باتری های لپتاپ یکی از دغدغه های دارندگان لپتاپ است. خیلی از افراد معمولا بعد از چند سال کار با لپتاپ شاهد افت بازدهی باتری و یا خراب شدن آن می شوند. کالیبره کردن باتری باعث بهبود در کارکرد لپتاپ و باتری می شود.


چرا کالیبره کردن برای باتری لپتاپ ضروریه؟

اگر شما به باتری لپتاپ خود اهمیت می دهید شما باید اجازه بدهید تا بعضی اوقات شارژ باتری لپتاپ خود تمام شود و از اتصال  دائم آن به برق خودداری کنید.

اگر لپتاپ شما دائما به برق وصل باشد به مرور بازدهی لپتاپ شما پایین می آید و در آخر عمر باتری لپتاپ شما زود تر از چیزی که انتظار دارید به پایان می رسد.

اگر بخواهیم در مورد ساختار داخلی باتری و اینکه از چه ماده ای ساخته شده  است ممکن است برای شما گیچ کننده باشد، ولی در این مورد تفاوتی نمی کند و اگر شما اجاره ندهید باتری لپتاپ شما از 100% به 0% برسد از الان به فکر یک باتری نو باشید.

کالیبره کردن باتری لپتاپ برای طول عمر بیشتر - چی جوری

چند وقت یک بار باید باتری لپتاپ را کالیبره کنم؟

تولید کنندگان باتری های لپتاپ معنقدند که این کار باید تقریبا هر ۲ یا ۳ ماه یک بار انجام شود.

شاید این نگرانی برای شما پیش بیاید که من تا الان اینکار را نکردم، حالا چی می شود؟

باید بگویم که نگران نباشید اگر اثری از عدم صحت باتری مشاهده نکردید(مانند زود شارژ خالی کردن) پس هنوز دیر نشده!

دستور عمل های اولیه کالیبره کردن

برخی از شرکت های ساخت لپتاپ همراه  با درایور های لپتاپ برنامه یا ابزاری جهت کالیبره کردن باتری لپتاپ نیز ارائه می دهند.

معمولا شیوه کاری این ابزار به اینصورت است که کاری به اینکه شما کی شارژ لپتاپ را وصل می کنید یا کی از برق می کشید ندارد و سرش به کار خودش گرم است!

بدین صورت که با پر شدن باتری لپتاپ از رسیدن ولتاژ به باتری جلوگیری می کند و  تا درصد شارژ باتری از یک حدی پایین تر نرسد برق را وصل نمی کند.

برای مثال کمپانی اپل کامل درباره این مساله نه تنها برای لپتاپ بلکه برای کالیبره کردن باتری گوشی و آیپد خود نیز توضیح داده است.

کالیبره کردن باتری لپتاپ برای طول عمر بیشتر - چی جوری

کالیبره کردن بصورت دستی :

در قسمت قبل این مورد را ذکر کردیم که شاید شرکت سازنده لپتاپ شما برنامه ای برای کالیبره کردن خودکار داشته باشد ولی اگر نداشت اصلا نگران نباشید ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم، تنها کافی است تا دستورالعمل ها را دنبال کنید.

  1. باتری لپتاپ خود را تا ۱۰۰% و کامل شارژ کنید
  2. اجازه بدهید باتری برای یکی، دوساعت استراحت کند تا کاملا خنک شده و گرمای حاصلا از شارژ شدن خود را از دست بدهد.شما می توانید کارهای خود را هنگامی که لپتاپ به شارژر متصل است انجام دهید.
  3. حالا به کنترل پنل (Control Panel) و سپس به بخش Power Option بروید و تنظیم کنید هنگامی که باتری شما به 5% رسید به صورت اتوماتیک به حالت Sleep یا Hibernate برود.

کالیبره کردن باتری لپتاپ برای طول عمر بیشتر - چی جوری

(نکته: اگر شما می خواهید باتری لپتاپ خود را کالیبره کنید و همچنین از کامپیوتر در حال حاضر استفاده ای نمی کنید، مطمئن شوید که سیستم شما روی حالت اتوماتیک برای رفتن به Sleep یا Hibernate یا خاموش شدن نباشد. اگر سیستم شما در حالت power-saving باشد اجازه نمی دهد باتری به درستی حالت خالی شدن خود را طی کند)

کالیبره کردن باتری لپتاپ برای طول عمر بیشتر - چی جوری

۴. اجازه دهید تا سیستم شما برای ۵ ساعت روشن بماند و یا انقدری روشن بماند تا خاموش شود.

۵. مجددا کامپیوتر را به شارژ بزنید و اجازه دهید تا ۱۰۰% شارژ شود، در حین عملیات شارژ می توانید با سیستم خود کارهای عادی را انجام دهید.

۶. مطمئن شوید که تمامی تنظیمات power option شما در حالت نرمال قرار دارد . برای مثال نباید روی save battery power و یا روی خاموش شدن خودکار صفحه نمایش باشد.

کالیبره کردن باتری لپتاپ برای طول عمر بیشتر - چی جوری

بعد از گذراندن تمامی مراحل بالا شما می توانید از عمر کامل باتری لپتاپ خود اطمینان حاصل نمایید(مگر درصورت فاسد شدن باتری یا آسیب فیزیکی باطری)

دقت داشته باشید همیشه بگذارید باتری شما به ۱۰۰% برسد و سپس آن را از برق بکشید و تا زیر ۱۰% نرسیده است به شارژر متصل نکنید.

و نکته آخر اینکه کالیبره کردن باتری را باید هر ۳ ماه انجام دهید.

(کالیبره کردن: تنظیم کردن هر وسیله ای برای درست ، بهتر و یا بازدهی حداکثر را کالیبره کردن می گویند)

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

۱ نظر

متن نظر