در این درس به آموزش ماکرو نویسی در اکسل با استفاده از اسکریپت نویسی VBA می پردازیم، با نوشتن MACRO میتوانید کار های مختلف را به صورت اتوماتیک پشت سر هم انجام دهید، در این درس یک ماکرو ساده ایجاد می کنیم که با کلیک کردن بر روی یک دکمه مقدار سلولی را تغییر دهد.

تب توسعه دهنده و یا Developter ‌

در ابتدا تب Developter وجود ندارد، برای اضافه کردن تب توسعه دهنده مراحل زیر را دنبال نمایید:

۱- روی نوار ریبون و در قسمتی که دکمه خاصی وجود ندارد کلیک راست کنید.

۲- سپس روی Customize the Ribbon کلیک کنید.

در پنجره باز شده و در لیست کشویی سمت راست Main tabs را انتخاب نمایید.

سپس چکباکس Developer را تیک بزنید و روی OK کلیک کنید.

حال به راحتی مشاهده می کنید که توسعه دهنده یا Developer به نوار ریبون شما اضافه شده

 

ساخت کلیک (دکمه)

برای ساخت دکمه یا command button از همان تب Developer روی Insert کلیک کرده و مطابق شکل در زیر مجموعه Activex Controls شکل مربوط به  command button را انتخاب می کنیم.

 

 

command button را درگ کرده و روی صفحه Worksheet بیندازید.

 

اختصاص دادن ماکرو

برای اختصاص دادن ماکرو (یک یا چند خط کد VBA) به این دکمه باید روی CommandButton1 که همان دکمه ایجاد شده بود کلیک راست کنیم و  View Code را انتخاب نماییم.

مطمئن باشید که در تب Developer دکمه Design Mode فعال باشد.

 

با این کار ویرایشگر Visual Basic باز می شود.

ما کد های خود را باید بین دو عبارت Private Sub CommandButton1_Click() و عبارت End Sub بنویسیم.

افرادی که قبلا با زبان Visual Basic کد نویسی کرده باشند با این جملات آشنایی دارند، اگر شما جزء این افراد نیستید نگران نباشید به موقع توضیح خواهیم داد.

 

مطابق شکل کد نویسی را تکمیل کنید:

نکته: پنجره سمت چپ که نام های sheet1 و sheet2 و… در آن هست Project Explorer نام دارد، اگر آن را نمی بینید از منوی View روی Project Explorer کلیک کنید.

برای کد نویسی برای شیت اول یا همان Sheet1 باید روی Sheet1 کلیک کنید تا پنجره کد نویسی مربوط به آن باز شود. همانطور که مطاحضه می کنید ما در پنجرخ کد نویسی مربوط به sheet1  عبارت Range(A1) را نوشته ایم! هر کدام از شیت های ما این رنج را دارد! اما چون درون پنجره ی کد نویسی مربوط به شیت۱ این کد نوشته شده است ، منظور همان رنج A1 در شیت ۱ است.

 

محیط ادیتور را ببنید و روی دکمه ساخته شده کلیک کنید.، البته مطمئن باشید که Design Mode غیر فعال شده است، در واقع زمانی که Design Mode فعال است کلیک کردن شما روی دکمه به منظور طراحی بوده و اکسل دکمه را انتخاب می کند تا شما ویرایش های دلخواه را انجام دهید، اما اگر Design Mode غیر فعال باشد کلیک روی دکمه کد مربوط به کلیک را اجرا میکند و کلیک راست کردن نیز کد مربوط به کلیک راست کردن که خودتان آن را نوشته اید اجرا می شود.

 

نتیجه را ملاحظه می کنید، با کلیک بر روی دکمه ساخته شده در اکسل توانستیم کدی را اجرا کنیم که حاثل آن درج مقداری دلخواه در خانه ای دلخواه بود.

کم کم یاد میگیریم کد های پیچیده تری هم بنویسیم.

ویرایش گر Visual Basic

اگر مستقیما نیاز داشتید که محیط کد نویسی را در اکسل باز کنید مسیر زیر را دنبال نمایید.

در تب developer گزینه یا با نام Visual Basic وجود دارد که با کلیک بر روی آن ویرایش گر Visual Basic باز می شود.

ظاهر ویرایشگر:

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر