معمولا بعد از تمام شدن ترسیم شماتیک و انجام تنظیمات پروژه، آن را کامپایل می کنیم تا خطاهای کارمان مشخص شود.

ابن خطا ها در پنلی در پااین برنامه به نام Compiled Errors نمایش داده می شود. اگر از درس قبلی بخاطر داشته باشید ما قوانینی در بخش Error Checking و Connection Matrix تعیین کردیم و برخی نیز را دست نخوره (قوتنین کلی الکترونیک) گذاشتیم، اگر مدار ما قوانین را رعایت نکرده باشد، با خطایی که در بخش Options for Project مشخص شده رو به رو خواهیم شد.

  1. برای کامپایل کردن پروژه ی مولتی ویبراتور به آدرس Project » Compile PCB Project Multivibrator.PrjPcb بروید.
  2. پس از کامپایل شدن، همه ی خطاها و هشدار ها را می توانید در پنل پبام ها (Messages panel) مشاهده کنید. برای مشاهده ی پنل پیام ها، بر روی System درپایین و سمت راست برنامه کلیک کرده و تیک گزینه ی Messages را بزنید.
  3. اگر پروژه را درست انجام داده باشید نباید پس از کامپایل کردن خطا یا هشداری دریافت کنید و باید با پیام Compile successful مواجه شوید. درصورت مشاهده ی خطا آن را با دقت ببینید و به رفع مشکل اقدام کنید.

برای آشنایی بیشتر با خطاها ما به عمد اشکالی در مدار ایجاد می کنیم و سپس اقدام به کامپایل می کنیم :

  1. با کلیک کردن بر روی Multivibrator.SchDoc به صفحه شماتیک پروژه بروید.
  2. ما می خواهیم سیمی که به بیس ترانزیستور اول وصل است را برداریم . بر روی سیم مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه ی Delete را انتخاب کنید. اگر دقت کنید پس از برداشتن سیم در زیر پایه ی بیس خطی قرمز رنگ به منظور اشکال در آن بخش کشیده می شود. این خط همیشه درست عمل نمی کند اما هرگاه در مدار چنین خطی را مشاهده کردید آن بخش را بررسی کنید.
  3. پروژه را دوباره کامپایل کنید (Project » Recompile PCB Project Multivibrator.PrjPcb). خواهید دید که پیامی مبنی بر متصل نبودن سه پین به جایی برای شما به نمایش در خواهد آمد.
  4. بخش  پیام های خطا دارای دوقسمت است. در بخش اول شما عنوان کلی خطا را مشاهده می کنید و در بخش زیرین جزئیات خطا نمایش داده می شود.
  5. اگر بر روی خطا یا هشدار مورد نظر دابل کلیک کنید در صفحه ی شماتیک، بخشی که در آن خطا رخ داده است پررنگ تر از بقیه قسسمت ها می شود(یا بقیه بخش ها کمرنگ تر می شوند) که اینکار نیز در رفع و دیباگ خطا بسیار کاربردی است.

کامپایل کرد یک پروژه در آلتیوم و خطایابی

اگر برای یاد گیری خطاها مانند ما مدار شماتیک خود را بهم ریخته اید آن را به حالت اول بازگردانید و سپس پس از ذخیره دوباره اقدام به کامپایل کردن کنید. اگر خطایی مشاهده نکردید به درس بعدی مراجعه کنید.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر