احتمالا در مباحث مختلف با عبارت های clone و Disk cloning رو به رو شده باشید، و معنا و مفهوم و یا کاربرد آن ها را درک نکرده باشید، در اینجا به شرح و توضیح این مباجث می پردازیم.

Disk cloning چیست؟

به عملیات کپی و انتقال اطلاعات هارد دیسک یک رایانه به رایانه دیگر و یا از هارد دیسک به فایل ایمیج (Image) را Disk cloning می گویند، این فرآیند گاهی به صورت دو مرحله ای و ابتدا فایل روی ایمیج زخیره می شوند image گرفته شده روی هارد جدید پیاده می شود ، مصارف و کاربرد های این عملیات در آرشیو ها ، ریکاوری و بازیابی فایل ها و موارد دیگر می باشد.

کلون گرفتن از دیسک بر خلاف توابع کپی استاندارد بر اساس فایل کپی نمی کند، در این روشت تمامی فایل ها باز ، مخفی و … تحت تاثیر cloning قرار میگیرند.

 

کاربرد ها کلونینگ cloning

  • راه اندازی مجدد و بازگرداندن – این روش روندی است که یک رایانه در هر ری استارت به طور کامل پاک کرده و مجددا اطلاعات clone شده را بازگردانی می کند. این روش بیشتر در کافی نت ها و موسسات آموزشی استفاده می شود که مطمئن باشند کاربر ها هیچ تغییری روی سیستم نمی دهند و سیستم ها مانند روز اول خود سالم و با تنظیمات اولیه خودشان باقی بمانند. مانند نرم افزار Deep Freeze.
  • انتقال برای فرد دیگری – شاید بخواهید تمامی فایل های خود را به کس دیگری بدهید
  • راه اندازی کامپیوتر های جدید – در برخی شرکت های رایانه ای که محموعه از ویندوز و نرم افزار را میخواهد روی چندین رایانه نصب کنند از این روش استفاده می شود و تمامی رایانه ها باز بازگرداندن clone که مااند ایمیج عمل کرده ویندوز دار می شوند!!
  • تعویض یا ارتقای هارد دیسک – گاهی اوقات شما میخواهید هارد خود را ارتقا دهید و مثلا از هارد SSD استفاده کنید ، خب تمامی اطلاعات خود را Clone کنید.
  •  پشتیبان یا بکاپ کامل سیستم – یک کاربر ممکن است یک نسخه پشتیبان جامع از سیستم عامل خود و نرم افزار نصب شده ایجاد کند تا در مواقع لزوم به راحتی بازگردانی کند.
  • دیسک های ریکاوری سیستم – برخی شرکت های سازنده یک دیسک یا یک بخش از حافظه را به عنوان System recovery قرار می دهد تا کاربران در هنگام احساس مشکل رایانه را به حالت اول و روز نخستی که از کارخانه بیرون آمد بازگردانی کنند.

کسب اطلاعات بیشتر در ویکی پدیا

 

نرم افزار های cloning در ویندوز و لینوکس

ویندوز:

لینوکس:

 

نرم افزار DriveImage XML در ویندوز از بهترین نرم افزار ها در این زیمنه است که بدون نیاز حتی ریبوت کردن ویندوز میتوانید از سیستم خود ایمیج تهیه کنید و …

 

درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.

متن نظر