آیا شما هم فکر می کنید که افرادی بدون اجازه شما به مودم وای فای شما متصل شده اند؟ آیا این را میدانستید که افراد با اتصال به مودم شما می توانند به سیستم و یا حتی گوشی شما نفوذ کنند و استفاده از اینترنت شما کمترین کار این نفود است؟
چی جوری به شما نشان می دهد که چگونه با متجاوزان به اینترنت و حریم شخصی خود برخورد کنید!


 

قبلا در چی جوری نحوه ایمن کردن یک مودم وای فای (Wi-Fi) را به شما آموزش داده بودیم.

چه کسی از Wi-Fi شما استفاده می کند؟

برای اولین اقدام شما باید به مودم وای فای متصل باشید. حالا به یک برنامه جهت مانیتور کردن شبکه خود دارید. برنامه Fing را در دو نسخه اندروید و iOS برایتان قرار داده ایم.

Install on Google PlayInstall on iTunesFing

بعد از نصب برنامه آن را نصب کنید. در صفحه ی اصلی برنامه شما می توانید نام مودم Wi-Fi خود را مشاهده کنید(بین Refresh و Settings).

برای مشاهده تمامی دستگاه هایی که به مودم شما متصل هستند، بر روی Refresh ضربه بزنید.

این مرحله ممکن است چند دقیقه ای زمان ببرد، اما پس از اتمام کار به شما لیست تمامی دستگاه هایی که به مودم وای فای شما متصل هستند (گوشی یا کامپیوتر) را نمایان می کند.

با ضربه بر روی هریک از دستگاه ها می توانید مک آدرس ، پینگ (Ping) دستگاه و حتی Log های آن را ببینید.

 - چی جوری

بلاک کردن دستگاه های متجاوز

حال سوالی که از مرحله ی قبل در ذهنمان مانده، این است که; حالا که متجاوزان به وای فای را پیدا کردیم، چگونه باید جلوی آنها را بگیریم؟

اگر یکی از دستگاه هایی که به اینترنت وای فای شما متصل هستند، مشکوک می باشند و یا از ارتباط بدون اجازه ی آنها مطمئن هستید، می توانید دسترسی آنها را به مودم خود برای همیشه ببندید.

یکی از اطلاعاتی که برنامه Fing به شما می دهد مک آدرس (MAC Address) دستگاه های متصل می باشند. که به فرم ‘xx:xx:xx:xx:xx:xx’ می باشد.

  • ابتدا باید به تنظیمات مودم خود بروید. برای اینکار، آدرس ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را در آدرس بار مرورگر خود وارد کنید. درصورت درخواست یوزر و پسورد admin را هم بجای یوزرنیم و هم پسورد وارد کتید.(البته رمز و نام کاربری admin بصورت پیشفرض می باشد)
  • حالا باید وارد قسمت تنظیمات امنیتی (Security Settings) مودم خود شوید.
  • حالا با با مک آدرسی (MAC Address) که در اختیار دارید، در بخش مک فیلتر وارد کنید.

نکته : قبلا آموزشی قرار داده بودیم مبنی بر نحوه فعال کردن مک فیلتر، در آن آموزش شما لیستی از دستگاه ها را معرفی می کردید و تنها همین دستگاه ها قابلیت اتصال به مودم را داشتند، و در واقع به آن لیست اجازه (Allow List or White List) نیز می گفتند.

دقت داشته باشید که در این آموزش، شما باید لیست مسدود شونده ها (Block List) را بسازید .

برای مثال مودم من D-Link می باشد، و لیست مسدود را باید از آدرس زیر به آن بدهیم.

Advanced => Parental Control => MAC Filter

مسدود کردن مک فیلتر گوشی
 - چی جوری

 

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر