آخرین قطعاتی که در ترسیم یک صفحه شماتیک در نرم افزار آلتیوم باید قرار بدهید قرار دادن کانکتور ها (Connectors) می باشد.

 

کتابخانه ی کانکتورها

کتابخانه ی اتصالات یا کانکتور ها بصورت پیشفرض نصب می باشد و کتابخانه ی اتصالات در آلتیوم کتابخانه ی Connectors.IntLib است. اگر اینطور نبود، برای نصب کتابخانه ی کانکتور ها به پنل کتابخانه ها (Libraries) بروید. و بر روی گزینه ی Libraries کلیک کنید. صفحه ای برای شما باز می شود که حاوی سه تب می باشد :

  1. Project libraries : کتابخانه هایی که تا اینجا از آنها در پروژه خود از آنها استفاده کرده اید.
  2. Installed libraries : کتابخانه هایی که بر روی آلتیوم شما نصب شده است.
  3. Search Path : جستجو برای سورس کتایخانه هاب مختلف و جستجوی یک قطعه درون آنها. این بخش عموما برای قسمت شبیه سازی استفاده می شود و برای جایگذاری قطعات از این بخش استفاده نمی شود.

در تب Installed بر روی Install کلیک کنید و سپس گزینه ی Install from File را انتخاب کنید.

نصب کتابخانه در آلتیوم

در پنجره ی باز شده برای نصب کتابخانه ی Connectors.IntLib به آدرس C:\Users\Public\Documents\Altium\AD15\Library\ بروید و کتابخانه ی مورد نظر را پیدا کنید و بر روی Open کلیک کنید.

حال بر روی کلید Close کلیک کنید.

جایگذاری کانکتور ها

بعد از نصب Miscellaneous Connectors.IntLib، بر روی کتابخانه Miscellaneous Connectors.IntLib در پنل کتابخانه ( Libraries panel) رفته و کانکتور مورد نظر خود را پیدا کنید. کانکتور مورد نظر ما در این پروژه سوکت دو پین می باشد. بر روی Place کلیک کنید تا قطعه ی مورد نظرتان برداشته شود. قبل از کلیک بر روی صفحه شماتیک کلید Tab بر روی کیبورد خود را فشار دهید تا به بخش تنظیمات قطعه بروید. پس از تکمیل تنظیمات بر روی OK کلیک کنید.

پس از جایگذاری قطعه برای برداشتن قطعه از حالت انتخاب راست کلیک کنید و یا کلید ESC کیبورد را فشار دهید.

فایل شماتیک خود  را از مسیر File » Save ذخیره کنید.(می توانید از کلید های میانبر F, S نیز استفاده کنید)

کانکتور در آلتیوم

حالا ما در این بخش از دوره، تمامی قطعات مورد نظر را بر روی صفحه شماتیک قرار داده ایم. و تنها اتصالات بین قطعات باقی مانده است. اما شاید شما بخواهید کمی تغییرات را در بخش چینش قطعات داشته باشید. برای انجام اینکار کافی است تا بر روی قطعه ی مورد نظر کلیک کرده و آن را به جای دلخواه بکشید و سپس کلیک ماوس را رها کنید.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<