قبل از جایگذاری قطعاتی که به محیط کاری PCB منتقل کرده ایم، باید تنظیمات لازم در این محیط را انجام دهید.

پیکربندی نمایش لایه ها

لایه های مختلفی در PCB می تواند وجود داشته باشد، signal، لایه power ، silkscreen و . . .،لایه های بصورت کلی به دسته های زیر تقسیم می شوند :

 • لایه الکتریکی (Electrical layers) : می توانید شامل ۳۲ لایه ی سیگنال و ۱۶ لایه ی داخلی برای تقسیم ولتاژ باشد.
 • لایه مکانیکی (Mechanical layers) : می تواند شامل ۳۲ لایه ی عمومی مکانیکی باشد.همچنین می تواند حاوی اطلاعاتی مانند ابعاد، جزئیات ساخت، دستورالعمل اسمبل مدار، و یا یک عمل خاص مانند چسبنده کردن بخشی از آن باشد.
 • لایه های خاص (Special layers) : این لایه ها در بخش بالایی و پایینی لایه ی silkscreen قرار دارند. لحیم کاری، لایه پوشاننده، سوراخ کاری، تعیین مرزهای  الکتریکی، اتصال لایه ها، لایه خطای DRC، بخش های سوراخ، جدول بندی و بخش های نمایشی دیگر در این لایه قرار می گیرند.

برای دیدن ویژگی های تمامی لایه ها باید به پنجره ی View Configurations dialog بروید. برای اینکار به آدرس Design » Board Layers and Colors رفته و یا از کلید میانبر L استفاده کنید.

بخش View Configurations تنظیمات دیگری را نیز پوشش می دهد که موارد زیر را شامل می شود :

 • هر شئ چگونه نمایش داده شود(بصورت حاضر، جایگزین و یا مخفی) که در تب Show/Hide قرار دارد.
 • گزینه های نمایش مانند، نام Pad Net و ، Pad Numbers ، نشان دهنده ی مبدا (Origin Marker) ، نمایش یک رشته و یا کارکتر خاص. تمامی این گزینه های در تب View Options قرار دارد.
  • به تب View Options بروید.
  • گزینه ی Show Pad را فعال کنید و Net Names on Tracks Display را بر روی Single and Centered قرار دهید.
  • بر روی OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

ساخت پیکربندی نمایش

از آنجایی که لایه های زیادی وجود دارد و در حین کار با مراحل طراحی شما باید تنظیمات زیادی را برای هر پروژه دوباره انجام دهید، شما می توانید این تنظیمات را در View Configurations ذخیره کنید تا هربار مجبور به تنظیم مجدد نباشید. برای اینکار به می توانید تنظیمات از قبل ذخیره شده را در بخش View Configurations انتخاب کنید.

نمایش پیکربندی تنظیمات در دو حالت سه بعدی و دو بعدی در محیط کار با PCB وجود دارد و برای هر حالت شما می توانید بصورت جداگانه این کار را انجام دهید.

پس از آخرین استفاده از نمایش پیکر بندی (view configuration) و این تنظیمات بهمراه پروژه ی شما ذخیره می شود. اگر می خواهید این تنظیمات بر روی تمامی پروژه های بعدی شما نیز باشد، باید آن را به صورت دستی ذخیره کنید. بخش ذخیره این پیکر بندی سمت چپ برنامه و صفحه ی View Configurations قرار دارد.

بیایید تا یک تنظیمات پیکربندی برای حالت دو بعدی برای این آموزش انجام دهید :

 1. دکمه ی L را بزنید تا صفحه ی View Configurations باز شوید. همچنین می توانید به آدرس Design » Board Layers & Colors بروید. در بخش سمت چپ در قسمت Select PCB View Configuration بر روی گزینه ی ۲D قرار دهید.
 2. در تب Board Layers And Colors مطمئن شوید که Only show layers in layer stack و Only show enabled mechanical layers فعال باشند. این تنظیمات تنها در لایه های پشته و یا stack نمایش داده می شود.
 3. بر روی Used Layers On در پایین صفحه ی کلیک کنید.
 4. در بخش لایه های مکانیکی (Mechanical Layers) گزینه ی Linked To را برای Mechanical 16 فعال کنید. این کار برای کشیده شدن مرز بورد و عنوان صفحه بر روی لایه های می باشد، بطوریکه اگر شما این لایه را با sheet لینک دهید با مخفی کردن سفید صفحه ی PCB این لایه نیز مخفی می شود.
 5. در بخش Actions بر روی Save As view configuration کلیک کنید تا تنظیمات را با نام Tutorial برای این بخش ذخیره کنید، نکته ای که برای اینکار وجود دارد این است که شما نیازی به اضافه کردن آن ندارید و این تنظیمات همیشه بصورت خودکار اضافه می شود.
 6. بر روی OK کلیک کنید تا تغییرات بخش View Configurations ذخیره و سپس بسته شود.
 7. پیکر بندی جدید شما در حال حاضر فعال است و شما می توانید آن را در لیست View Configuration مشاهده کنید.
 8. در آخر برای حذف حاشیه ی سفید صفحه ی PCB با استفاده از کلید های میانبر D و سپس O صفحه ی Board Options را باز کنید و تیک گزینه ی Display Sheet را بردارید.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<