شما با استفاده از سیم کشی در مدار، بین قطعاتی که در صفحه شماتیک قرار داده اید ارتباط برقرار می کنید و بدون سیم کشی قطعات شما به جایی متصل نیست و کار نخواهد کرد.

برای سیم کشی در آلتیوم باید مراحل زیر را سپری کنید :

 1. مطمئن شوید که دید خوبی نسبت به قطعات و صفحه ی شماتیک خود دارید. با استفاده از کلید های PageUp و PageDown اقدام به بزرگنمایی یا کوچک نمایی در صفحه کنید. همچنین می توانید با نگه داشتن کلید Ctrl و استفاده ی همزمان از غلطک ماوس (اسکرول) به دید مناسبی که مد نظرتان است برسید.
 2. در اولین سیم کشی اقدام به متصل کردن پایه پایینی مقاومت R1 به بیس ترانزیستور Q1 می کنیم. بار فراخوانی سیم، بر روی آیکون واقع در نوار ابزار بالای صفحه شماتیک کلیک کنید. همچنین می توانید از طریق آدرس Place » Wire (کلید های میانبر P و W) به سیم کش در مدار دسترسی پیدا کنید.
 3. پس از انتخاب سیم، ماوس خود را بدون اینکه کلیک کنید به پایه مقاومت نزدیک کنید. درهنگامی که نشانگر ماوس شما به محل اتصال رسیده باشد ، شاهد یک علامت ضربدر قرمز رنگ خواهید بود.
 4. پس از قرار گرفتن ماوس در محل مناسب، کلیک کنید تا شروع سیم کشی مشخص شود. حال همین کار را با نقطه ی انتهایی انجام دهید. ماوس را پس از یکبار کلیک کردن به بیس ترانزیستور Q1 نزدیک کرده و پس از مشاهده ی علامت ضربدر بار دیگر کلیک کنید تا مقاومت از این طریق به ترانزیستور متصل شود.
 5. برای مابقی اتصالات نیز می توانید به همین شیوه اقدام کنید فقط به یک نکته مهم دقت داشته باشید، در هنگام عبور سیم ممکن است سیم شما از روی پایه برخی قطعات عبور کند و شما بدون اینکه متوجه بشید این قطعات را وارد مدار کنید، پس حتما قبل از اتصال نقطه ی پایانی سیم کشی به مسیر سیم دقت کنید، در هرجایی از مسیر که علامت ضربدر را مشاهده کنید سیم با آن نقطه اتصال پیدا خواهد کرد.
 6. پس از اتمام سیم کشی با استفاده از کلیک راست و یا کلید ESC از حالت انتخاب سیم خارج شوید تا به اشتباهی جایی سیم کشی نکنید.

سیم کشی در آلتیوم

نکته های سیم کشی در آلتیوم دیزاینر :

 • برای قرار دادن یک اتصال از کلیک چپ و یا کلید اینتر باید استفاده کنید.
 • برای پاک کردن آخرین اتصالی که انجام داده اید از کلید Backspace استفاده کنید.
 • برای جابه جا کردن قطعه یا سیم، کافی است یکبار بر روی آن کلیک کرده و به مکان مورد نظر بکشید.
 • برای جابه جایی قطعات به همراه سیم متصل شده به آنها با نگه داشتن کلید Ctrl اینکار را انجام دهید.

سیم کشی در آلتیوم دیزاینر

نت زدن (Nets) و برچسپ نت (Nets) در آلتیوم

به پین هایی که از طریق سیم به یکدیگر متصل شده اند نت (Net) می گویند. در طراحی و ترسیم یک مدار برای راهنمایی بیشتر و اینکه هم خودتان و هم فردی که به نقشه ی شما گاه می کند متوجه پین ها شود بر روی نت ها برچسب یا لیبل قرار می دهند. برای مثال ما نت ۱۲ ولت را در مدار قرار می دهیم تا بدانیم که منبع ۱۲ ولت باید به این قسمت از مدار متصل باشد :

 • به آدرس Place » Net Label (کلید میانبر: P , N) و یک نت را انتخاب کنید.
 • برای تغییر نام نت (Net) قبل از قرار دادن آن کلید تب (Tab) را فشار دهید.
 • عبارت ۱۲V را تایپ کرده و OK کنید.
 • حالا برچسب را به نقطه ی مورد نظر بچسبانید. دقت داشته باشید که برچسب باید به سیم ها بچسبد، برای اینکه آن را به سیم نزدیک کنید تا علامت ضربدر قرمز رنگ به نمایش در آید.

نت زنی در آلتیوم

 

نت زنی در آلتیوم دیزاینر

 • بعد از قرار دادن نت منبع تغذیه نوبت به مشخص کردن بخش زمین (GND) مدار میرسد.
 • کلید تب را مجددا فشار دهید و نام نت را به GND تغییر دهید.
 • نت زمین را به بخش پایینی مدار بچسبانید و سپس با راست کلیک از حالت نت زنی خارج شوید.
 • مدار خود را ذخیره کنید.

آموزش سیم کشی در آلتیوم

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر