MsgBox یک پیام dialog است، مانند اخطار ها و یا اعلان هایی که در ویندوز با آن ها مواجه می شوید. پس با این روش در هر جایی از کد های خود می توانید پیامی به کار بر نشان دهید.

در درس قبل یاد گرفتیم که چگونه در اکسل دکمه ای ایجاد کنیم و سپس با کلیک برروی آن کدی را اجرا کنیم، در اینجا میخواهیم آن کد ، کد پیام باشد.

مراحل را مانند قبل می رویم و در تابع مربوط به کلیک به جای کد نوشته شده اینبار کد زیر را می نویسیم:

 MsgBox "This is fun"

اگر کد را اجرا کنید نتیجه به صورت زیر است:

 

اگر بخواهیم کمی پیام خود را پیچیده تر کنیم مراحل زیر را دنبال میکنیم:

در واقع MsgBox یک تابع است و ما باید به آن ورودی بدهیم

ورودی چیزی از جنس رشته (String) است! رشته ها همان متن ها هستند که برای تفاوت قائل شدن با متن خود کد ها و دستورات آن ها را میان دو علامت ”   ” می گزاریم.

 

حال اگر چند رشته را بخواهیم به هم بچسبانیم می توانیم از علامت & استفاده کنیم مثلا ما میتوانیم با کد Range(“A1”).Value مقدار درون خانه A1 را بخوانیم و آن را به یک رشته ی دیگر بچسبانیم:

 "Entered value is " & Range("A1").Value

 

 

حال که یاد گرفته این این دو رشته را چگونه به هم پیوند بزنیم می توانیم آن را به تابع msgBox بدهیم تا پیام به کاربر نمایش داده شود.

MsgBox "Entered value is " & Range("A1").Value

خب پیامی که در هنگام اجرا شدن این کد به کاربر نمایش داده می شود حاصل ترکیب عبارت Entered value is بعلاوه ی مقدار درون خانه A1 است.

 

اگر بخواهید به خط بعد بروید باید چگار کنید؟؟

برای اینکار باید بدانید هنگامی که در حال تایپ هستید و کلید Enter را می فشارید و به خط بعد می روید در واقع کاراکتری را تایپ کرده اید! این کاراکتر را در برنامه نویسی به صورت \n نشان می دهند اما در زبان بیسیک با نوشتن کد vbNewLine  میتوانید در واقع همان کار را انجام دهید

MsgBox "Line 1" & vbNewLine & "Line 2"

 

 

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر