قبل از انتقال مدار از صفحه ی شماتیک به صفحه ی PCB، شما باید ابتدا یک صفحه ی PCB یسازید.

 

در بخش زیر تمامی راه هایی که می توان یک صفحه ی PCB ساخت را آورده ایم :

 • افزودن یک فایل DXF که شامل قطعات است و قبلا شکل آن مشخص شده است. شما در این روش می توانید قطعاتی را که درون فایل تغریف شده را استفاده و جایگذاری کنید.
 • جایگذاری گام به گام قطعات در بردی که شکل آن مشخص شده است.
 • ساخت یک PCB خالی و دوباره تعریف کردن شکل برد.
 • استفاده از حالت های آماده ی بورد و تنظیم شکل بورد.

در این آموزش ما از حالت آخر استفاده می کنیم.

ساخت یک بورد PCB جدید از قالب های آماده در آلتیوم

۱ – ابتدا وارد پنل Files شوید. جای پیشفرض این پنل در سمت چپ نرم افزار می باشد. اگر این پنل را مشاهده نمی کنید بر روی System در گوشه ی سمت راست و پایین کلیک کرده و سپس بر روی Files کلیک کنید.

۲ – در بخش New from template بر روی PCB Templates کلیک کنید.

۳ – برای شما پنجره ای باز می شود که درخواست فایل سندی موجود (Choose Existing Document) را می کند. همانطور که می بینید پنجره ی باز شده، به مسیر پوشه ی Templates رفته است و در این بخش قالب های آماده ی بسیاری وجود دارد.

۴ – بدنبال قالب A4.PcbDoc بگردید. پس از انتخاب و باز کردن این قالب ممکن است یک فایل HTM نیز بهمراه آن باز شود و این قضیه به نسخه ی آلتیوم شما بازمی گردد. دقت داشته باشید که تغییرات در این فایل HTM در بورد PCB شما تغییرات ایجاد می کند پس بدون استفاده از آن بر روی تب A4.PCBDOC.htm کلیک راست کرده و سپس بر روی گزینه ی Close کلیک کنید.

۵ – صفحه ی شما حالا باید چیزی شبیه تصویر زیر به شما نشان دهدبا یک تصویر سیاه در وسط و یک قاب زخیم سفید در اطراف. دقت داشته باشید که سایز این صفحه A4 است و این اندازه برای بورد PCB شما نیست.

Pcb_Blank

 

تنظیم کردن شکل و موقعیت بورد در آلتیوم

شما چندین ویژگی را قبل از انتقال صفحه ی شماتیک به بورد PCB باید تغییر دهید :

 • تغییر واحد اندازه به متر
 • تنظیمات مبدا اصلی بورد
 • انتخاب یک snap grid
 • تعریف مجدد شکل بورد و تغییر اندازه به سایز دلخواه
 • تنظیم لایه های استفاده شده در طراحی

واحد اندازه ی درحال استفاده ی برنامه در بخش زیرین (Status bar) نمایش داده می شود. برای تغییر بین واحد های اندازه از کلید Q استفاده کنید. برای این آموزش ما از متر استفاده می کنیم.

اگر دقت کنید دایره ای که در وسط آن یک ضربدر وجود دارد در گوشه ی سمت راست و پایین صفحه قرار دارد. این شکل نشان دهنده و تعیین کننده ی مبدا صفحه PCB ما می باشد. اما همانطور که می بینید در جای درست قرار ندارد. مکان درست آن در گوشه ی سمت چپ و پایین صفحه ی PCB (یعنی آن قسمت سیاه رنگ) می باشد.

برای تغییر موقعیت مبدا مدار، ابتدا با استفاده از کلید PageUp بزرگنمایی کنید. تا جایی که صفحه ی شطرنجی در پس زمینه ی سیاه مشخص شود.

از طریق آدرس Edit » Origin » Set مبدا مدار خود را در گوشه ی سمت چپ و پایین بخش سیاه رنگ قرار دهید.

 

مشخص کردن مبدا در آلتیوم

قدم بعدی انتخاب یک snap grid یا صفحه شطرنجی مناسب است. snap grid پیشفرض برنامه ۰.۱۲۷mm می باشد. برای تغییر snap grid در هر زمان می توانید از کلید میانبر Ctrl+G استفاده کنید (اگر برنامه تنظیمات ۵mm را قبول نکرد، با استفاده از Shift+Ctrl+G اینکار را بکنید ). در حال حاضر مشاهده می کنید که بر روی ۵mm است. این مقدار را فعلا دست نزنید تا در ادامه ی آموزش آن را تغییر دهیم.

همچنین به طریق آدرس View » Grids بروید و بر روی گزینه ی Toggle Visible Grid Kind کلیک کنید.

برای Fit شدن صفحه کلید V و سپس D را بزنید. باید شکلی مانند تصویر زیر مشاهده کنید.

Grids در آلتیوم

شما صفحه ی PCB را به سه صورت مختلف می توانید مشاهده کنید :

 1. Board Planning Mode
 2. ۲D Layout Mode
 3. ۳D Layout Mode

از طریق تب View می توانید بین این حالت های نمایش جابه جا شوید. به حالت Board Planning Mode بروید.

حالت 3 بعدی در آلتیوم

اگر می خواهید شکل بورد خود را تغییر دهید و یا هنوز برد شکل خود را مشاهده نکرده اید، از طریق آدرس Design » Edit Board Shape اقدام به اینکار کنید. در تنظیم گوشه ها و وسط مدار دقت کنید.

حالا باید سایز بورد را کاهش دهیم. برای اینکار از همان آدرس Design » Edit Board Shape تغییر سایز را فعال کنید. حالا صفحه ی خود را کوچک کنید و به ابعاد ۵۰mm در ۵۰mm برسانید. برای اینکه این مقدار گفته شده را راحت و دقیق بدست آورید می توانید از مقدار دهی که در بالای سمت راست و گوشه ی برنامه وجو دارد کمک بگیرید. اگر شما ماوس خود را به نقطه ای از بورد ببرید در اندازه سنج بالا فاصله ی ماوس را نسبت به مبدا که در ابتدای همین آموزش تعیین کردیم نشان می دهد. دقت داشته باشید که برای تغییر سایز شما تها سه گوشه از بورد را تکان می دهید و آن گوشه از مدار که مبدا بر روی آن قرار گرفته است را دست نزنید.

SNAP در آلتیوم

 

حال از آدرس Design » Move Board Shape بورد را به وسط صفحه میکشیم. بعد از انجام اینکار باید دوباره مبدا صفحه را تنظیم کنید.

تغییر سایز PCBدر آلتیوم

قبل از منتقل کردن صفحه ی شماتیک خود به بورد PCB شما باید مدار PCB را وارد پروژه ی خود کنید. برای انجام اینکار کافی است تا بر روی فایل PCB  خود کلیک کرده و آن را به پروژه ی خود بکشید.

پروژه در آلتیوم

حالت نمایش PCB را به ۲D Layout Mode بازگردانید و فایل PCB را به نام Multivibrator.PcbDoc در همان پوشه ی پروژه ذخیره کنید. اگر پنل پروژه را مشاهده نمی کنید، بر روی Projects در گوشه ی پایین و سمت راست کلیک کنید و پروژه را ذخیره کنید.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر