در این مطلب به توضیح کار با Task Scheduler (بخوانید تسک اسکژول) می پردازیم، ابزاری که طی زمان بندی شما کار ها را در ویندوز انجام می‌دهد.


این مطلب از سری مطالب آموزش پیشرفته ویندوز بوده و می توانید باقی مطالب را نیز مطالعه نمایید.

برای استفاده از این قابلیت ها شما باید با آنها آشنا شده و سپس از ان ها استفاده کنید.

آموزش پیشرفته ویندوز – دستورات را در ویندوز زمان بندی شده اجرا کنید

شاید شما به این فکر کنید که Task Scheduler یه ابزار زمان بندی برای اجرای برنامه های در زمانی خاص است اما نکته اینجاست که توان Task Scheduler بیشتر از این حرف هاست و به بخشی جدایی ناپذیر از ویندوز تبدیل شده است.

در روزگاران قدیم، ویندوز یک خروار از خدمات در حال اجرا در پس زمینه داشت که فقط برای انجام کارهایی مانند رویدادهای پاکسازی سیستم یا تعمیر و نگهداری استفاده می شد که اکنون فقط در یک زمان خاص اجرا می شوند. این به این معنی است که پردازش و فضای کمتری از رایانه شما توسط سیستم عامل اشغال می شود.

بررسی رابط کاربری Task Scheduler

برای اولین بار که Task Scheduler را با جستجو در منوی Start باز می کنید با یک پنجره سه ستونه رو برو می شود، ستون سمت چپ شمامل پوشه هایی به صورت درختی است که نشان دهنده دسته بندی وطایف زمان بندی شده برای اجرا است،در سمت راست نیز پنلی با نام Actions pane وجود دارد که موارد پر کاربرد از آیتم های منو را در دسترس شما قرار داده است.این پنل با توجه به Taskی که انتخاب کرده اید ابزار های مختلفی را در اختیار شما می گزارد.

راهنمای استفاده از Task Scheduler - چی جوری

  • Create Basic Task– یک ابزار جادویی(wizard) برای ایجاد تسک هاز زمان بندی شده.
  • Create Task– ساخت Task با ابن تفاوت که باید تمامی جزییات و تنظیمات را وارد کنید.
  • Import Task– این گزینه به شما اجازه می دهد که تسک هایی که قبلا استخراج یا Export کرده بودید را حالا باز گردانید، به عنوان مثال از رایانه رو میزی خود تسک ها را استخراج و درون لپ تاپ خود Import کنید.
  • Display All Running Tasks– لیست تمامی Task های در حال اجرا را به شما نمایش می دهد.
  • Enable / Disable All Tasks History– روشن و یا خاموش کردن ثبت وقایعی که Task Scheduler انجام می‌دهد(ثبت Log)
  • New Folder…-ساخت فولدر در منوی سمت چپ،بسیار مفید برای زمانی که می‌خواهید تسک ها را دسته بندی کنید و در پنل سمت چپ به راحتی آن را پیدا کنید.
  • Delete Folder– پاک کردن همان فولدر هایی که در مورد بالایی اشاره کردم…

با کلیک بر روی Display All Running Tasks می توانید تمامی تسک هایی که اکنون در حال اجرا هستند را مشاهده میکنید و البته ستون هایی نیز در آنجا هستند که زمان اجرا و مدت اجرا را به شما نشان می دهند

راهنمای استفاده از Task Scheduler - چی جوری

گزینه Enable / Disable All Tasks History هم بسیار کاربردی است زیرا با فعال کردن امکان History یک تب History به صفحه جزییات هر تسک اضافه می شود که اتفاق هایی که در اینجا برای آن Task رخ می‌دهد را به شما نشان می‌دهد. اگر شما در حال عیب یابیی هستید که به Task Scheduler مربوط می شود فعال کردن این گزینه مسیار مفید است اما اگر نیازی به آن ندارید بهتر است آن را غیر فعال کنید تا از لاگ های اضافی بر روی سیستم خود جلوگیری کنید و کارایی بهتر در سیستمتان داشته باشید.

صفحه ی زیر صفحه جزییات یک Task است که تب History آن را ملاحضه می فرمایید.

 

راهنمای استفاده از Task Scheduler - چی جوری

برای مثال اگر از ستون سمت چپ مسیر زیر را دنبال کنید:

Microsoft -> Windows -> Defrag folder

باید تسک ScheduledDefrag را مشاهده کنید

می توانید روی آن دوبار کلیک کنید تا پنجره جزییات باز شود و یا با یک با کلیک بر روی آن در پایین صفحه جزییات را مشاهده کنید

 

وارد تب actions از جزییات شوید.

در این قسمت برنامه یا کدی که قرار است در زمان بندی خاص در پشت صحنه اجرا شود را مشاهده کنید.

Task Scheduler - چی جوری

لطفا مباحثی که مربوط یه ماکروسافت هست را دست کاری نکنید!!!

اگر بخواهیم یک مثال دیگر نیز بزنیم به آدرس Microsoft -> Windows -> ApplicationData بروید

اطلاعات تب action به ما می گوید خط فرمان یا همان کد هایی که در CMD قبلا در مورد آن بحث کرده ایم، با استفاده از برنامه rundll32.exe به اجرای فایل Windows.Storage.ApplicationData.dll و تابع CleanupTemporaryState در آن فایل DLL می پردازد.

یعنی چه؟

عموما تمامی برنامه های ماکروسافتی و یا به عبارتی .NET در اجرا اطلاعاتی موقتی در جایی ذخیره میکنند که به آن ApplicationData می گویند که وجود آن ها فقط در هنگام اجرا ضروریست و بعد از اجرای برنامه دیگر به درد نمی خورد … لازم است هر از چند گاهی این اطلاعات پاک شود که ویندوز با یک زمان بندی این کار را کرده است

Task Scheduler - چی جوری

لازم نیست این تسک را به صورت دستی trigger و یا به عبارتی اجرا کنید تا فایل های اضافی پاک شود! ویندوز در زمان لازم این کار را می کند، اما اگر اصرار دارید از نرم افزار هایی مانند CCleaner استفاده کنید … ما اینجا این مورد را بررسی کردیم تا با کارکرد دقیق تر ویندوز آشنا شوید.

 

یا برای مثال دیگری ، یقیناً نام Disk Cleanup به گوش شما خورده است و زمانی که فضای دیسک شما کم است با انجام این کار فایل های بیهوده پاک می شوندو فضا برای شما باز تر می شود. اما جلب است بدانید یک تسک با نام SilentCleanup وجود دارد که این کار را مخفیانه هر چند وقتی انجام میدهد! دستور اجرا شونده در این Task را در شکل زیر میبینید:

Task Scheduler - چی جوری

 

در واقع فایل cleanmgr.exe را با پارامتر های خاص باز میکند.

 

ساخت یک task در Task Scheduler

برای ساده سازی امر از wizard استفاده می کنیم، برای این کار از ستون سمت راست create basic task را انتخاب میکنیم،سپس تان و توضیحی برای این تسک انتخاب کرده و روی next کلیک می کنیم ، حال وارد صفحه ای می شویم که باید زمان بندی اجرا را تعیید کنیم ، ابتدا تعیین کنید که میخواهید فعالیت روزانه باشید یا هفتگی و یا و… ، سپس روی next کلیک کنید تا جزییات بیشتری از این تنظیم را تعیین کنید:

Task Scheduler - چی جوری

سپس باید دستور اجرایی در زمان تعیین شده را معین کنید ، آیا میخواهید برنامه ای اجرا شود؟ یا پیامی نمایش داده شود و یا …

Task Scheduler - چی جوری

اگر گزینه ی برنامه را انخاب کنید باید کامند یا دستور اجرای آن را بنویسید بهتر است با CMD و کامند های آن آشنا باشید.

Task Scheduler - چی جوری

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر