در این بخش از دوره قصد داریم نحوه ی انتقال مدار شماتیک به مدار PCB را آموزش دهیم.

 

برای انتقال مداری که در صفحه ی شماتیک ترسیم کرده اید به مدار PCB بر روی گزینه ی Design و سپس Update PCB Document Multivibrator.PcbDoc (نام فایل PCB که از قبل ساخته اید) کلیک کنید. اگر در صفحه ی شماتیک باشید این گزینه به Import Changes from Multivibrator.PcbDoc تغییر خواهد کرد. بعد از کامپایل شدن مدار، موارد زیر را بررسی کنید :

  • در صفحه ی باز شده لیستی از قطعاتی که استفاده کرده اید، نمایش داده می شود. تمامی قطعات استفاده شده باید دارای footprint باشد. footprint نقشه ی قطعه می باشد که تمامی مشخصات قطعه از سایز تا ابعاد و قطر پایه ها در آن تعبیه شده است. اگر قطعه ای footprint نداشته باشد قابلیت انتقال به مدار PCB را ندارد و هنگام انتقال شما با خطا مواجه می شوید. اگر اینچنین شد قطعه ی مورد نظر را با یک قطعه ی footprint دار تعویض کنید.
  • اگر پایه قطعه ای به جایی متصل نباشد، برنامه از شما خطا می گیرد. اگر تمامی اتصالات را درست انجام داده اید پس به احتمال زیاد از قطعه ای که footprint ندارد استفاده کرده اید.
  • تمامی اطلاعات از قبیل نام قطعات، نحوه ی اتصال آنها و نت ها به مدار PCB منتقل می شود.

نکته : قبل از انتقال مدار شماتیک خود به مدار PCB دقت کنید که تمامی قطعات قابلیت انتقال به مدار PCB را داشته باشند. در این آموزش چون ما از کتابخانه های پیشفرض آلتیوم استفاده می کنیم مطئنن دارای این ویژگی می باشند، اگر شما از کتابخانه های فرعی استفاده می کنید، از کتابخانه های footprint دار استفاده کنید.

حالا شما و مدارتان آماده اید تا به مدار PCB منتقل شوید :

  • به صفحه ی شماتیک بروید.
  • بر روی گزینه ی Design و سپس Update PCB Document (Multivibrator.PcbDoc) کلیک کنید تا صفحه ی Engineering Change Order برای شما باز شود.

Engineering Change Order

  • بر روی گزینه ی Validate Changes کلیک کنید. اگر همه ی بررسی ها Validate و با تیک سبز نشان داده شد،  به مرحله ی بعد بروید، در غیر اینصورت صفحه را ببندید و خطارا رفع کنید تا تیک های بخش Status ظاهر شوند.
  • حالا بر روی گزینه ی Execute Changes کلیک کنید تا تغییرات در PCB نیز اعمال شود. باید تیک های ستون Done نیز سبز شود.
  • حالا بر روی گزینه ی Close کلیک کنید تا پنجره ی Engineering Change Order بسته شود.
  • برای فیت کردن صفحه به آدرس View » Document بروید.

آماده برای شروع پروسه ی طراحی PCB

پس از منتقل کردن ترسیم شماتیک به PCB ، حالا میز کار ما به صفحه ی PCB منتقل می شود. در مدار PCB شما دو حالت ۲D و ۳D را دارید. برای مدار های ساده حالت ۲D بسیار مناسب است تا در آن تعداد لایه های PCB مشخص شود. اما در حالت ۳D شما می توانید ارتفاع و حجم مدارتان را مشاهده کنید و در مدار های پیچیده تر این کار بسیار ضروری است. ضرورت این کار وقتی بیشتر می شود که شما بخواهید مدار خود را در قاب و یا جایی که فضای محدودی دارد جایگذاری کنید. برای تعویض حالت های دو بعدی و سه بعدی PCB به تب View بروید و یکی از حالت های ۲D Layout Mode یا ۳D Layout Mode را انتخاب کنید.(می توانید از کلید میانبر و سپس ۲ یا ۳ استفاده کنید)

2D Layout Mode

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<