اگر تسکبار(Taskbar) ویندوز را باز کنید ممکن است با برنامه ای به نام Desktop Window Manager (dwm.exe) مواجه شوید. اما dwm.exe چیست و چکاری انجام می دهد؟


 

Desktop Window Manager چیست ؟

Desktop Window Manager (dwm.exe) یکی از برنامه های ویندوز می باشد که تمامی افکت ها ، حالت های پویا ، انیمیشن ها و افکت های سه بعدی ویندوز را پردازش می کند.

رم در Desktop Window Manager - چی جوری

بجای نشان دادن تصویر برنامه های ویندوز بصورت مستقیم، ویندوز این تصاویر را در جایی از حافظه ذخیره می کند و سپس با ترکیب آن با افکت ها و یا انیمیشن ها حالتی پویا به این برنامه های می دهد.

آیا می توان Desktop Window Manager را متوقف کرد؟

نه شما نمی توانید اینکار را بکنید! اینکار ظاهری زشت به ویندوز شما می دهد. این سرویس بعد از ویندوز ویستا به ویندوز اضافه شد و امروز که به ویندوز ۱۰ رسیده ایم بسیار ارتقاء داده شده و جلوه های زیبایی به آن افزوده شده است. اگر حس می کنید انیمیشن ها و افکت های ویندوز توان زیادی را از سیستم شما می گیرند و یا دوست دارید ویندوزتان ظاهری زشت اما سریع داشته باشد می توانید افکت ها و پویایی ویندوز را غیرفعال کنید. برای انجام اینکار بر روی My Computer کلیک راست کرده و گزینه  ی Properties را بزنید. سپس در بخش Computer name, domain and workgroup settings بر روی گزینه ی change settings کلیک کنید.

در پنجره ی باز شده به تب Advanced رفته و بر روی Settings در بخش Performnace کلیک کنید.

Desktop Window Manager (dwm.exe) چیست؟ - چی جوری

حالا می توانید حالت Visual Effect را بر روی Customize قرار دهید و تیک افکت های مختلف ویندوز را بردارید.

بستن سرویس Desktop Window Manager
 - چی جوری

اگر Window Manager رم و cpu زیادی مصرف کرد چه کنم؟

Window Manager نباید منابع زیادی از سیستم شما را اشغال کند. بطور نرمال نباید بیش از یک درصد CPU و در حدود 60 مگابایت رم مصرف کند. ممکن است برای لحظه ای رم و سی پی را تصرف کند اما این زمان بسیار کم است و دوباره باید به حالت نرمال و طبیعی خود بازگردد.

توقف Desktop Window Manager
 - چی جوری

اما اگر شما مشاهده کردید که Desktop Window Manager رم و یا پردازنده ی شما را به شدت اشغال کرده است، باید یکی از راه های زیر را امتحان کنید :

  • مطمئن شوید که درایور سخت افزار شما همگی به خوبی نصب و بروزرسانی شده باشند. اگر از آخرین نسخه از ویندوز ۱۰ استفاده می کنید درایور های شما نیز باید بروز باشد. از آنجایی که Desktop Window Manager اعمال گرافیکی ویندوز را انجام می دهد، بنابراین به درایور کارت گرافیک شما بیشتر مربوط می شود.
  • سیستم خود را از نظر ویروس بررسی کنید. برخی از کرم ها و ویروس ها کارشان اختلال ایجاد کردن در این بخش از ویندوز می باشد.

از کجا بفهمیم که ویروس است؟

Desktop Window Manager یک برنامه ی ویندوزی است که به همراه ویندوز نصب می شود. این امکان وجود دارد که یک ویروس فایل dwm.exe را با یک فایل از خود جایگزین کرده باشد و هنگامی که ویندوز فایل dwm.exe را فراخوانی می کند این بدافزار اجرا شود. برای مطمئن شدن از این بابت، بر روی Desktop Window Manager در تب process کلیک راست کرده و گزینه ی Option File Location را بزنید.

توقف Desktop Window Manager
 - چی جوری

اگر پنجره ی باز شده برای شما به آدرس Windows\System32 رفت، پس Desktop Window Manager یک ویروس نیست.

توقف Desktop Window Manager
 - چی جوری

 

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر