارد صفحه ای میکند که در آن شما باید Task Manager را انتخاب کنید.

راه بعدی برای بازکردن Task Manager که خود من از آن استفاده می کنم کلیک راست کردن بر روی نوار تسک بار یا (Taskbar) است و سپس کلیک بر روی Task Manager

راه بعدی و آسان ترین راه نیز زدن کلید های Ctrl+Shift+Esc است که شما را مستقیما به Task Manager می رساند.

 

مشاهده وضعیت Ram وCPU

وقتی تسک منیجر را در ویندوز ۷ باز میکنید، تب Applications را مشاهده می کنید. در این تب لیست برنامه ها را می بینید و میتوانید با انتهاب هر یک و کلیک بر روی گزینه End Task آن را ببندید البته برنامه هایی که not responding شده بایند از این طریق به سختی بسته می شوند و البته در این قسمت هم نمی توانید منابع مصرف شده هر یک را مشاهده کنید.

آشنایی با Task Manager - چی جوری

روی تب Processes  کلیک کنید، در این قسمت تمامی پردازش های سیستم از قبیل پردازش های نمایان و برنامه ی های در حال اجرا که آن ها را مشاهده می کنید تا برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می شوند و قابل مشاهده نیستند را خواهید دید. و با انتخاب هر یک و زدن کلید End Processes آن را به راحتی هر چه تمام تر ببنید.

البته مصرف رم و CPU را نیز در این جدول می بینید، می توانید روی گزینه Memory کلیک کنید تا برنامه ها بر حسب مصرف رم مرتب شوند و برنامه ای که رم زیادی مصرف میکند را شناسایی کنید! البته اگر چندین User یا کاربر در ویندوز شما logon هستن با کلیک بر روی show processes from all user تمامی برنامه ها را ببنید و مصرف هر یک را نیز ببنید.

آشنایی با Task Manager - چی جوری

البته همونطور که در شکل می بینید فقط مقادیر ram و CPU رو مشاهده می‌کنید، اگر بخواهید پارامتر های دیگه ای رو هم ببنید باید از منوی View وارد قسمت Columns شوید ، گزینه CPU Time را تیک بزنید، با این کار زمان پردازش را هم میبینید ! ممکن است یک پردازش اکنون مصرف پایینی داشته باشد اما زمانه بالایی از رم و سی پی یو استفاده کرده باشد…

بستن برنامه های پس زمینه

 

ممکن است شما برنامه ای را به طور معمولی با زدن کلید ضربدر ببنید اما در واقع آن برنامه بسته نشده باشد

ممکن است برنامه ای بدون اینکه شما خبر داشته باشد در پس زمینه در حال اجرا باشد (حال خواه ویروس باشد و یا خواه برنامه ای که میزان زیادی از رم و CPU شما گرفته باشد)

ممکن است یک برنامه خاص هنگ مرده باشد و یا در حالت Not Responding باشد

و…

اگر با یکی از این موارد مواجه شده باشید ، Task Manager کمک بسیار بالایی به شما خواهد کرد.

همانطور که گفته شد در قسمت processes  میتوانید برنامه ی مورد نظر خود را انتخاب کرده و با زدن کلید End و یا با کلیک راست کردن روی آن و زدن کلید End به آن خاتمه دهید.

 

آشنایی با Task Manager - چی جوری

چه برنامه هایی در حال اجرا هستند؟

در تب processes لیست برنامه های در حال اجرا را خواهید دید تمامی برنامه های نمایان و پنهان را در آن جا خواهید دید. کافیست روی هر یک از برنامه ها کلیک راست کرده و روی Open File Location کلیک کنید تا ببینید کدام فایل در کدام آدرس است که در حال اجرا است.

در این قسمت می توانید priority را انتخاب کنید تا اولویت پردازش را تعیین کنید، در قسمت Affinity می توانید تعیین کنید کدام هسته CPU این پردازش را انجام دهد.

 

مشاهده وضعیت کلی RAM و CPU

وارد تب Performance شوید، در این قسمت وضعیت کلی رم و سی پی یو را خواهید دید نمودار بالایی مربوط به CPU است که سمتون سمت چپ کل وضعیت CPU را نشان می دهد و ستون سمت راست به تعداد هسته هایی که CPU دارد نمودار است و هر یک وضعیت هر هسته را نشان میدهید.

نمودار پایینی هم نشان گر وضعیت رم است.

آشنایی با Task Manager - چی جوری

اگر وضعیت رم و سی پی یو شما نزدیک به ۱۰۰% باشد، رایانه شما باید هنگ و کند باشد، در این مواقع باید وارد تب Processes شوید و برنامه هایی که درصد بالایی از منابع را گرفته اند را ببندید.

اگر برنامه هایی که باید ببنید از لزومات کاری شما هستند و آن ها را لازم دارید و نمی خواهید ببنید باید رم یا Cpu را ارتقا دهید.

 

مشاهده وضعیت شبکه

آشنایی با Task Manager - چی جوری

شما در این قسمت وضعیت شبکه خود را می بینید اگر اینترنت شما کند است شاید به خاطر این باشد که کارت شبکه شما به شدت مشغول امور دیگری است . البته در ایران کندی اینترنت عموما به این موضوع مربوط نمی شود.

اگر بخواهید بدانید کدام برنامه چقدر مصرف شبکه دارد باید از Resource Monitor را باز کنید.

 

به طور کلی اگر بخواهید ریز جزییات وضعیت سیستم را مشاهده کنید باید از Resource Monitor استفاده کنید.

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر