پوشه های $WINDOWS.~BT و $WINDOWS.~WS پوشه هایی هستند که هنگام ارتقاء سیستم عامل شما به ویندوز ۱۰ ایجاد می شوند (بدون پاک کردن و نصب مجدد ویندوز).

نام فایل و اینکه چه میزان از فضای هارد دیسک شما را اشغال کرده اند به ویندوز قبلی شما بستگی دارد.

در ویندوز ۷ و ۸

در زمانی که ارتقاء به ویندوز ۱۰ رایگان بود، ویندوز شما بصورت اتوماتیک  اقدام به دریافت فایل های ویندوز ۱۰ و فایل ها را در پوشه ای به نام $WINDOWS.~BT ذخیره می کرد.  هنگامی که شما با آپگرید ویندوز ۱۰ موافقت می کردید، ویندوز سریعا به سراغ این فایل ها می رفت و آنها را اجرا می کرد.

در ویندوز ۱۰

در ویندوز ۱۰، فولدر $WINDOWS.~BT حاوی فایل های ویندوز قبلی شما می باشد(برای دانگرید یا بازگشت به ویندوز قبلی). در نظر داشته باشید که ویندوز قبلی شما می تواند بیلد نامبر قبلی همین ویندوز ۱۰  نیز باشد.

درواقع این فولدر خیلی شبیه به فولدر Windows.old می باشد با این تفاوت که فولدر $WINDOWS.~BT علاوه بر دارا بودن فایل های قبلی ویندوز log های ویندوز قبلی که شامل تنظیمات برخی از نرم افزار ها می شود را نیز در خود دارد.

البته طبق گفته ی مایکروسافت این فولدر ها باید پس از گذشت ۱۰ روز از آپدیت و یا ۳۰ روز از گذشت عدم آپدیت کردن، بصورت خودکار جهت آزاد سازی فضا پاک شوند.

فایل ها را پاک کنم یا نه؟

اخطار : اگر شما تصمیم به پاک کردن پوشه ی $WINDOWS.~BT در ویندوز ۱۰ را کرده اید، باید بخاطر داشته باشید که با پاک کردن این پوشه دیگر قابلیت بازگشت به ویندوز قبلی را ندارید و به این نکته هم دقت کنید که این پوشه بعد از ۱۰ روز بصورت خودکار پاک می شود.

اگر تصمیم های خود را گرفته اید باید بگویم که نمی توانید از راه معمول این پوشه را پاک کنید و باید با استفاده از ابزار Disk Cleanup این کار را انجام دهید.

پس از باز کردن Disk Cleanup باید تیک گزینه Temporary Windows installation files را بزنید، همانطور که می بیند حجم بالای نیز دارد.

با انجام اینکار فولدر های $WINDOWS.~BT و Windows.old در ویندوز ۱۰ و فولدر های $WINDOWS.~BT و $WINDOWS.~WS در ویندوز ۷ و ۸ پاک می شوند.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر