ویندوز به طور طبیعی باید سریعا خاموش شود، اما با برخی مواقع مشکلاتی مانع از این کار می شوند، پس بیایید با هم این مشکلات را حل کنیم.


مطمئن شوید ویندوز page file ها را پاک نمی کند

در ویندوز سرویسی وجود دارد به نام paging file. این سرویس درواقع یک نوع رم مجازی در ویندوز می باشد. در ویندوز گزینه ای پنهان (بطورپیشفرض خاموش است) برای پاک کردن این فایل ها هنگام  خاموش کردن ویندوز وجود دارد. اگر این گزینه را فعال کردید و ویندوز شما به کندی خاموش می شود، آنرا غیرفعال کنید. در هربار خاموش کردن ، بسته به این که چه حجمی از paging file وجود دارد ویندوز برای پاک کردن آن به زمان نیاز پیدا می کند.

نکته : شاید برای شما سوال بوجود آمده باشد که چرا باید یک نفر از سرویس paging file استفاده کند و الکی سیستم خود را کند، کند. باید بگوییم این کار را برای امنیت بیشتر انجام می دهند و در هربار خاموش کردن فایل هایی را که ویندوز فراخوانی کرده است را پاک می کنند تا کسی نتواند به آنها دسترسی داشته باشد.

البته راه های بهتری نیز برای جلوگیری از حملات سایبری وجود دارد. یکی از این راه ها فعال کردن encryption یا رمزنگاری اطلاعات می باشد.

هشدار : ابزار رجیستری ویندوز یکی از قوی ترین ابزار ویندوز می باشد پس در حین کار با آن دقت کنید تا به ویندوز و یا سیستم شما آسیبی نرسد.

باز زدن کلید های میانبر Win+R پنجره ی Run را فراخوانی کنید و سپس عبارت regedit را درون آن تایپ کنید.

افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز - چی جوری

در پنجره ی باز شده مسیر زیر را طی کنید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management

در مسیر بالا به دنبال گزینه ی ClearPageFileAtShutdown بگردید. اگر مقدار data آن 0x00000000 (0) یعنی این سرویس فعال نمی باشد و در صورت 0x00000001 (1) فعال است.

افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز - چی جوری

اگر شما این گزینه را در آدرس ذکر شده پیدا نکردید، به این معنی است که این سرویس برای ویندوز شما فعال نمی باشد.

در صورت بودن و فعال بودن، برای غیرفعال کردن آن با دابل کلیک بازش کنید و value data  را 0 قرار دهید.

افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز - چی جوری

 

بدنبال سرویس های کند کننده باشید

یکی دیگر از دلایلی که می تواند موجب کندی در خاموش شدن سیستم شود، فعال بودن سرویسی است که شما نمی بینیدش !

با چک کردن Event Viewer می توانید گناه کار را پپیدا کنید. سریع ترین راه دسترسی به Event Viewer در ویندوز 10 استفاده از کلید های میانبر Win+X می باشد و در بقیه ویندوز ها سرچ کردن است.

افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز - چی جوری

در پنجره ی باز شده آدرس زیر دنبال کنید :

And Services Logs\Microsoft\Windows\Diagnostics-Performance\Operational

بر روی Operational کلیک راست کرده و سپس گزینه ی Filter Current Log را انتخاب کنید.

افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز - چی جوری

در فیلد Event IDs مقدار 203 را بنویسید و سپس بر روی کلید OK کلیک کنید. با این کد شما عوامل کند خاموش شدن سیستم خود را خواهید دید.

افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز - چی جوری

بعد از فیلتر کردن، شما با لیستی مانند لیست زیر رو به رو می شوید که که در یک چیز مشترک هستند، This service caused a delay in the system shutdown process یا سرویس هایی که با عث تاخیر سیستم در خاموش شدن می شوند.

در تصویر زیر می بینید که سیستم یک فیلتر شکن مانع از سریع خاموش شدن ویندوز شده است و همانطور که می بینید ویندوز اطلاعات دقیقی در این بخش به ما داده است.

افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز - چی جوری

پس از پیدا کردن کند کننده ها، سریعا با آن ها برخورد کنید!

بررسی کردن وضعیت WaitToKillServiceTimeout

بلافاصله بعد از زدن کلید خاموش شدن سیستم شما خاموش نمی شود در عوض سیگنالی را به تمام برنامه ها و سرویس های در حال اجرا ارسال می کند و دستور بسته شدن به آنها می دهد. در این وضعیت ویندوز صبر می کند تا تمامی برنامه ها بسته شوند و سپس اقدام به قطع برق و خاموش کردن سیستم کند. همانطور که در سطر های بالایی توضیح دادیم بسته شدن هریک از این دست از سرویس ها یا برنامه ها یک زمانی را برای بسته شدن تلف می کنند. برخی از برنامه ههنگام نصب این زمان را تغییر می دهند و زمان بیشتری برای بسته شدن درخواست می کنند،در بخش فایل رجیستری WaitToKillServiceTimeout این زمان نشان داده می شود.

آدرس زیر را در پنجره ی رجیستری دنبال کنید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

در بخش سمت راست پنجره، WaitToKillServiceTimeout را پیدا کنید و مقدار Data را بررسی کنید. این عدد به میلی ثانیه می باشد، و بصورت پیشفرض باید بر روی 5 ثانیه باشد. اگر از مقدار بالا خیلی بیشتر بود می توانید با دابل کلیک کردن بر روی آن تغییرش دهید.

افزایش سرعت خاموش شدن ویندوز - چی جوری

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر