بعد از قرار گرفتن دقیق قطعات در سرجای خود به سیم کشی بین آنها می رسیم.

 

سیم کشی، مرحله ای است که باید در یک مسیر از پین یک قطعه به پین قطعه ای دیگر برسیم. در محیط PCB editor با استفاده از ابزاری که وجود دارد می توانید این کار را براحتی انجام دهید. همچنین با استفاده از توپولوژی مناسب می توانید سیم کشی خود را بهینه کنید.

اگرچه با استفاده از ابزار آلتیوم می توانید سیم کشی را بصورت خوداکر انجام دهید، ولی می توان بصورت دستی نیز کل مدار را سیم کشی کرد و در این دوره آموزشی ما تمامی سیم کشی ها در محیط PCB را بصورت دستی انجام می دهیم.

 1. قبل از شروع سیم کشی، ما باید گرید مناسب برای سیم کشی را تعیین کنیم. برای تغییر گرید، کلید های Ctrl+G را فشار دهید تا پنجره Cartesian Grid Editor برای شما باز شود.  مقدار ۰.۱۲۵mm را در بخش Step X وارد کرده و سپس بر روی OK کلیک کنید.
 2. بررسی کنید که کدام یک از لایه ها بصورت قابل نمایش یا visible می باشند. اگر لایه ی زیرین یا Bottom Layer قابل نمایش نیست، کلید L را فشار دهید تا پنجره ی View Configurations برای شما باز شود و گزینه Bottom Layer را فعال کنید.
 3. بر روی تب Bottom layer در بخش زیرین برنامه در قسمت لایه های کلیک کنید.
 4. سیم کشی در یک لایه بسیار راحت تر از سیم کشی در چند لایه می باشد، برای عدم مشاهده چند لایه بصورت همزمان از کلید میانبر Shift+S استفاده کنید.
 5. از منو ها به آدرس Place » Interactive Routing بروید.(کلید میانبر P, T) یا بر روی گزینه یا بر روی صفحه کلیک راست کرده و سپس بر روی گزینه Interactive Routing کلیک کنید. خواهید دید که علامت ماوس به یک بعلاوه تبدیل می شود که به معنی آماده بودن برای سیم کشی است.
 6. برای شروع بر روی پین کانکتور متصل به مقاومت کلیک کنید تا سیم کشی شروع شود و حالا ماوس را به سمت پینی که باید به کانکتور متصل شود منتقل کنید. اگر ماوس را به سر مقاومت نزدیک کنید خواهید دید که برای شما بطور خودکار بر روی سر پین مقاومت قرار می گیرد که به این حالت آلتیوم Snap To Object Hotspot می گویند. گاهی پیش می آید که این ابزار آلتیوم بخوبی کار نمی کند و بعلت نزدیک بودن پین ها، پین اشتباه را انتخاب می کند، برای خروج از این انتخاب اشتباه کلید Ctrl را بطور موقت نگه دارید تا به مکان مورد نظر برسید.
 7. برای خروج از حالت سیم کشی بر روی صفحه راست کلیک کنید و یا کلید اینتر را فشار دهید.

 1. اگر  مسیری را در سیم کشی به اشتباه رفتید، با Backspace به نقطه قبل بازگردید.
 2. همچین شما می توانید با بردن ماوس بر روی پیشن قطعه مورد نظر و نگه داشتن کلید Ctrl و سپس کلیک کردن، از قابلیت سیم کشی خودکار مدار استفاده کنید. این قابلیت چند حالت دارد :
  • این کار کوتاه ترین مسیر را برای شما انتخاب می کند که مطمئنا همیشه بهترین مسیر نیست.
  • برای مسیر های طولانی ممکن است به مشکل برخورد و برای شما عمل نکند و برای انجام اینکار شما باید قدم قدم پیش بروید.
  • از قابلیت سیم کشی خودکار می توانید بر روی سیم ها نیز استفاده کنید و شروع کار حتما نباید پیسن یک قطعه باشد.
 3. برای پاک کردن یک سیم کشی کلید U را فشار دهید و سپس با استفاده از گزینه های مورد نظر سیم کشی مورد نظر را پاک کنید. همچنین می توانید از حالت سیم کشی با کلیک راست خارج شوید و با انتخاب سیم کشی مورد نظر و کلید Delete، سیم کشی مورد نظر را پاک کنید.

 • سیم کشی حرفه ای مهارتی است که در طول تمرین بدست خواهید آورد. برای مشاهده یک سیم کشی خوب بین قطعات به تصویر زیر دقت کنید.
 • پس از اتمام سیم کشی مدار خود را ذخیره کنید.

چند ترفند برای سیم کشی :

 • در هنگام سیم کشی کلید Shift+F1 را برای نمایش کلید های میانبر بزنید. بسیاری از کلید های میانبر کاربردی هنگام سیم کشی برای شما به نمایش در خواهد آمد.
 • برای جابه جا شدن بین لایه ها از کلید میانبر * در بالای صفحه کلید اعداد استفاده کنید. همچنین برای دستیابی به تمامی لایه ها می توانید از ترکیب Ctrl+Shift به همراه غلطک ماوس استفاده کنید.
 • برای مشاهده یو یا پنهان کردن یک لایه از Shift+S استفاده کنید. استفاده از این کلید ترکیبی برای سیم کشی بسیار توصیه می شود زیرا با حذف موارد اضافی فضای بهتری را به شما جهت سیم کشی نشان می دهد.
 • برای مشاهده ی مسیر طی شده توسط یک سیم کلید Shift را نگه داشته و ماوس را بر روی آن ببرید.
 • برای سیم کشی خودکار ابتدای مسیر را مشخص کنید و سپس برای تکمیل مسیر از ترکیب کلید های Ctrl+کلیک استفاده کنید.
 •  برای سیم کشی دوباره کلید END را بفشارید.
 • برای fit کردن صفحه از کلید V و سپس F استفاده کنید.
 • برای بزرگنمایی و یا کوچک نمایی از کلید های PageUp و PageDown استفاده کنید.
 • برای حذف تمامی سیم کشی های مدار و یا یک دسته از سیم کشی ها کلید U  ا بفشارید.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<