در این مطلب در مورد توابع جستجو و مرجع یا lookup & reference صحبت خواهیم نمود شما با استفاده از این توابع کارهایی با خاصیت اساسی جستجو را پایه ریزی می کنید. تابع هایی نظیر VLOOKUP, HLOOKUP, MATCH, INDEX و CHOOSE

این مطلب از سری آموزش های اکسل موجود در سایت “چی جوری؟!” است، برای مشاهده دروس بعدی اینجا( آموزش کامل اکسل ) کلیک کنید.

 

تابع VLookup

تابع VLookup یا همان Vertical lookup است که به معنای  جستجوی عمودی می باشد با یک مثال ساده به روشنی معنای این تابع را در میابید.

آموزش اکسل – توابع جستجو در اکسل - چی جوری

به علامت های $ در داخل فرمول فعلا کاری نداشته باشید، ما در مورد آدرس دهی مطلق با $ قبلا صحبت کرده ایم، اما اینجا در آرگومان اول باید مقداری که میخواهید lookup شود را وارد کنید، مثلا در اینجا خانه a2 شامل محتوای ۱۰۴ است و ۱۰۴ در محدوده ای که ما تعیین میکنیم lookup یا به عبارتی جستجو می شود،در آرگومان دوم باید یک رنج (جدول یا محدوده) انتخاب کنیم که جستجو در آن محدوده انجام شود. جستجو در ستون اول آن محدوده صورت میگیرد، مثلا در اینجا ستون اولی که دارای مقدار ۱۰۴ باشد با برند hp بوده و محصول printer است، لذا باید تعیین کنیم کدام ستون در خروجی قرار گیرد و آن را در آرگومان بعدی بزاریم و ما ستون سوم را انتخاب کردیم… در نتیجه خروجی تابع printer شد.

می گویم… محتوای A2 را در ستون اول رنج E4:G7 پیدا کن و در همون ردیفی که پیدا کردی محتوای ستون سوم را در خروجی قرار بده!

با درگ کردن، محتوا خانه b2 را به خانه های پایینی انتقال می دهیم

آموزش اکسل – توابع جستجو در اکسل - چی جوری

نتبجه را ملاحضه فرمایید.

در هنگام درگ کردم آدرس های مطلق $E$4:$G$7 تغییری نکردند ولی آدرس های نسبی B2 به B3 , B4 و… تبدیل شدند.

 

تابع HLookup

این تابع نیز به مانند تابع بالایی عمل میکند متنها در راستای افقی!

عکس زیر گویای همه چیز است:

آموزش اکسل – توابع جستجو در اکسل - چی جوری

 

 

تابع Match در اکسل

این تابع مختصات یک مقدار را درون یک رنج به شما می دهد.

آموزش اکسل – توابع جستجو در اکسل - چی جوری

ما برای این تابع در آرگومان دوم رنج E4تا E7 را انتخاب کرده ایم، و مقادیری نیز در این رنج موجو اند، در آرگومان اول مقدار خانه A2 را به تابع داده ایم ، حال باید تابع yellow را در آن رنج جستجو کند و موقعیتش را به ما در خروجی بدهد که مقدار سه را به درستی به ما نشان داد.

اگر مقدار یافت نشود اخطار #N/A  در خروجی ظاهر می گردد.

 

تابع Index در اکسل

با استفاده از تابع Index میتوانید مختصات یک مقدار را درون یک رنج بدست اورید.

آموزش اکسل – توابع جستجو در اکسل - چی جوری

در مثال بالا در رنج تعیین شده به دنبال مختصات ۳ , ۲  میگردیم! یعنی ستون دوم و ردیف سوم آن رنج، پس مقدار ۹۲ به درستی در خروجی قرار گرفته است.

تابع Choose در اکسل

با استفاده از تابع Choose میتوانید یک لیستی از مقادیر آماده کنید و زمانی که شماره هر یک وارد شد آن مقدار در خروجی قرار گیرید، به مقال توجه کنید:

آموزش اکسل – توابع جستجو در اکسل - چی جوری

از آگومان دوم به معد ما اجازه وارد کردن مقادیر را داریم، مقدار اولی Car مقدار دومی Train و… حال در ارگومان اول هر عددی قرار گیرد ما طبق شماره گزاری مقدار متناظر به عدد را بر میگردانیم، یعنی عدد ۱ مقدار car و عدد ۲ مقدار train … پس زمانی که ما در آرگومان اول ۳ قرار دادیم باید Boat در خروجی قرار گیرد.

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر