clean boot (کلین بوت) یا بوت تمیز ! در ویندوز به بالا آمدن ویندوز با حداقل درایورها و سرویس ها و نرم افزار های موجود است! به عبارتی شما در این حالت خود ویندوز را بالا می آورید و و به سایر برنامه ها و سرویس هایی که در هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می شند اجازه اجرا نمی دهید. این روش در حل مشکلات ویندوز ، ویروس کشی ، پاک نشدن برنامه ، نصب نشدن برنامه ها و یا باز نشدن برنامه ها و .. کمک خوبی به شما می‌کند.


این حالت به شما کمک میکند تا اختلالات ناشی از نصب یک برنامه ، درایور و یا نصب آپدیت ویندوز و.. را در ویندوز های Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, یا Windows Vista تشخیص دهید.

چرا اختلالات سخت افزاری رخ می‌دهد؟

طبیعی است! زمانی که شما ویندوز را در حالت عادی بالا می آورید تعداد زیادی نرم افزار در پس زمینه اجرا میشوند، برنامه های سیستمی خود ویندوز ، سرویس های مختلف ، آنتی ویروس ها و … همه و همه میتواندد در یک قسمت دچار اختلال شوند! البته از نظر بنده این عیب از سیستم عامل بوده که کنترل کامل پردازش و دسترسی ها را انجام نمی‌دهد تا از تداخل جلوگیری شود.

 

آموزش در ویندوز ۱۰ و ویندوز ۸ و ۸.۱

در قسمت منوی Start جستجو کنید : msconfig

از نتایجی که حاصل از جستجو برای شما نشان داده شده ، آن نرم افزار را باز کنید:(البته در ویندوز ۱۰ منوی استارت و جستجوی آن به صورت دیگری است)حالت Clean Boot ویندوز - چی جوری

 

 

وارد تب Services شوید و روی گزینه Hide all Microsoft services کلیک کنید تا سرویس هایی که مربوط به خود ماکروسافت هستند را مخفی کنید تا آن ها را دستنحورده باقی بگزاریم و خرابشان نکنیم، سپس روی Disable all کلیک کنیدپاک نشدن برنامه ها
 - چی جوری

 

وارد تب Startup شوید، در ویندوز های 8 تا 10 تنظیمات استارت آپ در تسک منیجر (Task Manager) انجام می شود، روی Open Task Manager کلیک کنید.عیب یابی ویندوز
 - چی جوری

 

 

در تب Startup  برای هر گزینه آن را انتخاب کرده و روی Disable کلیک کنید تا این برنامه در استارت آپ وینوز بالا نیاید.عیب یابی ویندوز
 - چی جوری

 

به محیط System Configuration یا همان پنجره ای که با دستور msconfig بازش کرده بودید باز گردید و روی OK کلیک کنید.

 

تنظیمات ذخیره شد ، در صورتی که سیستم را ری استارت کنید ویندوز بدون برنامه های اضافی بالا می آید و اگر مشکل ویدزات حل شد میتوانید نتیجه گیری کنید که یکی از این نرم افزار های غیر فعال شده عامل تداخل بوده است.

 

آموزش در ویندوز ۷ و ویندوز ویستا

در قسمت منوی Start جستجو کنید : msconfigپاک نشدن برنامه ها
 - چی جوری

 

در تب General  روی گزینه Selective startup کلیک کنید و تیک گزینه Load startup items را بردارید، با اینکار دیگر نیازی نیست به قسمت startup رفته و تک تک آن ها را غیر فعال کنید …حالت Clean Boot ویندوز - چی جوری

 

وارد تب Services شوید و روی گزینه Hide all Microsoft services کلیک کنید تا سرویس هایی که مربوط به خود ماکروسافت هستند را مخفی کنید تا آن ها را دستنحورده باقی بگزاریم و خرابشان نکنیم، سپس روی Disable all کلیک کنیدپاک نشدن برنامه ها
 - چی جوری

 

سپس بر روی اوکی کلیک کنید و کامپیوتر خود را ری استارت کنید.

 

بوت تمیز یا Clean Boot به چه دردی می‌خورد؟

بعد از ری استارت کردن رایانه خود و زمانی که که در حالت بوت تمیز بالا امده اید ، می توانید با دست باز تری کار های زیر را انجام دهید:

  • اگر نصب یا حذف نصب نرم افزار یا آپدیتی تا پیش از این غیر ممکن بود با این روش آن را تست کنید و امتهان کنید که آیا در حالت بوت تمیز قابلیت پاک کردن را دارید یا خیر.

 

  • اگر همچنان نصب یا حذف نصب امکان پذیر نبود به این معنی است که مشکل ربطی به تداخلات نرم افزاری ندارد البته میتوانید حالت safe mode را نیز امتحان کنید.
  • اگر حذف یا نصب موفق بود میتوانید تنظیمات را به حالت قبل برگردانید البته در قسمت استارت آپ بهتر است نرم افزار های بی خودی را غیر فعال باقی بگزارید تا سیستم شما را سنگین نکند.
  • اگر نمی توانستید برنامه ای را اجرا کنید اکنون امتحان کنید

 

از کجا بفهمیم ایراد از کدام سرویس یا از کدام برنامه بوده است؟

باید به msconfig بروید، و آزمون و خطا کنید

مثلا در قسمت سرویس ها نصب بالایی سرویس ها را غیر فعال کنید و نصب پایینی فعال باشد

رایانه را ری استارت کنید

اگر مشکل حل شد سرویس مخرب در نیمه بالایی بوده و اگر حل نشده در نیمه پایینی

همه را فعال کنید و نیمه مشکل دار را مجددا نصف کرده و یک نیمه را غیر فعال و نیمه دیگر را فعال باقی بگزاریدو…

اینقدر این کار را تکرار کنید تا نرم افزار یا سرویس مخرب پیدا شود

 

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر