مطالب مختلفی از نگرانی کاربران تازه وارد لینوکس در سراسر اینترنت دیده می شود که همگی آن هااز این نگران هستند که لینوکس رم رایانه مرا می خورد! اما ایا این حقیقت دارد یا یک سو برداشت است را در اسن پست بررسی خواهیم کرد.

Don’t Panic! Your ram is fine!

نگران نباشید رم شما سالم است و درست کار می‌کند 🙂 اما موضوع چیست؟!

این موضوع انقدر فراگیر شده است که بابت آن سایتی تاسیس شده است : www.linuxatemyram.com

با رم من چه کارکرده است؟

لینوکس از قسمت بی استفاده رم شما برای disk caching استفاده میکند، این با عث می شود شما این خیال و توهم به سرتان بزند که رم شما مصرف زیادی شده است که اینطور نیستو همه چیز به خوبی دارد کار می کند !

چگونه بفهمم چقدر رم خالی دارم؟

دستور free -m  را اجراکنید و مانند نتایج زیر بررسی کنید:

$ free -m
       total    used    free   shared  buffers   cached
Mem:     1504    1491     13     0     91    764
-/+ buffers/cache:    635    869
Swap:     2047     6    2041
$

اگر این پست را تا اخر نخوانید فکر می کنید ۹۹% رم پر است اما تنها ۴۲ درصد استفاده شده و شما باید به -/+ buffers/cache توجه کنیدو مقدار را در ستون free اضافه و درستون used کم کنید 🙂

مطلب چگونه رم را خالی کنم؟ رانیز مطالعه کنید

چرا disk caching انجام می دهند؟

Disk caching سیستم شما راخیلی سریع تر میکند!  هیچ جنبه منفی و جای نگرانی برای شما نیست ، رم شما توسط نرم افزاری اشغال نشده است.

اکنون که رم من پر است اگر بخواهم برنامه جدیدی باز کنم چه می شود؟

اگر برنامه شما نیاز به رم بیشتری داشت فورا فضا بری استفاده آن باز خواهد شد و جای نگرانی برای شما ندارد و شما ram کم نخواهید آورد.

آیا من به swap بیشتر نیاز دارم ؟

(Swap چیست؟)

خیر ، Disk caching شروع میکند به گرفتن رم تا جایی که رم بلا استفاده باشد و نرم افزار هایی نیاز به استفاده از رم نداشته باشند و از swap استفاده نخواهد کرد! و اگر برنامه ای نیساز بهرم داشت اجازه swapping را نمیدهد و با عقب نشینی رم رادر اختیار آن قرار میدهد.

آیا من می تواند این را غیر فعال کنم؟

شما نمی توانید این کار را انجام دهید چون تنها دلیلتان برای انجام این کار این است که فکرمی کنید رم شما گرفته شده است اما واقعا این طور نیست !!!! دیسک کشینگ به سرعت بیشتر شما کمک خواهد کرد و هرگز رم را دائم اشغال نخواهد کرد و به محض نیاز آن را تحویل می دهد.

یک استباه لغتی و سوتفاهم پیش اماده به جدول زیر نگاه کنید:

رم مصرف شده برای شما بگویید: لینوکس می گوید:
استفاده شده در نرم افزار ها Used Used
آزاد برای نرم افزار ها ولی استفاده شده در کش و… Free Used
آزاد کامل Free Free

شما به حرف لینوکس کاری نداشته باشید! او میگوید استفاده شده چون الان استفاده شده اما تابخواهید برایتان  اتوماتیک خالی خواهد کرد

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر