آموزش دقیق و کامل تمامی نکات اکسل به همراه مثال ها کاربردی و پیشرفته، همانطور که می دانید اکسل یکی از نرم افزار ها پرکاربرد مجموعه نرم افزاری افیس بوده که در مباحث محاسباتی و آماری کمک بسزایی به شما خواهد نمود.

مقدمه

نرم افزار اکسل یک جدول هوشمند به شما می دهد، شما علاوه بر این که می توانید برای این جداول به راحتی نمودار های مختلفی را رسم کنید.

با قابلیت فرمول نویسی می توانید ارتباط های قاعده مندی بین خانه های جدول ایجاد کنید. در طول آموزش یقینا با این مفاهیم بیشتر آشنا خواهید شد.

در این مطلب علاوه بر صحبت مقدماتی در مورد اکسل ، سر فصل دروس به همراه لینک آن در اختیار شما قرار میدهیم و هر بار که درسی به مطالب سایت اضافه شد لینک آن را در اینجا قرار خواهیم داد:

اکسل چیست

نرم افزار EXCEL شامل صفحات گسترده‌ای -صفحاتی حدول بندی شده اند و قابلیت انجام محاسبات ریاضی را دارند- است که اطلاعات آن به صورت عددی و حروفی تقسیم‌ بندی یا سازمان‌بندی و مرتبب می شوند

از این نرم افزار علاوه بر ساماندهی اطلاعات و اعداد و ارقام ، برای نگهداری یا رسم نمودار نیز استفاده میشود. با اینکه افرادی که در زمینه ریاضی یا حسابداری از برنامه‌های دیگری استفاده می‌کنند و excel برای آن ها بسیار ساده است اما اکسل بیشتر برای کارهای آماری یا مالی و حسابداری عمومی و افراد عادی (کاربران خانگی) و برای ایجاد فاکتور یا رسم نمودار و… از اکسل استفاده می‌شود. در واقع اگر یک حسابدار بزرگ بخواهد از اکسل استفاده کند مشکلی ندارد اما فرمول نویسی خیلی سنگینی باید برای کار نود بنویسد که ترجیح می دهد از نرم افزار های آماده حسابداری استفاده کند. اما شما اگر بخواهید حساب‌های کوچک مالی خود را بنویسید،براحتی از اکسل استفاده مینمایید.

فرق اکسل و Word این است که در Word شما فقط مطالبی برای تماشا و چاپ دارید، اما در اکسل این اعداد و جداول دارای تعریف، محتوا و مفهوم و همچنین قابل ویرایش هستند و بر اساس خاصی مرتب شده‌اند و درواقع علاوه بر نومایش یک برنامه نیز می توانید برای خود بسازید، برای نشان دادن رشد یا کاهش مقداری یا ترسیم نمودار از اکسل استفاده می‌کنیم. فایده‌ی دیگر اکسل این است که شما یک بار برای همیشه جدول و فرمول می‌نویسید و بقیه‌ی اوقات، فقط داده‌ها و اعداد را تغییر می‌دهید، مثلا برای محاسبه‌ی اندازه تیر آهن به ازای طبقات ساختمان یک قال درس میکنید و همیشه اعداد را به آن میدهید و او خودش همه کار ها را انجام میدهد یا محاسبه‌ی سود کالایی خاص در مدت مشخص. اکسل برنامه‌ای است برای برنامه‌ریزی و زمانبندی و تقسیم بودجه!!! برای مثال شما از اکسل می‌خواهید قسط وام شما را محاسبه کند….

پسوند اصلی فایل های اکسل xls است. اما پسوند های دیگری هم دارد.

به طور کلی از برنامه های جدولی مانند Excel، به جای کاربرگهای معمول حسابداری استفاده می شود. البته از اینکه بیشتر از حسابداری صحبت کردیم ، فکرتان به این نرود که به درد کار دیگری نمی خورد!  شما با اکسل میتوانید یک بار فرمول بنویسید و هزاران بار اجرا کنید، مثلا نمرات شاگران خود را + نمرات مستر و امتحانات شفاهی و کتبی و .. کنید و نمره خروجی را بگیرید.

اطلاعات دوره

سطح: از مقدماتی تا پیشرفته

مقدمه

اصول پایه اکسل

معرفی توابع مختلف

آنالیز داده یا Data Analysis

اسکریپت نویسی VBA در اکسل

مثال هایی پیشرفته از مقدمات اکسل

این بخش هیچ درسی ندارد

مثال هایی پیشرفته از اصول پایه ای اکسل

این بخش هیچ درسی ندارد

مثال هایی پیشرفته از توابع در اکسل

این بخش هیچ درسی ندارد

مثال هایی پیشرفته از آنالیز داده در اکسل

این بخش هیچ درسی ندارد

مثال هایی پیشرفته از اسکریپت نویسی VBA در اکسل

این بخش هیچ درسی ندارد

پایان

این بخش هیچ درسی ندارد

دیگران چه می گویند


درباره نویسنده

سید حامد موسوی

مهندس برق - مخابرات و در زمینه های طراحی مدارت الکترونیکی ، مخابراتی، برنامه نویسی چند رسانه ای ، طراحی وب ، اندروید ، نریشن و گرافیک فعالیت دارم.