ویندوز ابزار های مدیریتی زیادی دارد که شاید خیلی از شما از آن بی خبر بوده باشید، این ابزار ها توانایی های بسیاری به شما خواهد داد فراتر از ساخت اکانت ها و…


 

این مطلب از سری مطالب آموزش پیشرفته ویندوز بوده و می توانید باقی مطالب را نیز مطالعه نمایید.

برای استفاده از این قابلیت ها شما باید با آنها آشنا شده و سپس از ان ها استفاده کنید.

 

دسترسی سریع به ابزار مدیریتی

یکی از قابلیت های خوبی که یک متخصص رایانه یا گیک باید به آن آشنا باشید دانستن این که به چه ابزاری نیاز دارید؟! و این ابزار را به سرعت از کجا بیاورد .

شما راه های زیادی دارید ، می توانید شورت کات بسازید و یا… اما در ویندوز ۸ شما می توانید به راحتی بر روی آیکون استارت کلیک راست کنید و یا بر اساس آنچه در پست کلید های میانبر گفتیم با زدن کلید های Ctrl+X منو را باز کنید.

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

البته در ویندوز ۷ میتوانید اسم هر کدام از این موارد را درون قسمت جستجوی منوی استارت جستجو کنید و آن را پیدا کنید و یا بر روی MyComputer کلیک راست کرده و گزینه Manage را بزنید.

البته راه های دیگری هم هست اما باید اسم فایل اجرایی ابزار را بدانید ، مثلا برای Event Viewer فایل اجرایی با نام eventvwr در نظر گرفته شده که این فایل را میتوانید درون Run وارد کنید ,  و یا حتی شورتکاتی با این مقصد بسازید.

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

لیست باز شده بسیار مفید کاربری خواهد بود، هر کدام از این گزینه ها در بر دارنده تنظیمات مختلفی از ویندوز شما خواهد بود البته نه تنظیماتی که از طریق کنترل پنل در دسترس شما هستند.

اگر شما گزینه Computer Management را انتخاب کنید، پنجره ی زیر به شما نمایش داده می شود ، در سمت چپ لیست ابزار های مختلف را مشاهده میکنید که پیشتر در در لیست عکس بالا دیده بودید ، و در سمت راست هم جزییات آن ابزار برای شما باز خواهد شد.

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

شرح خلاصه ای از ابزار ها

در این جلسه به شرح خلاصه ای از امکانات هر یک از گزینه ها می پردازیم. در جلسات بعدی هر یک را مفصلا  توضیح خواهیم داد.

Task Scheduler

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

این ابزار به صورت داخلی توسط ویندوز به اجرای کار های زمان بندی شده و خاص می پردازد ، و شما نیز میتوانید به آن چیزی بیافزایید، مثلا اجرای یک برنامه یا کد در زمان های مختلف…

 

Event Viewer

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

بسیاری از مردم این ابزار را نمی شناسند، این درحالی است که Event Viewer در ویندوز بسیار راه گشا بوده و خیلی از عیب یابی هارا میتوان با آن انجام داد و از نگرانی های بی مورد کاست .

البته کلاه بردارانی که از طریق تلفن به سمت حل مشکلات رایانه ای شما می آیند، میخواهد به شما ثابت کنند که ارور هایی که اینجا میبینید ناشی از ویروس و ترجان است !!!! به این صورت که Event Viewer را باز میکند و فیلتر را روی حالتی می گزارند که فقط خطا ها را نشان دهد!! اما واقعیت این است که این اخطار ها ترسناک نیستند!! و مشکل به آن بزرگی نیست.

مثلا زمانی که شما یک بازی یا نرم افزار سنگین را اجرا میکنید که سیستم شما را تحت فشار قرار میدهد یه اخطار مبنی بر کند بودن سیستم دریافت میکنید. در شرح کامل Event Viewer توضیح میدهیم که از چه اخطار هایی بترسید و از کدام ها نترسید.

 

Disk Management

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

وقتی شما بخواهید پارتیشنی را حذف یا اضافه کنید، دیسک یا هارد جدیدی رو راه اندازی اولیه کنید و… نیاز به این ابزار دارید.

مثلا برای فهمیدن این موضوع که چرا هارد جدیدی که وصل کردید و یا فلش یا سی دی رام جدیدی که وصل کردید بالا نیامده است و در my computer  نیست؟ اگر به این قسمت بیاید و آنها را ببنید یا نبینید هر کدام مفهومی دارد…

اگر بخواهید نام درایوی را تغییر دهید …

اگر بخواهید وضعیت دیسک ها را ری استارت کنید و…

 

Dealing with Services

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

قسمت سرویس ها قسمت واضحی است که خودش توضیحات موردنیاز خود را گفته است ، لیستی از سرویس های درحال اجرا را می بینید و میتوانید انها را متوقف و یا راه ندازی مجدد کنید و … این قسمت نیاز به توضیحات بیشتری ندارد اما اینکه کدام سرویس باید متوقف باشد و یا کدام سرویس را نباید متوقف کرد جای صحبت و بحث دارد.

البته مدیریت سرویس ها از طریق CMD هم ممکن است …

 

Registry Editor

یکی از ابزار پر کرباردی است که حتما خیلی از شما با آن رو برو شده اید. تغییرات زیادی را در ویندوز میتوان از طریق رجیستری اعمال کرد، تغییراتی که برخی از انها را در تنظیمات خود ویندوز می بینیم و تغیراتی که در تنظیمات ویندوز نیست و ابتکار خودمان است…

 

Resource Monitor

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

این ابزار ابزار جدیدی است که در ویندوز xp یافت نمی شد از طریق این ابزار می توانید نظارت خوبی بر روی رایانه خود داشته باشید، در این مکان فقط نظارت شما بر روی سی پی بو و مموری رم رایانه نیست که پیشتر از طریق task manager به آن دسترسی داشتید.

 

Performance Monitor

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

ابن ابزار به صورت کامل در طول زمان شروع به مانیتور کردن وضعیت سیستم شما میکند، این ابزار برای کاربران حرفه ای تر مناسب است و پارامتر های بسیار گسترده ای دارد که به شرح آن ها برای شما خواهیم پرداخت، به صورتی که میتوان برای اجرای دوره ای آن زمان تعیین کرد و هر فعلان ساعت وضعیت سیستم را بررسی و در فایلی ذخیره کند.

Group Policy Editor

ابزاری شیرین مانند رجیستری که البته در نسخه پرفشینال به بالای ویندوز ها موجود است.

 

Device Manager

آموزش پیشرفته ویندوز – ابزار های مدیریت - چی جوری

مدیر سخت افزار رایانه ی شما، که قبلا راجب Device Manager صحبت کرده ایم.

 

و چندین مورد دیگر که به موقع هر یک را جدا گانه شرح داده و لینک آن را در اینجا قرار میدهیم، البته در آموزش پیشرفته ویندوز هم می توانید ادامه این آموزش را بیابید.

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر