یکی از قابلیت اکسل فرمت دهی به خانه های جدول است که به آن Format Cells می گویند، به عنوان مثال یک خانه یا چند خانه را به گونه ای تنظیم میکنید که در آنها تاریخ وارد کنید.

این مطلب از سری آموزش های اکسل موجود در سایت “چی جوری؟!” است، برای مشاهده دروس بعدی اینجا( آموزش کامل اکسل ) کلیک کنید.

 

پیشتر در مورد خانه های جداول در اکسل صحبت کرده ایم ، اما آیا می دانستید در اکسل میتوانید برخی خانه ها را به گونه ای نتظیم کنید که فرمت ساعت فقط قبول کند، یا فقط بتوان در آن تاریخ اضافه کرد و… علاوه بر این مبحث در این آموزش تغییر ظاهر (رنگ و حاشیه) یک سلول هم بررسی شده است.

در خانه B2 عدد ۰.۸ را وارد نمایید:

تاریخ در اکسل - چی جوری

در حالت پیشفرض خانه های اکسل در فرمتی به نام General  تنظیم شده اند.

روی خانه مورد نظر کلیک راست کنید و روی Format Cells کلیک کنید.

تاریخ در اکسل - چی جوری

اگه به پنجره ی باز شده نگاه کنید در تب Number  میتوانید فرمت وردی یک سلول را مشخص کنید و در باقی تب ها به ظاهر آن می پردازید.

تاریخ در اکسل - چی جوری

Currency را انتخاب کنید، این مورد مربوط به خانه هایی است که در آن ها مبلغ وارد می شود.

در این پنچره موارد مختلفی می بینید، ستون سمت چپ که فرمت ورودی را تعیین می کنید. در قسمت Sample خروجی کار خود را می بینید. در قسمت Decimal Places می توانید تعداد ارقام اعشار را مشخص کنید، مثلا اعداد این خانه دو رم اعشار داشته باشند نه بیشتر نه کمتر. در قسمت Symbol هم مشخص میکنید که آرم واحد ارز چه باشد؟! دلار، ریال و …  و در نهایت هم در کادر Negative Numbers  هم در مورد مثبت و منفی بودن و … میتوانید تصمیم بگیرید ، البته شکل ظاهری خود گویای موضوع است.

اگر از ستون سمت چپ Custom را انتخاب کنید ، میتوانید خودتان فرمتی خاص را بسازید و استفاده کنید.

خروجی کار:

آموزش اکسل – Format Cells و فرمت دهی خانه ها - چی جوری

البته در نوار ریبون و در تب Home  هم میتوانید از گروه کامند های Number به راحتی فرمت را انتخاب نمایید، به عنوان مثال درصد:

نوع جدول در اکسل - چی جوری

در این خالت در خانه B2 فقط عدد قرار میگیرد و کنارش هم به صورت خود کار علامت %.

بریم به سراغ فرمت های ظاهری، برای جهت بندی متن ، یعنی راستچین ، وسطچین و چپچین کردن متن ها در داخل یک سلولباید از همان تب Home از قسمت Alignment مانند شکل عمل کنیم:

نوع جدول در اکسل - چی جوری

اگر متن شما در جدول های اکسل در راستای عمودی وسط نیستند ، برای تنظیم موقعیت متن در راستای عمودی هم دکمه های بالایی همین دکمه را استفاده نمایید.

برای تغییر رنگ متن یک سلول :

آموزش اکسل – Format Cells و فرمت دهی خانه ها - چی جوری

و همچنین برای تنظیم حاشیه های خانه های جدول هم میتوانید به اسن صورت عمل کنیم :

نوع جدول در اکسل - چی جوری

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر