همه ی پروژه ها تنظیمات مخصوض خود را دارند که باید آنها را تنظیم کنید. این تنظیمات شامل بررسی خطاها، تنظیمات خروجی و … می باشد.

برای رفتن به صفحه ی تنظیمات پروژه به آدرس Project » Project Options بروید.

تنظیمات پی سی بی در آلتیوم

تنظیمات بالا هنگامی استفاده می شوند که شما قصد به کامپایل کردن پروژه ی خود را دارید. البته تنظیمات خروجی گرفتن از مدار را در یک درس دیگر بطور کامل توضیح خواهیم داد. هنگامی که یک پروژه کامپایل می شود، تمامی طراحی و قوانین الکتریک در مدار شما اعمال می شود. اگر کامپایل خطایی ندهد و یا در صورت خطا دادن تمامی آنها را رفع کنید یعنی بخش شماتیک مدار تکمیل است و آماده است تا به بخش PCB بروید.

بررسی خواص الکتریکی شماتیک

مدار شماتیک در آلتیوم چیزی بیشتر ار نقاشی کردن است. این مدار درون خود اطلاعات الکترونیکی و اتصالات یک مدار واقعی را درون خود دارد. هنگامی که  مدار را کامپایل می کنید، آلتیوم به بررسی قوانین الکترونیکی در مدار شما می پردازد. اگر مدار شما مشکل داشته باشد با خطا مواجه می شود. این قوانین و خطاها در تب های Error Reporting و Connection Matrix در بخش Project Options می باشند. درصورت وجود خطا آن را در بخش پنل پیام ها نشان می دهد.(در پایین برنامه )

حالا می خواهیم تغییراتی در بخش های Error Reporting ، Connection Matrix و Comparator بدهیم.  پس از طریق مسیر Project » Project Options پنجره ی تنظیمات پروژه را باز کنید.

تنظیمات Error Reporting

تب گزارش خطا همانطور که از اسم آن پیداست برای گزارش دهی در مورد مدار شما هنگام کامپایل کردن می باشد. در این بخش شما مشخص می کند که مثلا اگر سیمی به جایی متصل نبود چه پیام برای شما نشان دهد (بطور پیشفرض اگر سیمی به جایی متصل نباشد برنامه از مدار شما خطا می گیرد). مهم بودن این بخش به این دلیل می باشد که شاید شما مداری را ترسیم کرده اید و کاری در آن انجام داده اید که هنگام کامپایل برنامه از شما خطا می گیرد در حالیکه مشکلی نیست. می توانید به تنظیمات پروژه مراجعه کرده و Report Mode را بر روی حالت هشدار (Warming) و یا بدون گزارش (No Report) قرار دهید.

تنظیمات Connection Matrix

هنگامی که نقشه ی خود را ترسیم و سپس کامپایل می کنید تمامی پین ها و نت ها درون حافظه ساخته می شوند. هرنوع پین (ورودی، خروجی،پسیو و غیره) به روش های مخصوصی بررسی می شوند. برخی پین های نباید به یکدیگر متصل باشند، برای مثال یک پین خروجی نباید به  یک پین خروجی دیگر متصل باشد. بخش Connection Matrix در Options for Project این قوانین را تعیین می کند که آیا فللان پین اجازه دارد به فلان پین متصل باشد و درصورت اتصال چه پیامی به شما نشان داده شود.

تنظیمات ماتریکس در آلتیوم

برای مثال در بخش پایین و سمت راست دیاگرام matrix بدنبال پین خروجی (Output Pin) بگردید. و در گزینه های افقی بالا بدنبال Open Collector Pin بگردید. اگر مربعی که در این دو مشترک است و باهم اتصال دارند را مشاهده کنید می بینید که بصورت پیشفرض نانجی رنگ می باشد که نشانه ی خطا است. یعنی در شماتیک پروژه اگر یک پین خروجی (Output Pin) به یک جمع کننده ی پین (Open Collector Pin) متصل باشد، هنگام کامپایل کردن برنامه به شما خطا می دهد.

شما می توانید قوانین اتصال پین ها را در این بخش تغییر دهید، برای مثال می دانید که این پین حتما باید این اتصال را داشته باشد اما برنامه از شما خطا می گیرد، پس به Connection Matrix آمده و توسط گام های زیر اقدام به ویرایش قانون آن پین کنید :

  1. برای تغییر ابتدا برروی مربع مورد نظر کلیک کنید، تا رنگ مربع عوض شود، شما چهار انتخاب برای هریک از مربع ها دارید. همچنین می توانید با کلیک راست کردن بر روی ماتریکس تنظیمات کلی را به آن اعمال کنید. همچنین با کلیک بر روی Default می توانید تنظیمات را به حالت اولیه درآورید.
  2. در مدار ما تنها پین های پسیو (بر روی مقاومت ها، ترانزیستور ها و کانکتور) و پین های ورودی (به ترانزیستور) را می خواهیم بررسی کنیم. همانطور که می بینید حالت پین های پسیو در تمامی شرایط حالت سبز یا اجازه را دارند. مربع محل اتصال پین پسیو (Passive Pin) و حالت بدون اتصال (Unconnected) را می خواهیم در حالتی قرار دهیم که درصورت عدم اتصال هریک از قطعات پسیو برنامه به ما خطا بدهد.
  3. مربع محل اتصال Unconnected و Passive Pin را بر روی رنگ نارنجی قرار دهید. حال اگر به مدار شماتیک خود بازگردید و کامایل کنید، مشاهده خواهید کرد که با خطا رو به رو خواهید شد.

تنظیمات Class Generation

تنظمات قطعات در آلتیوم

هنگامی که می خواهید طراحی خود را به PCB منتقل  کنید، بخش های کلاس قطعات (component classes)، کلاس نت ها (net classes) و اتاق جایگذاری ها (placement rooms) به صورت خودکارتبدیل می شوند. اما در این بخش شما می توانید خود کلاسی را برای قطعات ، نت ها و یا جایگذاری ها بسازید. در این مدار ما نیازی به این کار نداریم، پس اگر کلاسی وجود دارد تیک آن را مانند عکس بالا بردارید تا غیر فعال شود.

تنظیمات Comparator

تب مقایسه گر (Comparator) در Options for Project وظیفه ی گزارش دادن درباره ی فایل ها هنگام کامپایل کردن می باشد. شما تنها هنگامی به این بخش نیاز خواهید داشت که بخواهید تنظیماتی اضافه را به PCB منتقل کنید مانند کلاس نت ها و یا اتاق ها و اینکه نخواهید آنها در PCB پاک شوند. اگر شما نیاز به جزئیات بیشتر برای کنترل در PCB خود دارید، می توانید مقایسه را برای آن چیز بصورت منحصر بفرد انتخاب کنید. تنظیماتی که معمولا در این بخش اعمال می شودبرای طراحی های پیچیده می باشد که می تواند شامل Extra Component Classes و Extra Net Classes باشد.

برای این آموزش و این مدار (مدار ساده ی یک آستابل)حالت Ignore Rules Defined in PCB Only را فعال کنید.

تنظیمات مقایسه گر در آلتیوم

حالا ما برای کامپایل کردن مدار آماده ایم!

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<