در این درس به تعریف متغیر ها و استفاده های مختلف از آنها می پردازیم ، اگر برنامه نویسی کرده باشید این درس برای شما بسیار ساده خواهد بود.

برنامه نویسان از بیشترین چیزی که در عمرشان استفاده کرده اند متغیر است !!! متغیر ها در واقع دستان یک برنامه نویس هستند، فکر کنید یک تعمیر کار هنگام تعمیر خود رو ده ها دست داشته باشد و در هر کدام هر بار یک چیز که لازم دارد بریزد(یک بار آچار، یک بار چکش و .) و هر بار که بخواد دستی جدید به خودش اضافه کنید و هر بار هم که بخواهد چیزی که درون دست خودش را تغییر دهد.

 

برنامه نویس هم هنگام کاران به هزاران چیز برمیخورد که نیاز هست تا پایان پردازش و یا موقتی آن را در جایی ذخیری نگه دارد و برای آن مکان نامی در نظر می گیرد.

به نام آن مکان -> نام متغییر می گوییم و به مقدار درون آن مکان از حافظه -> مقدار متغییر می گوییم.

جنس متغییر ها

می دانیم اطلاعات درون رایانه به صورت ۰۱۰۱۰۱ است ، اگر بخواهیم اعداد را به صورت ۰۱۰۱ تبدیل کنیم مطابق آنچه در ریاضی خوانده اید باید آن را از مبنای ۱۰ به مبنای ۲ ببرید ، مثلا ۴ می شود ۱۰۰ ! اما توسعه دهندگان الکترونیک وقتی به دنبال آوردن حروف ها هم در حافظه رفتند تصمیم گرفتن برای این که حروف را به صورت ۰۱ بتوانند ذخیره کنند برای حر کاراکتر(حرف) یک کد تعیین کنند! مثلا کاراکتر K کدی معادل ۴ داشته باشد که در حالت صفر و یک به صورت ۱۰۰ نوشته می شود! حال مشکل این جاست که شما وقتی یک متغییر بسازید و درون آن ۴ بریزید رایانه از کجا باید بفهمد منظور شما ۴ عددی هست یا چهاری که نماینده کاراکتر k هست؟

جنس متغییر ها اینجا تعیین کننده خواهند بود ! چقدر خانه حافظه به آن متغییر اختصاص یابت و موقع خواندن مقدار درون آن خانه ها به چه چشمی به آن نگاه کند! نگاه کاراکتری یا عددی؟

 

 

تعریف متغیر عددی

قبلا یاد گرفتیم چگونه دکمه ای ایجاد کنیم تا کلیک بر روی آن کدی اجرا شود، همان مسیر را پیش روید و اینبار کد درون آن را به صورت زیر آماده کنید:

 Dim x As Integer
x = 6
Range("A1").Value = x

 

نتیجه کلیک کردن:

قبلا با کد Range(“A1”).Value آشنا بودیم که مقداری را درون Value برای شی Range(“A1”) می ریختیم، این بار مقدار را مستقیم نریختیم!

x را ریختیم ! که نام متغییری است که مقدارش  در هنگام اجرای آن خط  ۶ است.

دقت کنید اگر هنگام تعریف متغیر As Integer بنویسیم جنس آن متقیر Integer می شود که فقط میتوان درون آن عدد ذخیره کرد.

تعریف متغیر رشته(متنی)

متغییر متنی یا رشته ها را به صورت زیر می سازیم و از آن استفاده می کنیم :

Dim book As String
book = "bible"
Range("A1").Value = book

نتیجه کد:

 

متغیر Double در اکسل

این متغیر هم مانند Integer است با این تفاوت که مقدار حافظه ی بزرگتری را اشغال می کند و تا دو برابر Integer می توان درونش عدد ذخیره کرد. هم چنین اعداد اعشاری را هم میتوان درون آن ذخیره کرد، این هم بر میگردد به نکاتی که در مورد تبدیل اعداد اعشاری به مبنای ۲ و صفر و یک وجود دارد ، چون نیاز به فضای بیشتری دارد

دو مدل کد تست می کنیم یک بار ۵.۵ را درون یک اینتیجر میگزاریم تا بفهمیم چه اتفاقی برایش خواهد افتاد و یک بار درون یک متغیر دابل ، اما این بار بجای دستکاری رنج ها از تابع MsgBox برای ایجاد پیام استفاده می کنیم:

Dim x As Integer
x = 5.5
MsgBox "value is " & x

 

قراردادن “value is ” بین دو علامت ” ” نشان دهنده رشته بودن آن است، که به وسیله & می توان رشته ها راب هم چسباند. اگر یکی از طرفین رشته

نباشند اسکریپت خودش آن را به رشته تبدیل خواهد کرد.

نتیجه:

مقدار ۵.۵ درون یک integer جای نگرفت و به ۶ تبدیل شد.

حال کد زیر:

Dim x As Double
x = 5.5
MsgBox "value is " & x

 

نتیجه:

 

تعریف متغیر Boolean

متغییر های بولین تنها مقدار ۰ و ۱ یا به عبارتی درست و غلط درون خود جای می دهند و حالت دیگری ندارد.

در جاهایی که متغییر ما نیاز به دوحال دارد استفاده می شود تا حافظه ی اضافی اشغال نوشد.

Dim continue As Boolean
continue = True
continue = False

continue = 0
continue = 1

در دروس بعدی که با شرط ها کار خواهیم کرد و IF را در اکسل آموزش خواهیم داد به فواید این متغیر ها پی خواهید برد و به طور کلی کار برد وسیع تری از متغییر ها را خواهید دید.

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر