مرورگر محبوب فایرفاکس از قابلیت ساخت چندین پروفایل برخوردار است به این صورت که شما چندین فایر فاکس با تنظیمات دلخواه، bookmark های دلخواه و افزونه های دلخواه و مختلف در یک ویندوز داشته باشید.


همانظور که گفته شد با این امکان فایرفاکس شما میتوانید در یک ویندوز چندین firefox داشته باشید که هر یک تنظیمات خاص خود و حتی افزونه ها و bookmark ها مخصوص به خود را دارد. به عنوان مثال اگر دو نفر هستید و از یک رایانه استفاده میکنید و نمیخواهید bookmark های هم را بهم بریزید و یا خودتان چندین اکانت در سایت های مختلف دارید که میخواهید هر بار یکی از آن ها باز شود و …

دسترسی به پروفایل ها

در ویندوز: وارد محیط RUN شوید، برای این کار میتوانید از کلید های WIN+R استفاده کنید و سپس کد زیر را دران وارد کرده و Enter بزنید:

 firefox.exe -p

در مک: ترمینال را باز کرده و درون آن کد زیر را وارد کرده و سپس Enter بزنید:

/Applications/Firefox.app/Contents/MacOS/firefox-bin -profilemanager

در لینوکس: ترمینال را باز کرده و درون آن کد زیر را وارد کرده و سپس Enter بزنید:

firefox -profilemanager

همه چیز در مورد پروفایل ها در Firofox - چی جوری

شما با پنجره ای رو برو خواهید شد که احتمالا تنها یک پروفایل درآن به نام default وجود دارد. شما با این پنجره باز شده می توانید پروفایلی بسازید، ویرایش کنید و یا حذف کنید.

در پنجره بازشده اگر پروفایل شما دارای تیک Use the selected profile without asking at startup نباشد، در هنگام اجرای فایرفاکس در هر مرتبه از شما پرسیده خواهد شد که با کدامین پروفایل خواهان باز شدن برنامه هستید. به این صورت که در حالت عادی با کلیک کردن بر روی آیکن فایرفاکس این پروفایل باز خواهد شد.

همه چیز در مورد پروفایل ها در Firofox - چی جوری

همانطور که گفته شد تنظیمات، افزونه ها، تم ها و … فایرفاک در هر پروفایل مجزا و مربوط به همان پروفایل است، اگر پروفایلی را پاک میکنید یادتان باشد تمامی اطلاعات مربوط به آن پاک خواهد شد.

با زدن کلید create profile می توانید یک پروفایل جدید بسازید ، در اولین قدم اسمی از شما می خواهد.

همه چیز در مورد پروفایل ها در Firofox - چی جوری

همان طور که در تصویر بالا مشاهده میکنید ، زمانی که نامی برای پروفایل خود انتخاب میکنید، در زیر آن کادر آدرسی به آن اختصاص می یابد که پوشه ای با نامی مشابه نامی که برای پروفایل انتخاب کردید ساخته می شود، با این تفاوت که تعدادی حروف و عدد تصادفی نیز به آن چسبیده است.

اما این پوشه کجاست؟

در درایو ویندوز شما که عموما C است ، پوشه ای به نام Users قرار دارد که وقتی وارد آن شوید ، با توجه به تعداد یوزر موجود در ویندوزتان پوشه می بینید، مثلا نام یوزر من همانور که در عکس مشاهده میکنید Chris است، پس باید به مسیر c:\users\Chris بروم. سپس وارد پوشه AppData می شوم ، فراموش نکنید که این پوشه مخفی است و باید آن را نمایان کنید ( آموزش مخفی و نمایان کردن پوشه ها)( البته “آموزش مخفی کردن پیشرفته پوشه ها” نیز در سایت موجود است!)

 

شما با استفاده از دستور زیر میتوانید پروفایل منیجر را باز کنید و فایل فاکس را با هر پروفایلی که خواستید اجرا کنید:

 firefox.exe -p

استفاده هم زمان از پروفایل ها فایرفاکس

برای این کار شما میتوانید از روی یکی از آیکن های موجود firefox در رایانه تان کپی بگیرید و past کنید سپس به نام دلخواه خود تغییر نامشان دهید. حال با کلیک راست کردن روی آن رو رفتن به گزینه Properties تغییرات را مطابق شکل اعمال کنید.

همه چیز در مورد پروفایل ها در Firofox - چی جوری

باید در قسمت target تغییراتی اعمال کنیم،بعد از ” عبارت زیر را اضافه کنید و سپس روی ok کلیک کنید:

  -p -no-remote

اگر روی این آیکون کلیک کنید از این پس پنجره ای باز خواهد شد که شما با انتخاب پروفایل مورد نظرتان آن را اجرا میکنید

سپس مجددا روی این icon کلیک کنید و پروفایل دیگری را باز کنید.

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر