پس از تکمیل شدن طراحی و سیم کشی مدار بهتر است تا طراحی خود را یکبار بصورت سه بعدی مشاهده کنید.

 

نکته : برای مشاهده طراحی بصورت سه بعدی درایور کارت گرافیک و DirectX بر روی سیستم شما نصب باشد.

برای مشاهده طراحی بصورت سه بعدی به View » ۳D Layout Mode بروید.

خواهید دید که طراحی شما بصورت شناور در فضا در می آید و می توانید ببا استفاده از روش های زیر بچرخانید، حرکت دهید بزرگنمایی کنید و غیر :

  • بزرگنمایی : برای بزرگنمای کلید Ctrl را نگه داشته و و غلطک ماوس را به داخل بچرخانید یا با استفاده از کلید های PageUp / PageDown این کار را انجام دهید.
  • جابه جایی : برای جابه جا کردن یک قطعه در حالت سه بعدی، کافی است تا با استفاده از کلیک چپ ماوس قطعه مورد نظر را به مکان مورد نظر بکشید.
  • چرخاندن : برای چرخاندن مدار در حالت سه بعدی کافی است تا کلید Shift به همراه کبیک راست ماوس نگه داشته و مدار را در حالت های مختلف بچرخانید.

ترفند های کار در حالت سه بعدی

برای پیکر بندی مدار در حالت سه بعدی به پنجره View Configurations (کلید میانبر L) بروید.در این بخش گزینه هایی مانند تنظیمات رنگ مدار و قطعات وجود دارد. همچنین می توانید با تنظیم کردن opacity میزان شفافیت بورد یا قطعات را تنظیم کنید.

اگر عکس قطعات شما مانند تصویر بالا بصورت سه بعدی نمایش داده نمی شود، از قطعه ای استفاده کرده اید که تصویر سه بعدی ندارد. اگر بخاطر داشته باشید در جلسات گذشته در مورد فوت پرینت ها توضیح دادیم که اگر قطعه ای فوت پرینت نداشته باشد، در محیط PCB نمایش داده نمی شود، در حالت سه بعدی نیز همین قانون ثابت است.

اگر کتابخانه هایی که دارید، دارای تصاویر سه بعدی قطعه مورد نظر شما نمی باشند، می توانید از سایت جامع ۳D Content Central برای دانلود کتابخانه قطعه مورد نظر خود استفاده کنید.

برای خروجی گرفتن از مدار در حالت سه بعدی، به مسیر File » Export بروید و خروجی با فرمت مورد نظر تهیه کنید.

بخش سه بعدی برنامه آلتیوم بسیار جامع است و برای معرفی و آموزش تمامی بخش های آن نیازمند یک دوره آموزشی مجزا می باشد. در این بخش شما می توانید اقدام به طراحی های حرفه ای مانند طراحی قاب برای مدار خود کنید.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<