زمانی که ویندوز ویستا به بازار آمد UAC مورد انتقاد شدید قرار گرفت و همه سعی در غیر فعال کردن آن داشتند، اما در ویندوز ۷ ، ۸ و ۱۰ این موضوع بهبود یافت ولی همچنان برخی اصرار به این دارند که UAC را غیر فعال کنند ، در ابنجا ما میخواهیم به ویژگی ها و معایب آن می پردازیم.

UAC در ویندوز چیست؟
UAC از ویژگی های امنیتی از ویندوز ویستا، ویندوز ۷ و ویندوز ۸ است که کمک می کند تا جلوگیری از تغییرات غیر مجاز به کامپیوتر شما صورت پذیرد. این تغییرات می تواند توسط برنامه ها، ویروس ها و یا کاربران دیگر انجام شود. کنترل حساب کاربر یا UAC میخواهد مطمئن شود که این تغییرات تنها با تایید از مدیر(شما) صورت میپذیرد. اگر این تغییرات توسط مدیر تایید نشود، ویندوز بدون تغییر باقی می ماند.
کنترل حساب کاربر (UAC) چگونه کار می کند؟

در ویندوز های جدید برخی برنامه ها بدون نیاز به تایید مدیر هم کار میکند ، این برنامه ها توسط کاربران عادی هم قابلیت اجرا دارند(کابران عادی و مدیران در ویندوز چیستند؟##) چون تغییری در سیستم عامل ، رجیستری و یا فایل های کاربران دیگر و… نمی دهند .

اما زمانی که یک برنامه میخواهد کار های بالا را انجام دهد ،مجوز های بیشتر می خواهد و حتما باید مدیر به آن دسترسی داده باشد و هنگام اجرا آن برنامه چیزی مشابه پیام زیر می بینید

اگر بر روی yes کلیک کنید به نرم افزار اجازه میدهید تا توانایی انجام فعالیت های مجوز دار را داشته باشد.

این مجوز تا زمانی که برنامه باز است و به طور کامل بسته نشده در اخیارش هست . برای درک بیشتر به الگوریتم کار UAC در شکل زیر نگاه کنید.

 

البته ویندوز نیز خودش این برنامه ها را از قبل شناسایی کرده است و برنامه هایی که نیاز به دسترسی مدیر داشته باشد بر روی خودشان آرمی از یک سپر دیده می شود ! (آرم سپر روی آیکون)

UAC چیست؟ فعال باشد یا غیر فعال؟

گاهی اوقات نیز ویندوز این نرم افزار ها را شناسایی نمی کند و آن ها را بدون اجازه شما (نمایش پیام UAC و گرفتن اجازه)باز میکند اما زمانی که آن نرم افزار میخواهد کار مجوز دار را انجام دهد با خطا رو برو می شود و ویندوز جلوی آن را میگیرد! اگر با چنین صحنه ای رو به رو شدید بهتر است روی ان برنامه کلیک راست کرده و گزینه Run As Administrator را بزنید

 

برخی از کارهای خود ویندوز که نیاز به دسترسی دارند:

 • Running an application as administrator
 • Changes to system-wide settings or to files in the Windows or Program Files folders
 • Installing and uninstalling drivers & applications
 • Installing ActiveX controls
 • Changing settings to the Windows Firewall
 • Changing UAC settings
 • Configuring Windows Update
 • Adding or removing user accounts
 • Changing a user’s account type
 • Configuring Parental Controls or Family Safety
 • Running Task Scheduler
 • Restoring backed-up system files
 • Viewing or changing another user’s folders and files
 • Changing the system date and time

 

سطح های دسته بندی UAC چیست ؟ UAC Levels

 1. Always notify :
  1. در این سطح قبل از اینکه نرم افزار (یا حتی خود شما [کاربر – User])اقدام به تغییر یا انجام کار هایی که نیاز به مجوز دارند بکند ، ویندوز به شما اعلان uac را نشان میدهد. زمانی که این اعلان به نمایش در می آید دسکتاپ شما به شکل زیر در می آید. . شما راهی دیگر ندارید جز اینکه یکی از کلید yes یا no  را فشار دهید و باقی اجزای دسکتاپ غیر فعال بوده و اختیار انجام کاری را ندارید.
  2. امنیت: این امن ترین و آزار دهنده ترین نتظیم است اگر شما از uac ویندوز ویستا ناراضی بودید این تنظیم را انجام ندهید
 2. Notify me only when programs/apps try to make changes to my computer:
  1. این حالت به صورت پیشفرض بوده و پیام زمانی به شما نمایش داده می شود که نرم افزار بخواهد کاری را انجام دهد که دسترسی Admin بخواهد. اگر شما بخواهید به صورت دستی ویندوز را تغییر دهید اعلان UAC برای شما نمایش نمی آید. این سطح از UAC آزار دهندگی کمتری دارد و زمانی که خود کاربر بخواهد تغییری ایجاد کند به آن پیام نمی دهد اما اگر برنامه ها بخواهند تغییرات انجام دهند پیام نمایش داده می شود. در اینجا هم باید قبل از هرکاری به پیام پاسخ دهید.
  2. امنیت:این روش نسبت به حالت قبل امنیت کمتری دارد چون برخی برنامه های مخرب می تواند کار های موس و کیبرد را شبیه سازی کنند و خود را جای کاربر وانمود کنند تا ویندوز به آنها کاری نداشته باشد.
 3. Notify me only when programs/apps try to make changes to my computer (do not dim my desktop):
  1. این حالت مانند حالت قبلی بوده اما در هنگام نمایش اعلان دیگر دسکتاپ قفل نمی شود و شما قبل از زدن کلید های yes و no میتوانید کار های دیگری نیز انجام دهید و این موضوع باعث می شود که باقی نرم افزار ها بتوانند روی این پیام تاثیر بگزارند و آزاد باشند.
  2. امنیت: این روش امنیت کمتری دارد چون راه را برای نرم افزار های مخرب و شبیه ساز موس و کیبرد بیشتر باز میکند.
 4. Never notify
  1.  در این روش UAC خاموش می شود و هیچ حفاظتی در مقابل تغییراتی که نیاز به مجوز دارد انجام نمی شود.
  2. امنیت: این روش اصلا امنیت مناسبی ندارد و شما حتما با مشکلاتی رو برو خواهید شد، از ویروس ها تا جاسوسی ها،این کار راه را برای برنامه خای مخرب بسیار باز می گزارد.

باید UAC را قبل از نصب برنامه ها خاموش کرد و سپس روشن کرد؟!

این ایده گاهی ایده بسیار بدی است ! زمانی که UAC خاموش است تکنیک های مجازی سازی آن هم خاموش بوده و برنامه ای که در این حالت نصب می شود ممکن است در حاهایی فایل ها و … بریزد که زمانی که UAC را را روشن می کنیم دیگر این برنامه اجرا نشود جون اجازه اجرای آن فایل ها را ندارد.!!! به همین خاطر خوب است که همیشه این حالت روشن باشد و یا از Run As Administrator برای نصب برنامه ها استفاده کنیم

 

چگونه UAC را تغییر دهیم؟

کافیست در قسمت جستجوی ویندوز ۷ که در استارت منو بوده ، قسمت جتجوی ویندوز ۸ که در مترو بوده و قسمت جستجوی ویندوز ۱۰ که در کنار استارت است عبارت UAC را بنویسید….

UAC چیست؟ فعال باشد یا غیر فعال؟

UAC چیست؟ فعال باشد یا غیر فعال؟

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

۲ نظر

متن نظر