وقتی شما یک فایل رو از روی سیستم خودتون پاک میکنید، فایل پاک شده واقعا و بصورت کامل ئاک نمی شود و آثاری از خودش به جا می گزارد.

و اگر روزی هارد یا سیستم شما بدست شخص دیگری بیفتد این امکان وجود دارد که تمامی فایل های پاک شده بازگردانی یا بعبارتی ریکاوری شود.

 

چه اتفاقی برای فایل ها هنگام پاک کردن می افتد؟

 

ویندوز و دیگر عملگر های سیستم بخشی از فایل یا فولدر را نگهداری می کند که به آنها در اصطلاح Pointer گفته می شود.Pointer هر فایل یا فولدری به ویندوز اطلاعاتی درمورد شروع و آغاز یک داده می دهد.

هنگامی که شما یک فابل را پاک می کنید، ویندوز Pointer ها را پاک می کند و سکتور های فهالی که شامل داده می شوند را علامت می زند.

Point فایل هایی که بزرگ نیستند همچنان روی بخش های خالی سکتور هارد درایو ثابت می مانند.

خلاصه اینکه هنگامی که ویندوز یک فایل جدید را ایجاد می کند داده ی آن فایل شامل محتویاتی از اون فایل هست که قابل بازگردانی هستند.یک برنامه ریکاوری می تواند با اسکن کردن هارد درایو محتویاتی ایت چنینی که پاک شدند را Restore یا بعبارتی بازگردانی کند.

 

اگر شما بصوورت اتفاقی فایلی را پاک کردین باید چند نکته را مد نظر داشته باشین:

 

xhard-drive-lights.jpg.pagespeed.ic.4W21xaM16n

 

  • شما باید هرچه سریعتر اقدام با بازیابی اطلاعات کنید:

هرچه ویندوز به کار خود ادامه دهد و مدام اطلاعات پاک و نوشته شوند احتمال بازگردانی فایل های شما کم می شود پس اگر می خواهید اطلاعات شما بهتر بازگردد سریعا این کار رو انجام دهید.

  • هارد دیسک را خارج کنید!

بهترین راه برای ریکاوری اطلاعات این است که هارد درایوی که اطلاعات در آن پاک شده است را به کامپیوتر دیگری منتقل کنید.این عمل برای این خوب است که شما باید برای بازگردانی اطلاعات حتما نرم افزار ریکاوری نصب کنید و این خود باعث نوشتن داده جدید روی هارد شده و احتمال بازگردانی اطلاعات را پایین می آورد.

چطوری اطلاعات را غیرقابل بازیابی کینم؟

اگر اطلاعات مهم و شخصی دارید وقصد پاک کردن آن را دارید و یا میخواهید هارد درایوی را به کسی بدهید یا نه قصد فروش لپتاپی را دارید که روی آن اطلاعات شخصی دارید بهترین راه استفاده از نرم افزار های پاک کننده است. یکی از این نرم افزار ها ،نرم افزار Eraser است به این صورت که برای پاک کردن از طریق ویندوز روی آن کلیک و سپس Erase را می زنید.

چگونه اطلاعات از دست رفته را بازیابی کنیم؟

احتمالا برای همه این اتفاق افتاده است که ناخواسته اطلاعاتی را پاک کرده باشند. برای بازیابی اطلاعات نرم افزار های زیادی وجود دارد. ما برای شما دو نرم افزار قدرتمند را معرفی می کنیم.نرم افزار Recuva و Active File Recovery جزئه بهترین ها در امر ریکاوری اطلاعات می باشند.با سرچ در گوگل شما براحتی می توانید آنها را دانلود و استفاده کنید.

ximage163.png.pagespeed.ic.B7up_KcSOV

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر