مواقعی پیش می آید که تنها کامپیوتر شما به اینترنت وصل می شود، اما پطور می توان این اینترنت را به اشتراک گذاشت تا دیگر دستگاه ها نیز بتوانند به آن متصل شوند. در ویندوز شما می توانید از طریق کارت وایرلس کامپیوتر خود اینترنت را به اشتراک بگذارید و اجازه دهید گوشی و یا دستگاه های دیگر به آن وصل شوند. هاین کار تنها برای این مفید نیست که شما اینترنت را به اشتراک بگذارید، گاهی مودم فاصله ای را که می خواهید نمی تواند پوشش دهد، شما می توانید با هات اسپات (Hotspot) کردن کامپیوتر و اتصال یک تکرار کننده (Repeater) سیگنال وای فای (Wi-Fi) را بسیار قوی تر کنید.


هات اسپات (Hotspot) کردن کامیپوتر از راه ساده

اگر شما حس می کنید که راه ویندوزی برای هات اسپات (Hotspot) کردن پردردسر و با دشواری همراه است می توانید با دانلود برنامه ی Connectify Hotspot براحتی این کار را انجام دهید. این برنامه که رایگان نیز می باشد کار را بسیار راحت تر کرده است. با استفاده از این برنامه شما می توانی علاوه بر اشتراک گذاری اینترنت ، اقدام به تکرارکننده (repeater) کردن لپتاپ، و یا استفاده از لپتاپ بعنوان هدایت کننده (router) نیز کنید.

اشتراک گذاری اینترنت (هات اسپات کردن) در ویندوز ۱۰

مایکروسافت سعی کرده است تا در ویندوز ۱۰ این کار را ساده تر کند. برای شروع ابتدا باید وارد صفحه ی تنظیمات (Setting) ویندوز شوید. برای اینکار می توانید از کلید های میانبر Win+I استفاده کنید. پس از باز شده صفحه ی تنظیمات بر روی Network & Interne کلیک کنید.

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 8
 - چی جوری

در صفحه ی باز شده از گزینه های ستون کناری، بر روی Mobile hotspot کلیک کنید.

وای فای نقطه ای (Hotspot) کردن کامپیوتر - چی جوری

حال در بخش سمت راست پنجره گزینه ی Share my Internet connection with other devices را فعال کنید. اگر دوست دارید مشخصات هات اسپات (Hotspot) را از حالت پیشفرض خارج کنید، بر روی Edit کلیک کنید.

اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز 8
 - چی جوری

در پنجره ی ویرایش اطلاعات هات اسپات (Hotspot) نام و رمز عبور دلخواه را وارد کنید.

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 7
 - چی جوری

 

اشتراک گذاری اینترنت (هات اسپات کردن) در ویندوز ۷

قابلیت اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز ۷، در رابط کاربری ویندوز به نام ad-hoc network وجود دارد و شما چیزی به نام هات اسپات (Hotspot) پیدا نمی کنید.

ad-hoc network در واقع یک راه ساده برای برقراری ارتباط شبکه ای بین دو دستگاه است، اما در این مورد شما می توانید از این طریق اینترنت را از طریق کامپیوتر و یا لپتاپ خود به اشتراک بگذارید.

در ad-hoc network چون از وای فای (Wi-Fi) دستگاه برای اشتراک گذاری اینترنت استفاده می کند، بنابراین هرارتباط دیگر وای فای (Wi-Fi) را نقطه ای می کند. این بدین معتاست که شما نمی توانید اینترنت را از طریق وایرلس دریافت و از همان طریق نیز اقدام به اشتراک گذاری کنید و تنها راه این است که شما باید اینترنت را از طریق اترنت (Ethernet) دزیافت کنید.

عبارت wireless را در استارت ویندوز جستجو کنید و از میان یافته ها، بر روی Manage wireless networks کلیک کنید.

 - چی جوری

بر روی Add کلیک کنید.

اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز 7
 - چی جوری

گزینه ی Create an ad hoc network را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز
 - چی جوری

بر روی Next کلیک کنید.

اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز
 - چی جوری

حالا در پنجره ی باز شده نام هات اسپات (Hotspot)،  رمز عبور و نحوه ی ایمن سازی ارتباط را مشخص کنید و سپس با زدن تیک گزینه ی Save this network بر روی ok کلیک کنید.

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 8
 - چی جوری

چند لحطه را برای ساخت ارتباط هات اسپات (Hotspot) صبر کنید.

اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز
 - چی جوری

با مشاهده ی پنجره زیر، هات اسپات (Hotspot) شما آماده است.

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 10
 - چی جوری

همچنین مطمئن شوید که تیک اشتراک گذاری اینترنت را فعال کرده باشید. برای انجام این کار بر روی هات اسپاتی که ساخته اید کلیک راست کرده و گزینه ی Properties را بزنید. در تب Sharing تیک گزینه ی Allow other network users to connect through this computer’s Internet connection را فعال کنید.

اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز 10
 - چی جوری

اشتراک گذاری اینترنت (هات اسپات کردن) در ویندوز ۸ و ۸.۱

متاسفانه در ویندوز ۸ و ۸.۱ رابط کاربری برای انجام اینکار وجود ندارد و راهش مانند ویندوز ۷ و ۱۰ ساده نیست. ابتدا شما باید از فعال بودن تیک اشتراک اینترنت در مودم وایرلس اطمینان حاصل فرمایید. برای انجام اینکار در پنجره ی RUN (Win+R) عبارت ncpa.cpl را وارد کنید.

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 7
 - چی جوری

در پنجره ی باز شده بر روی وای فای (Wi-Fi) و یا وایرلس کلیک راست کرده و گزینه ی Properties را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز 7
 - چی جوری

از فعال بودن تیک گزینه ی Allow other network users to connect through this computer’s Internet connection در تب Sharing اطمینان حاصل کنید.

و همچنین تیک گزینه ی Allow other network users to control or disable the shared Internet connection باید غیرفعال باشد.

حالا بر روی OK کلیک کنید.

هات اسپات کردن اینترنت
 - چی جوری

در قدم بعدی شما باید اقدام به اجرای صفحه ی CMD در حالت Admin کنید. برای اینکار از کلیک های ترکیبی Win+X استفاده کنید و سپس گزینه ی Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید.

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 7
 - چی جوری

در صفحه ی کامند، شما باید ابتدا تنظیمات هات اسپات (Hotspot) خود را اعمال کنید، از قبیل نام و رمز عبور.

برای انجام اینکار از الگوی دستوری زیر استفاده کنید.

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid="<SSID>" key="<PASSWORD>"

بجای <SSID> نام مورد نظر و بجای عبارت <PASSWORD> رمز عبور مورد نظر خود را بنویسید.

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 7
 - چی جوری

حالا باید اقدام به فعال سازی شبکه ی هات اسپات (Hotspot) کنید. برای انجام اینکار از دستور زیر استفاده کنید:

netsh wlan start hostednetwork

اشتراک گذاری اینترنت در ویندوز 7
 - چی جوری

با استفاده از دستور کامندی زیر نیز می توانید اطلاعات مربوط به کانکشن خود را ببینید، که شامل تعداد کانال های در حال استفاده، نام هات اسپات (Hotspot)، احراز هویت، فرکانس کاری و تعداد دستگاه هایی که به شما متصل هستند.

netsh wlan show hostednetwork

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 8.1
 - چی جوری

اشتراک گذاری اینترنت (هات اسپات کردن) در ویندوز ۸ و ۷

اگر شما قصد اشتراک گذاری اینترنت را از دستگاهی بجز کارت وایرلس سیستم خود دارید(مانند مودم های کپچر و …) بهتر است شما از یک برنامه ی جانبی برای انجام اینکار استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از برتامه ی Virtual Router می باشد. این برنامه رایگان و با سورس باز یا open-source می باشد.

کار با این برنامه بسیار ساده می باشد و کافی است تا شما نام و رمز عبور و دستگاهی که می خواهید با آن اینترنت را به اشتراک بگذارید را انتخاب کنید و با کلیک بر روی گزینه ی Start Virtual Router کار را به پایان برسانید.

هات اسپات کردن اینترنت در ویندوز 8
 - چی جوری

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر