جلسه دوم از آموزش کامل نرم افزار اکسل به معرفی نحوه فرمول نویسی و استفاده ازتوابع در فرمول های اکسل می پردازیم. این عمل قدرت زیاده به شما خواهد داد.

درواقع شما با فرمول نویسی در اکسل میتوانید ارتباط فرمولی بین سلول های جدول خود ایجاد کنید، این فرمول ها از ساده ترین حالت که همان محاسبات ریاضی بین مقادیر جدول هاست شروع و تا فرمول های پیچیده تری که به صورت آماده با نام تابع در اختیار ماست پیش می روند.

این مطلب از سری آموزش های اکسل موجود در سایت “چی جوری؟!” است، برای مشاهده دروس بعدی اینجا( آموزش کامل اکسل ) کلیک کنید.

نوشتن فرمول

برای مثال فرض کنید میخواهیم خانه A3 مقداری برابر با حاصل جمع سلول A2 با A1 داشته باشد، برای این کار روی خانه A3 کلیک میکنیم، قبلا به این صورت عمل میکردید که مقدار رو روی آن می نوشتید ، حال اگر بخواهید فرمول بنویسید کافیست = را تایپ کنید، وقتی علامت = در ابتدای مقدار یک سلول قرار میگیرد اکسل آماده می شود و حدس میزند که شما قرار است که فرمول آنجا بنویسید.

شما بعد از علامت مساوی هر فرمولی بنویسید حاصل جواب آن در خانه A3 قرار میگیرد.

آموزش اکسل – شروع کار با تابع و فرمول در اکسل - چی جوری

البته یکی از نکاتی که در این حالت میتوانید استفاده کنید و زحمت نکشید تا A1+A2 را تایپ کنید این است که وقتی = را می نویسید کافیست در همین حالت روی هر خانه ای که دلتان خواست کلیک کنید! اسم آن خانه خودش تایپ می شود.

خب در این مثال ما A1وA2 را انتخاب کردیم که زیر هم بودن، اصلا مهم نیست این خانه ها کجا قرار دارند، میتوانند هر جایی باشند ، فقط باید اسمشان را بیاورید تا اکسل خودش مقادیر را از آنجا بخواند و در فرمول بزارد و حاصل را تحویل شما دهد.

البته دقت کنید الان در خانه A3 مقدار ۵ نیست!! فرمولیست که در حال حاضر جوابش ۵ شده است، به محض تغییر هر یک از خانه های موجود در فرمول مقدار خانه A3 هم تغییر می کند.

خب بازرید غیر از فرمول حرفی هم از تابع ها بزنیم

در کل تابع ها در برنامه نویسی مانند یک کارگاه هستند که یک ورودی یا چندین ورودی دارند و خروجی هم دارند، و درون این کارگاه یک اتفاق های خاصی می افتد و حاصل را به ما تحویل میدهد.

گاهی توابع آماده هستند و گاهی خودمان توابعی مطابق با نیازمان تولید میکنیم تا وردی های دلخواه ما را عملیات های دلخواه رویش انجام دهد و خروجی نشان دهد، حالا این خروجی ممکن است یک عدد باشد، ممکن از یک متن باشد و یا ممکن است بولین باشد(در برنامه نویسی حالتی که یک متغیر فقط مقادیر درست و غلط [۰-۱] درونش قرار میگیرد بولین مینامند)

خب در اکسل ما کلی توابع آماده داریم ، مثلا یکی از آن ها SUM هست ، بعد از = بنویسید ()SUM و بین پرانتز باید یک رنج قرار دهید، اگر خاطرتان باشید در مبحث رنج ها در اکسل گفتیم رنج ها را به شرطی که پراکنده نباشند میتوان با متن نشان داد(مثلا کل ستون A می شود A یا از A1 تا A4 می شود A1:A4 و یا اگر در طول و در عرض باشد A1:B3)

خب داخل پرانتز یک رنج بنویسید یا مطابق آنچه گفتیم در حالی که نمایشگر مکان تایپ در بین پرانتز هست سلولی انتخاب کنید یا رنجی را انتخاب کنید.

فرمول نویسی ساده اکسل - چی جوری

ویرایش یک فرمول

گاهی میخواهید فرمولی که برای یک سلول هست را ویرایش کنید ، باید آن را انتخاب کنید و به کادر سفید رنگ بالا که در عکس زیر نشان داده شده مراجعه کنید، اصلا به طور کلی هر گاه خانه ای را میخواهید درونش مقداری یا فرمولی وارد کنید بهتر است از باکسی که در آن بالا تعبیه شده استفاده کنید ! البته قبل آن باید خانه را انتخاب کرده باشید

آموزش فرمول نویسی اکسل مقدمه - چی جوری

به راحتی فرمول را تغییر دهید، می بینید حتی خانه های جدول نیز با رنگ بندی در فرمول نشان داده شده اند.

فرمول نویسی ساده اکسل - چی جوری

محاسبات ریاضی

در برنامه نویسی باید دقت کنید که ترتیب عملیات ریاضی مهم است ، مثلا اگر در یک خط پرانتز ، ضرب و جمع باشد ، اول باید ردون پرانتز را محاسبه کنیم، بعد ضرب را انجام دهیم بعد اگر جمع و تفریقی وجود دارد انجام دهیم

 ۲*(۳+۴)=۱۴
 ۲*۳+۴=۱۱
( ۲*۳)+۴=۱۴

در اکسل نیز این موارد را در نظر بگیرید:

فرمول نویسی ساده اکسل - چی جوری

کپی کردن فرمول در اکسل

آموزش اکسل – شروع کار با تابع و فرمول در اکسل - چی جوری

عکس بالا را نگاه کنید، در A4 گفته بودیم، جمع A2وA3 را در A1 ضرب کن و در A4 بریز… خب اگر بخواهیم همین اتفاق برای ستون B هم تکرار شود چی؟

در جلسه قبل دیدم که برا کپی کردن مقدار یا کلیک راست میکنیم و COPY  و سپس در مقصد کلیک راست و PAST میکنیم ، روش راحتتری نیز بود که مربع گوشه پایین هر سلول را میتوانید با موس بگیریم و هر سمتی بکشیمش تا مقدار کپی شود

خب اینجا درون خانه A4 مقدار نیست! بلکه فرمول هست. اگر مطابق شکل زیر مربع پایین A4  را به سمت راست بکشیم ، فرمول درون A4 به B4 کپی میشود اما با یک تفاوت!!

اکسل اینجا هوشمند عمل میکنه ،فرمول قبلی این بود A4 =A1 *(A2 +A3 )

اما اگر این فرمول عیناً در B4 برود همان حاصل ۶ را درون آن می ریزد و کاری به خانه های B1,B2,B3 ندارد، پس تغییر اتوماتیک به این صورت است B4=B1*(B2+B3)

آموزش اکسل – شروع کار با تابع و فرمول در اکسل - چی جوری

جلوگیری از تغییر اتوماتیک فرمول در اکسل

شاید شما نخواهید فرمول اولیه بعد از کپی تغییر کند، برای این کار کافیست برای اولین بار که دارید فرمول می نویسید، پشت عنصری که نمیخواهید تغییر کند علامت ! بگزارید

مثلا اگر نوشته بودید: تبدیل می شد به:
=!A1 *(!A2 +!A3 ) =B1*(!A2+!A3)
=!A1 *(!A2 +A3 ) =!A1*(!A2+B3)
=A1 *(!A2 +!A3 ) =B1*(!A2+!A3)

وارد نمودن تابع در فرمول

هر تابعی ساختار مربوط به خود را دارد و ورودی های مربوط به خودش را دارد ، در هنگام نوشتن توابع اکسل به شما کمک میکند و راهنمایی میکنید که به این تابع چه ورودی هایی بدهید.

مثلا برای تابع sum باید یک رنج را به عنوان وردی بدهید :   >>>    SUM(A1:A4)

برای وارد کردن تابع علاوه بر این که میتوانید در کادری که به شما معرفی شد بعد از = فرمول و تابع خود را بنویسید، می توانید از راه دیگری نیز اقدام کنید، روی سلول مورد نظر کلیک کنید

در کنار کادری که برای فرمول نویسی به شما معرفی شد یک علامت Fx هست، روی آن کلیک کنید تا پنجره تابع ها باز شود.

آموزش فرمول نویسی اکسل مقدمه - چی جوری

از بین اون همه تابع ، تابع مورد نظرتون رو انتخاب میکنید

در این پنجره تابع ها دسته بندی شده هستند، و توضیحی هم برای اون ها نوشته شده است:

فرمول نویسی ساده اکسل - چی جوری

مثلا تابع COUNTIF را انتخاب میکنیم، در پایین می بینیم که در داخل پرانتز این تابع باید دو ورودی بهش بدیوم که وردی ها با ویرگول از هم جدا شده، اولی رنج هست که قبلا باهاش آشنا شدیم و دومی شاخص

در توضیحاتش نوشته:

تعداد سلول هایی که این شرط را داشته باشند را به ما میدهد، یعنی یک رنج بهش میدیم ، یک شرط(شاخص) هم بهش میدیم ، توی اون رنج هر چند نفر فلان شرط را داشتن اعلام میکنه

روی ok کلیک کنید ،پنجره ‘Function Arguments’ باز می شود

در قسمت رنج A1:C2 را وارد کنید

در قسمت شاخص نیز شرط ۵< را وارد کنید

روی Ok کلیک کنید

اکسل سلول هایی که در آن رنج قرار دارند و مقدارشان بزرگتر از ۵ بوده را شمرده و در درون سلولی که برایش فرمولی با تابع نوشتیم قرار میدهد.فرمول نویسی ساده اکسل - چی جوری

البته خودتان به صورت دستی هم می توانید در کادر مربوط به فرمول این ها را بنویسید

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر