منوی استارت ویندوز در ورژن های مختلف تفاوت دارد و شاید یکی پسند کند و مورد پسند شخص دیگری نباشد. با ما همراه باشید تا تمامی این گزینه ها را بررسی کنیم


عوض کردن سایز  منوی استارت

شخصی سازی منوی استارت ویندوز 8 و 10
 - چی جوری

منوی استارت ویندوز ۱۰ بصورت پیش فرض سایزی را در نظر می گیرد که با سایز صفحه مانیتور شما تناسب داشته باشد.

برای مثال در صفحه ای با رزولوشن ۱۹۰۰×۱۲۰۰ دارای یک حالت عریض بسیار قشنگ است ولی شاید شما دوست نداشته باشید که این میزان از صفحه شما توسط منوی استارت تصاحب شود.

این کار شاید راحت ترین اعمال تنظیمات برای منوی استارت باشد کافی است ماوس را به گوشه منو برده و آن را بکشید و به هر سایزی که می خواهید تغییرات اعمال کنید.

اضافه کردن، پاک کردن یا تغییر سایز قسمت های پویا

تغییرات منوی استارت
 - چی جوری

یکی از تفاوت های بزرگ بین منوی استارت ویندوز ۱۰ و ویندوز ۷ بخش های پویا و زنده ی منوی ویندوز ۱۰ است. و این ویژگی بسیار جالب و کاربردی می باشد ولی گاهی می تواند غیر استفاده و حتی آزار دهنده باشد. برای مثال من اصلا به اخبار روز دنیا علاقه ای ندارم!(الکی 😉 ) پس من این بخش رو از منوی استارت عزیزم برای همیشه پاک می کنم.

یا من خیلی مشتاقم که بدانم وضعیت آب و هوایی شهرم در آینده چطور خواهد بود پس این قسمت نیز باید بزرگ شود.

برای پاک کردن یک پارت پویا کافی است که روی آن کلیک راست کرده و گزینه Turn lie tile off رو بزنید و برای تغییر سایز به قسمت Resize رفته و سایز دلخواهتان را انتخاب کنید.

برای اضافه کردن موردی دلخواه به منو نیز می توانید روی آن کلیک کرده و Pin to Start را بزنید.

تعویض رنگ منو

تغییرات منوی استارت
 - چی جوری

برای تعویض رنگ منو روی دسکتاپ کلیک راست کرده و وارد گزینه Personalize شوید.

در پنجره باز شده از ستون کناری (سمت چپ) وارد بخش Color شده و رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید. همچنین میتوانید گزینه ای را انتخاب کنید که رنگ منو متناسب با عکس پس زمینه ویندوز شما تغییر کند.

شخصی سازی میانبر های سمت چپ

عوض کردن منوی استارت ویندوز 8
 - چی جوری

در سمت چپ منوی باز شده شما چند گزینه می بینید که بطور پیشفرض برای شما انتخاب شده است مثل File Explorer, Settings و غیره. مایکروسافت به فکر شما نیز بوده است. شما می توانید چند گزینه مورد دلخواه نیز را به این قسمت اضافه کنید.

 

عوض کردن منوی استارت ویندوز 8
 - چی جوری

روی صفحه دسکتاپ کلیک راست کرده و وارد بخش Personalize شده و وارد قسمت Start شوید. در قسمت اول از شما می پرسد که آیا دوست دارید که برنامه هایی که خیلی استفاده کردید در منو مشاهده شود؟!

اگر قسمت دوم را فعال کنید برنامه هایی که به تازگی اضافه کردید  نمایش داده می شوند.

اگر قسمت شوم را فعال کنید منوی شما به حالت تمام صفحه نمایش داده می شود.(مانند ویندوز ۸)

و در بخش آخر آیتم هایی که اخیرا باز شده اند در قسمت لیست نمایش داده شوند.

اضافه کردن تنظیمات به منوی استارت

عوض کردن منوی استارت ویندوز 8
 - چی جوری

اگر شما با یک سری تنظیمات بصورت دائم کار دارید و مرتبا به آن ها سر می زنید می توانید آن را به منوی استارت خود اضافه کنید تا در زمان و اعصابتان صرفه جویی شود.

برای این کار کافی است روی تنظیمات مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه Pin to Start را بزنید تا به منوی شما بچسبد.

به همین راحتی!

منوی استارت ساده

تغییرات منوی استارت
 - چی جوری

بعضی از افراد منو استارت جدید مایکروسافت را نپسندیدند و آن را یکی از عیب های آن می دانند برخی دیگر همان منو استارت ساده و زیبای ویندوز ۷ را دوست دارند.

متاسفانه مایکروسافت چنین گزینه ای برای اینگونه تغییرات قرار نداده است ولی هرچیزی راهی دارد. شما می توانید براحتی با نصب برنامه هایی از این دست براحتی نوستالژی منو استارت ویندوز ۷ را برای خود تداعی کنید. چند برنامه برای این کار وجود دارد ولی بهترین آن Stardock Start  که هم برای ویندوز 8 آن وجود دارد و هم برای تغییر ویندوز 10.

تعویض مکان منو استارت

 - چی جوری

در ویندوز قابلیت دیگری وجود دارد که شما می توانید Taskbar خود را به هریک از چهار گوشه ویندوز منتقل کنید. این کار جالب است و با اینکه تغییرات اندکی انجام می دهید باعث می شود به شما حس خوبی دست بدهد

برای این کار روی Taskbar خود کلیک راست کرده وگزینه Properties را انتخاب کنید - چی جوری

در پنجره باز شده می توانید موقعیت خود را از قسمت Taskbar Location on Screen تغییر بدهید.

 - چی جوری

 

 

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

۲ نظر

  • با سلام و خسته نباشید
    من به تازگی ویندوز ۱۰ رو نصب کردم اما همه چیز تو ش بزرگه و عریضه!
    از Display , small iconهم استفاده کردم اما این راه فقط بهم کمک کرد تا آیکن هام رو کوچیک کنم نه بقیه چیز هارو..اگه میشه بهم بگید چیکار کنم؟وقتی به دسکتاپ نگاه میکنم همه چیز دو برابره!

متن نظر