در مرحله قبل سیم کشی مدار ما در محیط PCB به اتمام رسید اما شاید طراحی به دست شما برسد که نیاز به اصلاح داشته باشد.

 

همانطور که در درس جلسه پیش گفتیم، سیم کشی در محیط ویرایش PCB، با تجربه شما رابطه مستقیم دارد و تجربه بیشتر، یک سیم کشی حرفه ای تر در پی دارد.

از انجایی که ما در Wizard برنامه در هنگام ساخت یک PCB، بورد خود را دولایه ساختیم، در سیم کشی نیز می توانیم از هر دولایه رویی و یا زیرین استفاده کنیم.

برای اینکار شما می توانید تمامی سیم کشی های خود را پاک کرده و با علامت * در کیبورد بین لایه ها جابه جا شوید و سپس دوباره سیم کشی کنید.

همچنین می توانید بجای پاک کردن تمامی سیم کشی ها تنها انهایی که باید اصلاح شوند، دوباره ترسیم کنید.

سیم کشی دوباره یک مسیر

نیازی به سیم کشی مجدد در یک مسیر نیست، ابتدا باید گزینه Remove Loops و چند تنظیمات دیگر را فعال کنید.

به آدرس Tools >> Preferences بروید و در پنجره Preferences به بخش PCB Editor – Interactive Routing بروید.

گزینه های Interactive Routing Width / Via Size Sources بر روی حالت Rule Preferred بگذارید و گزینه های Automatically Remove Loops و Automatically Terminate Routing را نیز فعال کنید.

حال مشاهده خواهید کرد که اگر از پین یک قطعه دوباره اقدام به سیم کشی کنید و  سیم کشی دیگری در مسیر آن باشد، مسیر سیم ابتدا به رنگ سبز در خواهد آمد و با اتمام سیم کشی آن مسیر، مسیر قبلی حذف می شود.

حال می توانید مسیری را که قطع کرده اید را مجددا از مسیر دیگری سیم کشی کنید.

مرتب کردن سیم کشی های موجود

گاهی پیش می آید که شما سیم کشی مدار خود را تکمیل کرده اید و این سیم کشی ها تنها نیاز به مرتب سازی دارند. برای انجام اینکار بر روی یک مسیر سیم کشی کلیک کرده و سپس آن را همانطور که با کلیک ماوس گرفته اید به مکان دلخواه بکشید.

نکته های مرتب سازی سیم کشی :

  • اگر در حین تغییر موقعیت یک سیم کشی به جای اینکه سیم در حال انتقال سیم های کناری را با خود به موقعیت جدید ببرد، از روی آنها عبور می کند بای حالت سیم کشی را با کلید های میانبر Shift + R تغییر دهید تا از بین حالت های Ignore, Push, Hug and Push به حالت Push برود.
  • در حین مرتب سازی سیم کشی ها بطور خودکار مکان هایی را که  باید پرش می زنند مانند پین ها، و همچنین فاصله لازم را رعایت خواهند کرد.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<