گاهی ممکن است بعد از خرید یک گوشی کم کم با کاهش سرعت آن مواجه شوید، این مشکل می تواند ناشی از کمبود رم در گوشی(رم ram چیست؟) باشد، اگر رم گوشی شما کم است میتوانید با ترفند هایی آن را افزایش دهید!

رم (Random Access Memory) چیست؟

رم سخت افزاری در درون گوشی شماست که در مواقع انجام کار های مورد استفاده گوشی قرار میگیرد!! یعنی به عنوان مثال زمانی که شما به ویرایش یک عکس می پردازید عکس ویرایش شده درون رم گوشی شما ذخیره شده! و جایی از گوشی (گالری و ..) پیدا نمی شود! چون این عکس هنوز ذخیره نشده و درون حافظه موقت رم است! اگر گوشی در آن لحطه به ناگهان خاموش شود این اطلاعات هم چاک کیش ود در صورتی که اگر روی حافظه گوشی ذخیره شده بود و روی حافظه  موقت (ram) نبود اینگونه نمی شد.

اگر شما رم زیادی داشته باشید برنامه ها با آزادی بیشتری کار میکنند. میتوانید در مرور گر تب های زیادی داشته باشید، میتوانید برنامه های همزمان زیادی باز کنید و …

 

رم گوشی اندروید خود را افزایش دهید!چگونه رم گوشی را بدون نیاز به روت افزایش دهیم؟

حال که با نقش رم آشنا شدید میخواهیم در مورد بهینه استفاده کردن از آن صحبت کنیم تا هیچ وقت گوشی ما با کمبود رم مواجه نشود.

۱- محدود کردن ویجت ها و تصاویر پس زمینه متحرک

ویجت ها و تصاویر پس زمینه زنده هر دو برای مصرف رم حریص هستند!! هر دو به طور مداوم رفرش می شوند و مصرف باتری را نیز افزایش می دهند.

در گام اول به حذف این موارد و یا کاهش دادن آن بپردازید

۲- غیر فعال کردن برنامه های اضافی

برخی از برنامه ها به صورت پس زمینه در حال اجرا هستند و حتی زمانی که شما آن رها را باز نکردید از رم شما مصرف میکنند، بهتر است یک مدیریتی روی برنامه های خود بکنید و برخی که نیاز به آن ندارید را غیر فعال کنید، به تنظیمات بروید ، و وارد قسمت برنامه ها شوید و برنامه مورد نظر را انتخاب کنید و روی غیر فعال سازی کلیک کنید. اگر از برنامه ای هرگز استفاده نمی کنید آن را کلا پاک کنید.

رم گوشی اندروید خود را افزایش دهید!

رم گوشی اندروید خود را افزایش دهید!

۳- غیر فعال کردن افکت ها و انیمیشن های اندروید

انیمیشن ها معمولا از رم سرقت میکنند و واقعا برای گوشی هایی که رم کافی ندارند ضروری نیست. در تنظیمات وارد developer options یا تنظیمات برنامه نویس شوید ، (اگر این گزینه وجود نداشت به About Phone یا درباره دستگاه بروید و روی شماره ساخت یا build number حدود ۱۰ بار کلیک کنید تا پیامی به تمایش در اید که شما یک برنامه نویس هستید.)

رم گوشی اندروید خود را افزایش دهید!

باز گردید و وارد منوی تنظیمات برنامه نویس یا development option شوید، در قسمت Drawing section گزینه های زیر را غیر فعال کنید:

 

 • انمیشن پنجره ها – Window animation scale
 • انمیشن حالت گذر –  Transition animation scale
 •  Animator duration scale

 

افزایش رم گوشی اندروید با دسترسی روت

در این بخش به افزایش رم با دسترسی روت میپردازیم،تکنیک کار به این صورت است که قسمتی از حافظه رم SD به پارتیشنی تبدیل می شود که به رم کمک می کند.

ما زا برنامه ROEHSOFT RAM Expander (SWAP) استفاده می کنیم که از این لینک قابل دانلود است. (لینک ایرانی)

 

ویژگی های این نرم افزار :

 • Free SD card memory as a RAM use (SWAP RAM / SWAP MEMORY)
 • Swapfile RAM expansion up to 4.0 GB (file system limit)
 • No limit on SWAP partition!
 • The usual performance degradation when paged not occur with SD card from class-8
 • Widget for PNP swap (swap on / off swap)
 • Detailed Memory Information & Analysis
 • Autorun
 • ​Swappiness kernel parameter set
 • Easy foolproof use (1 click optimization and automatic calculation)
 • Supporting Tung all Android devices (root access and Kernelswap support)

شما به یک SD کارت کلاس ۴ (کلاس بندی رم یعنی چی؟ ) نیاز دارید ، بهتر است از بالاترین کلاس ممکن استفاده کنید تا سرعت بیشتری داشته باشید ##

بررسی سازگاری دستگاه

قبل از استفاده از ROEHSOFT RAM Expander شما باید چک کنید آیا این نرم افزار با گ.شی شما سازگار است یا خیر ، برای این کار نرم افزار MemoryInfo & Swapfile Checkدانلود کنید.

 1. نرم افزار را باز کنید
 2. دسترسی روت به آن بدهید
 3. روی ‘start ramexpander test here’  کلیک کنید.
 4. SD-card یا Ext SD-card را انتخاب کنید.
 5. سپس روی Click for result کلیک کنید.
 6. اگر Congratulations نمایش داده شد به معنی سازگاری دستگاه شما است.

رم گوشی اندروید خود را افزایش دهید!

نصب Swap

اگر دستگاه شما سازگاری لازم برای استفاده از این برنامه را داشت ROEHSOFT RAM-EXPANDER (SWAP)  را دانلود و نصب کنید، هنگام اجرا در صورتی که دسترسی روت از شما خواسته شد به آن بدهید و زبان خود را نیز انتخاب کنید (English).

با نواز های موجود میتوانید مقدار فضای پارتیشن SWAP که قرار است به عنوان رم کار کند را کم و زیاد کنید می توانید با کلیک بر روی optimal value به صورت اتوماتیک از نرم افزار بخواهید تا مقادیر را تنظیم کند.

آخرین کاری که باید بکنید کلیک بر روی Swap Activ برای فعال سازی نرم افزار SWAP است.

رم گوشی اندروید خود را افزایش دهید!

اکنون فضای رم بیشتری دارید اما این کار باعث می شود دیگر رم شما در رایانه شناخته نشود.(مگر آنکه فرمت و پارتیشن مجدد شود)

موفق باشید

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر