صفحه ی PCB آلتیوم تا ۳۲ لایه ی سیگنال و ۱۶ لایه ی قدرتی (power plane) یا همان سیم کشی مسی را پشتیبانی می کند، ترتیب بندی این لایه ها را به لایه ی پشته (Stack) معرفی می کنند.

 

برای این مثال که در حال انجام آن در این دوره ی آموزشی هستیم، برد یک لایه و یا نهایتا دولایه کافی است.

  1. Layer Stack Manager را با رفتن به آدرس Design » Layer Stack Manager و یا با استفاده از کلید های میانبر D و سپس K باز کنید. برای یک برد جدید، چند لایه بصورت پیشفرض دیده شده است که  شامل یک لایه ی دی الکتریک در وسط و در پایین و بالای آن دولایه ی سیم کشی مسی و سپس دو لایه ی محافظ soldermask و silkscreen قرار دارد.(مانند عکس زیر)
  2. با کلیک بر روی گزینه ی Add Layer می توانید لایه ی جدید را اضافه کنید. دقت داشته باشید که با کلیک بر روی Add Layer لایه ای در زیر لایه ای که انتخاب کرده اید ساخته می شود.
  3. ویژگی های لایه، مانند جنس لایه، ضخامت مس، ویژگی های دی الکتریک، همگی با قرار دادن یک Layer Stack Table تشکیل  می شوند. ویژگی های هرلایه در جدول کناری ثبت شده است برای تغییر دادن هریک باید بر روی خانه ی مورد نظر دابل کلیک کنید. برای مثال شاید شما لازم داشته باشید تا پهنای یک لایه (Thickness) را افزایش دهید و مقادیر پیشفرض مقادیر مورد نظرتان نباشد.
  4. باز هم بیان می کنم این تنظیمات بسته به پروژه ی شما می باشد و تنظیم ویژگی های هر لایه بسیار راحت می باشد. پس از به اتمام رسیدن تغییرات، بر روی OK  کلیک کنید.

بخش Layer Stack Manager دارای یک قسمت Advanced یا حرفه ای نیز دارد که برای طراحی لایه بردهای پیچیده می باشد.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر