در این مطلب میخواهیم شما را با System Restore و نحوه کار و فواید آن آشنا کنیم. پیش از این در توضیحات محیط ریکاوری ویندوز و یا بالا نیامدن ویندوز گفتیم گاهی مجبور می شوید که ویندوز خودتان را ریستور کنید که از قبل باید یک نقطه بازیابی ساخته باشید. در این مقاله به ساخت نقطه بازیابی نیز می پردازیم.

System Restore چیست؟

سیستم ریستور ویندوز یک ابزار باز یابی (Recovery) ویندوز است که قابلیت بازگرداندن ویندوز به قبل را به شما می دهد ، این ابزار مانند Undo یا Ctrl+Z عمل می کند! منتها فقط روی فایل های سیستمی ، درایور ها ، ریجیستری ها ، برنامه ها و سایر موارد سیستمی تاثیر میگزارد.

System Restore از فایل ها و اطلاعات شما پشتیبان یا backup ایجاد نمی کند تا بخواهید در مواقعی آن را بازگردانی کنید.

برای بازیابی شما باید نقطه بازیابی ساخته باشید ، سیستم ریستور به طور پیش فرض روشن بوده و گاهی خود ویندوز نقطه بازیابی می سازد اما خود شما هم قبل از نصب هر نرم افزار ، درایور و یا کار های مهم دیگر یک نقطه بازیابی بسازید.

اگر ویندوز شما دچار مشکلی شد میتوانید به هر یک از نقاط بازیابی (restore point) که ساختید باز گردید به طوری که انگار اصلا مشکلی رخ نداده و همان عمل Undo یا Ctrl+Z

این ویژگی خوب ویندوز در مواقعی که یک درایور با عث ناپایدار شدن سیستم شما میشود و یا یک نرم افزار مخرب در پردازش سیستم شما مشکل ایجاد میکند به خوبی به کار می آید. علاوه بر این ها اگر ویندوزتان خراب شد و وارد محیط ریکاوری شد دستتان خالی نیست.

چگونه در ویندوز ۷ و ویندوز ۸ سیستم ریستور را باز کنیم؟

برای اینکه شما System Restore را باز کنید تا به صورت دستی یک نقطه بازیابی بسازید و یا تنظیمات آن را تغییر دهید، ابتدا وارد محیط Control Panel و سپس وارد System and Security شوید و  System را انتخاب کنید.

سپس در ستون سمت چپ System protection را انتخاب کنید (پنجره زیر را از طریق کلیک راست روی Mycomputer و زدن گزینه properties نیز باز کنید)

در پنجره باز شده وارد تب System Protection شوید در این قسمت میتوانید تنظیمات سیستم ریستور را انجام دهید.

برای رسیدن به این پنجره از طریق جستجو در منوی استارت هم می توانید اقدام کنید (جستجو کنید restore point)

چگونه در ویندوز ۷ و ویندوز ۸ یک نقطه بازیابی ایجاد کنیم ؟!

برای ساخت restore point طبق مسیر طی شده درایو مورد نظر (درایو ویندوز) را انتخاب کنید و روی دکمه Create کلیک کنید.

یک نام برای نقطه خود بگزارید و روی Create کلیک کنید.

چند دقیقه صبر کنید تا نوار سبز رنگ پر شود و پیام زیر به نشان موفقیت آمیز بودن نمایش داده شود.

در محیط ریکاوری می توانید این نقطه  بازیابی را ریستور کنید

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر