در این مطلب سعی داریم تا درک شما را از فرمول های آرایه ای بالا ببریم، فرمول های آرایه ای در یک حانه چندین محاسبه ی مختلف را انجام میدهند.

این مطلب از سری آموزش های اکسل موجود در سایت “چی جوری؟!” است، برای مشاهده دروس بعدی اینجا( آموزش کامل اکسل ) کلیک کنید. 

فرمول نویسی بدون آرایه

یک مثال را بررسی میکنیم، از افراد مختلف در دو تاریخ دو امتحان مختلف گرفتیم با نام های Test A و Test B و میخواهیم بیشترین پیشرفت نمره دانش آموزان را بیابیم!

بدون استفاده از آرایه ها باید مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا پیشرفت هر یک را با تفریق کردن بدست می آوریم :

آموزش اکسل – فرمول های آرایه ای - چی جوری

حال از تابع Max  که پیشتر در فصل توابع آماری در مورد آن صحبت کرده بودیم استفاده می کنیم و بیشترین مقدار پیشرفت را می یابیم.

آموزش اکسل – فرمول های آرایه ای - چی جوری

 

فرمول نویسی با آرایه

در این روش محتوایی که پیشتر در ستون D ایجاد کردیم را در حافظه ی نهان اکسل ایجاد میکنیم، به این صورت که به تابع MAX می گوییم کل ستون C را آرایه به آرایه منهای ستون B کند و بعد ماکسیمم را بیابد.

آموزش اکسل – فرمول های آرایه ای - چی جوری

اما برای تایید این فرمول اگر از کلید Enter استفاده کنید کار شما به درستی پیش نمی رود، چون از آرایه ها استفاده کردید و یک ستون را به یک باره با یک ستون دیگر وارد عملیات کردید باید از کلید های Ctrl+Shift+ENTER استفاده کنید.

سپس نتیجه به این صورت در می آید:

آموزش اکسل – فرمول های آرایه ای - چی جوری

به فرمول دقت کنید! در بین علامت های {} قرارگرفت این علامت به طور اتوماتیک با زدن کلید هایی که گفته شد اضافه شده و خودتان دستی آن را اضافه نکنید، این به معنی آرایه بودن است.

شرح بیشتر:

معنای دقیق عبارت C2:C6-B2:B6 چیست!؟ در واقع این عبارت جوابش یک آرایه می باشد، این آرایه پاسخ تفریق یک به یک عناصر این ستون هاست که به صورت زیر میتوانیم آن را نشان دهیم:

{۱۹;۳۳;۶۳;۴۸;۱۳}

در واقع ما این مقدار را به تابع MAX دادیم!

استفاده از کلید F9 در فرمول های آرایه ای اکسل

در همین مثال و در فرمول گفته شده عبارت C2:C6-B2:B6 را انتخاب کنید:

آموزش اکسل – فرمول های آرایه ای - چی جوری

کلید F9 را فشار دهید، عبارت انتخاب شده به صورت آرایه ای ثابت در می آید:

آموزش اکسل – فرمول های آرایه ای - چی جوری

در این روش هم ماکسیمم بدست می آید اما ماکسیممِ آرایه ثابتِ {۱۹;۳۳;۶۳;۴۸;۱۳} بدست می آید و با تغییر ستون های C و A مقدار جواب تغییری نمی کند و با فشردن کلید F9 شما پاسخ عبارت آرایه ایِ متغییر C2:C6-B2:B6 را به یک آرایه ِ ثابت تبدیل کرده اید.

باز هم برای ثبت از کلید های Ctrl+Shift+ENTER استفاده نمایید.

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر