تا پیش از این نرم افزار های اجتماعی واتس اپ و تلگرام فقط در زمینه چت فعال بودند که در نهایت با ایده هایی مثل گروه و … در خود تنوع ایجاد نمودند، اما نرم افزار هایی دیگری مثل اینستاگرام ، فیسبوک و… بر اساس فالو یا دنبال کردن فرد یا صفحه ی مورد علاقه کار میکرد به صورتی که کیلیون ها نفر میتوانستند صفحه ای را دنبال کنند یا به عبارتی دیگر عضو و یا مشترک آن شوند و مطالب جدید آن را ببینند.
تلگرام در ابتکاری جالب ترکیبی از این شبکه ها در خود راهندازی کرد!


شما می توانید عضو یک کانال شوید و مطالب جدید آن را ببینید، سازندگان کانال نیز می توانند میلیون ها نفر را در کانال خود عضو داشته باشند، در نظر داشته باشید برای استفاده از این قابلیت باید تلگرام شما به روز باشد. کانال ویژگی های بسیار خوبی دارد که در واقع می توانید خبرنامه ای داشته باشد که مدیریت آن به شدت آسان تر از گروه است، چون کاربران عضو آن می شوند ولی نمی توانند پیامی برای سایر افراد ارسال کنند و کاربران فقط می توانند پیام های شما را بخوانند.

ویژگی های کانال

۱- چند مدیر و یا نویسنده: افزودن مدیر به گروه امکان پذیر نیست ولی برای کانال می توانید مدیر که همان نویسنده است را اضافه کنید.
۲- تعداد مشاهده: در کانال تلگرام تعداد خواندن پیام ها نمایش داده می شود.
۳- قابلیت حذف پیام: در گروه پیام ارسالی خود را حذف نمی توانید بکنید ولی در کانال می تواند پیام را هم حذف کند و کاربران دیگر آن پیام را نمی بینند.
۴- لینک عمومی و منحصر به فرد: شما می توانید کانالی بسازید که عمومی باشد یعنی مخاطبین عمومی برای خود بگیرید.
۵- عدم نمایش پیام ترک گروه : در کانال، اگر کسی خارج شود یا بپیوندد هیچ پیامی برای سایر افراد نمی رود.
۶-غیر قابل مشاهده بودن اعضای کانال برای دیگران و قابل مشاهده بودن فقط برای مدیر.

آموزش ساخت کانال

به قسمت منوی کناری تلگرام بروید.

آموزش فارسی تلگرام - چی جوری پس از انتخاب گزینه New Channel، در صفحه بعدی می توانید برای کانال خود تصویر و نامی انتخاب کنید و در صورتی که تمایل داشتید در قسمت Description توضیحات بیشتر در مورد کانال خود بنویسید و علامت تیکی که بالای صفحه است را بزنید.

ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری
در صفحه بعدی دو گزینه Public Channel و Private Channel موجود است که گزینه اول برای کانال عمومی و گزینه دوم برای کانال خصوصی می باشد.
کانال عمومی برای کسانی مناسب است که می خواهند کانال شان برای همه عموم دیده شود و تمامی کاربران بتوانند به آن ورود و از آن استببرند که در صورت انتخاب این گزینه کاربران میتوانند با تایپ نام کانال شما در قسمت Search (پیدا کردن افراد و کانال ها با نام آن ها) تلگرام آن را بیابند. همچنین می توانید در قسمت Link برای کانالی که می سازید یک آدرس مشخص کنید که آن را برای همه اعضای تلگرام ارسال کنید و به کانال خود دعوت کنید.

آموزش فارسی تلگرام - چی جوری
کانال خصوصی برای کسانی مناسب است که می خواهند کانالشان مخفی باشد، تنها راه اضافه کردن افراد خارج از لیست مخاطبین خود آدرسی است که در قسمت Link به شما از طرف تلگرام داده شده است. بعد از انتخاب نوع کانال ، تیک بالای صفحه را بزنید تا به صفحه بعدی برویم.

ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری
یرای شروع افرادی را باید از لیست مخاطبین تلفن خود (Contacts) به کانال اضافه کنید پس از تعیین ،تیک بالای صفحه را بزنید.

کار ساخت کانال به اتمام رسیده است. حالا میتوانید مطالب دلخواه خود را برای اعضا ارسال کنید.

آموزش ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری
تنظیمات کانال تلگرام

برای افزودن افراد جدیدی به کانال خود، ابتدا سه نقطه بالای صفحه(منو) را بزنید و Change info را انتخاب کنیــــد.

آموزش ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری

سپس وارد قسمت Members شوید و Add member را انتخاب کنید تا افرادی که در مخاطبین شما هستند را با کانال اضافه کنید.

ساخت کانال تلگرام - چی جوری
برای حذف یک کاربر، باز هم به قسمت Members بروید تا صفحه بالایی باز شود سپس بر روی نام آن انگشت خود را چند ثانیه نگه دارید که Remove from channel ظاهر شود تا با انتخاب آن کاربر مورد نظر حذف یشود.

ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری
برای اضافه کردن یک مدیر به کانال، ابتدا مراحل گفته شده در قسمت  اضافه کردن افراد جدید به لیست کانال در تلگرام را طی کنید تا صفحه مربوط به گزینه Change info باز شود.سپس مطابق شکل زیر Administrators را انتخاب کنید و Add Administrators را از صفحه جدید تعیین کنید تا بتوانیید شخص مورد نظر (مدیر جدید) را از لیست مخاطبینتان به بخش مدیران کانال اضافه یکنید.

 

ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری
برای حذف یک مدیر،در ابتدا مراحل گفته شده در قسمت قبلی برای رسیدن به قسمت Administrators را طی کنید تا صفحه بالایی باز شود سپس برای حذف مدیر مورد نظر انگشت خود را چند ثانیه بر روی آن نگه دارید که Remove ظاهر گردد تا با انتخاب آن کاربر حذف شود.

آموزش ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری
برای ایجاد تغییرات، بر روی نام کانال در صفحه اصلی کانال کلیک کنید سپس سه نقطه بالای صفحه را برگزینید و Edit را انتخاب کنید. در صفحه باز شده میتوانید نام کانال ، تصویر کانال و متن توضیحات کانال را تغییر دهید همچنین قادر هستید آدرس کانال خود را عوض کنید.

ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری

هم چنین برای عوض کردن آدرس کانال ساخته شده بر روی آدرس فعلی کانال کلیک کنید.

ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری
برای حذف کانال، توضیحات گفته شده در بالا برای رسیدن به قسمت تنظیمات را مجددا طی کنید تا وارد صفحه مربوط به Edit شوید سپس Delete Channel را انتخاب نمایید.

آموزش ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری قطع صدای پیام های کانال

برای قطع کردن صدا و هشدار انتشار مطلب در یک کانال کافیست در کانال مربوطه وارد شوید و بر روی دکمه Mute  پایین صفحه کلیک کنید.

آموزش ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری

انتقال مطالب یک کانال برای دیگران

برای اشتراک گذاری مطلبی از کانال تلگرام برای دیگران فعلا تنها راهی که تلگرام در نظر گرفته است فوروارد (Forward) کردن مطلب است.

با استفاده از این قابلیت می توانید مطلب یک کانال را در یک گروه یا با یک شخص به اشتراک بگذارید. برای اینکار در کانال مطلب خود را انتخاب و بر روی آنانگشت خود را نگه دارید و سپس گزینه Forward Message را بزنید و از لیست مخاطبین خود فرد یا گروهی را انتخاب کنید.

آموزش ساخت کانال تلگرام
 - چی جوری

 

 

 

 

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

۱ نظر

متن نظر