سامسونگ به تازگی یکی از پرچمداران سری نوت خود را معرفی کرده است. گلکسی نوت ۷ گوشی که توانست با تکنولوژی اسکنر عنبیه چشم توجه ها را به خود جلب کند. اما آیا این تکنولوژی ایمن است ؟ آیا سامسونگ برای اولین کمپانی است که از این تکنولوژی استفاده کرده است؟


اسکن عنبیه چشم یک روش بیومتریک (biometric) می باشد. در این روش دوربین الگو ها و خط های داخل عنبیه را می خواند و آنها را پردازش می کند.

مانند عکس گرفتن، دستگاه شما عنبیه را بررسی می کند و عنبیه بخش رنگی چشم می باشد و در داخل آن مردمک چشم قرار دارد که همراه با نور کوچک یا بزرگ می شود.

نحوه اسکن عنبیه چشم توسط گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7) - چی جوری

مانند اثر انگشت الگوی عنبیه چشم برای هرفردی تا آخر عمرش ثابت باقی می ماند. تکراری نبودن عنبیه چشم هر فرد باعث شده که الگوی آن یکی از ایمن ترین راه ها برای استفاده در موارد امنیتی باشد.

درنتیجه این ویژگی باعث شده است که اسکن عنبیه چشم به طور گسترده در موارد امنیتی ، فرودگاه ها و  .. . استفاده شود تا امروز به دنیای گوشی های هوشمند قذم بگذارد.

نحوه اسکن عنبیه چشم توسط گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7) - چی جوری

شاید که فکر کنید سامسونگ گلکسی نوت ۷ اولین گوشی می باشد که دارای این قابلیت است اما نوکیا سال گذشته (اکتبر ۲۰۱۵) با عرضه ی گوشی Lumia 950 XL یک دوربین فوق العاده بر روی گوشی خود قرار داد که دارای یک سنسور اسکن عنبیه چشم داشت.

به هرحال این سنسور در سامسونگ بهتر عمل می کند و حتی قادر به اسکن عنبیه از روی عینک نیز می باشد.ز

اما اولین گوشی اندروید که از این تکنولوژی بهره گرفت گوشی فوجیتسو (Fujitsu) مدل Arrows NX F-04G بود اما این تکنولوژی هنور در دست چشم بادامی هست و برند دیگری از آن استفاده نکرده است..

اسکنر شبکیه چشم گلکسی نوت ۷

برای اولین بار که کاربر (User) توسط عنبیه چشم قفل گوشی را باز می کند ، اطلاعات عنبیه چشم توسط گوشی کدگذاری شده و در بخشی ایمن از گوشی ذخیره می شود. بعد از آن اگر کسی قصد باززکردن گوشی را داشته باشد ترکیب دوربین و نور مادون قرمز (infrared LED) گوشی از الگوی عنبیه چشم تصویری می گیرد و آن را با الگوی اصلی مطابقت می دهد .

برای اسکن چشم دو مرحله طی می شود، ابتدا نوی مادون قرمز (infrared LED) به عنبیه برخورد می کند و بلافاصله دوربین از آن عکس می گیرد. تابش نور مادون قرمز باعث می شود تا عکس دارای جزئیات بالاتری شود و در نتیجه اسکن الگوی آن راحت تر اتفاق بیافتد.

نحوه اسکن عنبیه چشم توسط گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7) - چی جوری

اما این تمام ماجرا نیست در بخش دوم این تکنولوژی نور صفحه ی گوشی باعث می شود تا نور های اطراف را تا حدی از برخورد به چشم خنثی کند تا عکس بهتری از چشم گرفته شود.

سامسونگ ادعا می کند که با ترکیب این مراحل اسکن عنبیه چشم از گوشی های قبلی اسن تکنولوژی بسیار سریع تر و دقیق تر عمل می کند.

شاید با شنیدن اسم مادون قرمز این حس در شما القاء شود که این نور باعث آزار و صدمه به چشم خواهد شد اما نگران نباشید سامسونگ با گرفتن گواهی معتبر (IEC) 62471 از اینکه به چشم شما آسیبی نرسد اطمینان خاطر پیدا کرده است.

و البته باید بگوییم که این نور برای مدت کوتاهی به چشم شما برخورد می کند و بلافاصله خاموش می شود.

وقتی Knox وارد بازی می شود!

Knox تکنولوژی است که سامسونگ در سال 2013 برای امنیت گوشی هایش بر روی آنها قرار داد. این تکنولوژی اطلاعات مهم امنیتی شما را در جایی امن از گوشی ذخیره می کند،.

 

نحوه اسکن عنبیه چشم توسط گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7) - چی جوری

سامسونگ همچنین ادعا می کند در گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7) اطلاعات عنبیه توسط تکنولوژی Knox در جای امنی ذخیره می شود، همانطور که پیش از این اثر انگشت کاربر ذخیره میشده است و این به آن معناست که اگر گوشی شما دزدیده یا گم شود کسی قادر به بدست آوردن این اطلاعات نمی باشد.

کاربردهای دیگر اسکنر عنبیه چشم نوت ۷

شما با استفاده از این تکنولوژی می توانید بر روی برخی از اطلاعات خود نیز قفل بگذارید. برای بازی ها ، برنامه ها، برای برخی از سایت ها در اینترنت.

نحوه اسکن عنبیه چشم توسط گلکسی نوت ۷ (Galaxy Note 7) - چی جوری

شما در مورد اسکن عنبیه چشم چه می دانید؟ اگر اطلاعاتی دارد که در این پست نبود، خوشحال می شویم که با کامنت گذاشتن دوستان خود را از آن آگاه کنید. 😉

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر