در استفاده از ترمینال لینوکس، یکی از کاربردی ترین مسائل مدیریت فایل ها و پوشه ها می باشد. و اینکه شما باید بدانید هر دستور چه کاربردی دارد و نحوه استفاده از آن به چه شکل می باشد.

Is – لیست فایل ها

دستور Is لیست فایل ها در پوشه اصلی را نشان می دهد. بصورت پیشفرض فایل های پوشه کنونی را نشان می دهد.

برای مشاهده ی تمامی فایل های پوشه اصلی باید کامند دستوری Is -R را وارد کنید.

برای مشاهده ی فایل های یک پوشه ی خاص شما باید پس از دستور Is آدرس پوشه را نیز با یک بک اسلش “/” بیاورید مانند دستور زیر:

ls /home

 

cd – تغییر پوشه

با استفاده از دستور cd می توانید به یک پوشه و مسیر دیگر بروید. برای مثال دستور cd Desktop شما را به پوشه دسکتاپ میبرد البته اگر در پوشه home دستورات خود را آغاز کرده باشید.

شما همچنین می توانید با استفاده از دستور cd یک مسیر را برای رفتن مشخص کنید. مانند دستور cd /usr/share که ما را به مسیر /usr/share می برد.

rm – پاک کردن فایل ها

دستور rm فایل ها را پاک می کند. هنگام استفاده از این کامند مراقب باشید، هنگام به کار بردن این دستور پیامی مبنی بر اطمینان یا عدم اطمینان حذف این فایل، برای شما نشان داده نمی شود.

برای استفاده از این دستور، ابتدا پس از مشاهد فایل ها درون پوشه مورد نظر، دستور rm و سپس نام فایل یا پوشه مورد نظر را وارد می کنید. برای مثال برای پاک کردن فایلی به نام file باید بصورت rm file دستور را وارد کنید.

مانند دیگر کامند های بالا شما می توانید آدرس یک فایل یا فولدر خاص در جای دیگر را با دادن آدرس دقیق آن پاک کنید. مثلا برای پاک کردن file در آدرس /path/to شما باید دستور را بصورت rm /path/to/file بنویسید.

rmdir – پاک کردن پوشه

در دستور rmdir پوشه کنونی را در صورت خالی بودن پوشه پاک می کند. برای مثال برای پاک کردن پوشه ای با نام directory همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید با خطا رو به رو شده ایم، خطایی مبنی بر عدم خالی بودن پوشه directory.

برای پاک کردن پوشه و تمامی فایل های درون آن باید از دستور rm استفاده کنید. مثلا برای پاک کردن فولدر directory که خالی نبود می توانید دستور rm -r directory را وارد کنید تا پوشه و تمامی فایل های درون آن پاک شوند.(در استفاده از این نوع کامند نویسی دقت کنید)

mv – انتقال فایل ها

در دستور mv شما می توانید فایل ها را به یک مسیر دیگر انتقال بدهید. کاربرد دیگر این دستور تغییر نام دادن یک فایل است. برای مثال برای تغییر نام یک فایل با نام file به نام newfile شما باید دستور را بصورت mv file newfile بنویسید.

برای انتقال فایل ها نیز باید یه این شیوه عمل کنید. مثلا برای انتقال یک فایل به نام file به فولدر /home/chijoori باید بصورت زیر دستور نویسی کنید.

mv file /home/chijoori

cp – کپی کردن فایل ها

دستور cp مانند دستور mv عمل می کند با این تفاوت که این دستور فایل اصلی را انتقال نمی دهد و تنها از آن یک کپی می گیرد.

برای کپی کردن تمامی فایل های یک پوشه می توانید با استفاده از دستور cp -r این کار را انچام دهید. برای مثال برای انتقال اطلاعات پوشه /home/chijoori/Downloads فولدر /home/chris باید بصورت زیر کد نویسی کنید.

cp -r /home/chijoori/Downloads /home/chris

mkdir – ساخت پوشه

دستور mkdir یک فولدر می سازد. برای مثال دستور mkdir example یک فولدر با نام example در پوشه کنونی می سازد.

ln – ساخت لنیک و شورتکات

با استفاده از دستور In شما می توانید لینک بسازید. پرکاربرد ترین نوع این دستور استفاده از دستور ln -s است که شورتکات یک پوشه خاص را در یک پوشه دیگر تولید می کند. برای مثال برای ایجاد لینک فولدر /home/howtogeek/Downloads در آدرس /home/howtogeek/Desktop از دستور نویسی زیر استفاده می کتیم.

ln -s /home/howtogeek/Downloads /home/howtogeek/Desktop

chmod – تغییر دسترسی

chmod دسترسی ها را به یک فایل تغییر می دهد. برای مثال دستور  chmod +x script.sh به فایلی با نام script.sh دسترسی کامل می دهد(البته در همان پوشه کنونی). دستور chmod -x script.sh نیز عمل عکس را انجام می دهد.

touch – ساخت یک فایل خالی

دستور touch یک فایل خالی را برای شما ایجاد می کند. برای ما با دستور زیر یک فایل خالی با نام example ساخته ایم.

touch example

mc – مدیریت فایل کامل

دستور mc یک دستور کاربردی که از بسیاری از برنامه های مدیریت فایل لینوکس بهتر است. برای استفاده از این دستور شما باید آن را نصب کنید. برای نصب آن بر روی اوبونتو (Ubuntu) دستور زیر را درون ترمینال وارد کنید:

sudo apt-get install mc

پس از نصب mc کافی است تا تنها دستور آنرا وارد کنید تا صفحه ی اصلی آن برای شما باز شود.

با استفاده از کلید های جهت دار و یا کلید Tab شما می توانید بین بخش های مختلف جابه جا شوید. با وارد کردن کلید ترکیبی Alt+1 می توانید راهنمای استفاده از برنامه را ببینید. برای مشاهده ی منوی اصلی نیز می توانید از کلید های Alt+2 استفاده کنید.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر