هنگامی که ویندوز را خاموش می کنید اگر برنامه ای باز باشد کامپیوتر زمانی را منتظر می ماند و به شما می گوید که این برنامه ها باز است و اگر شما زود اقدام به کنسل کردن نکنید ویندوز برنامه ها را بسته و کامپیوتر را خاموش می کند. اگر این زمان کم یا زیاد است شما می توانید مطابق با کاربردتان آن را تغییر دهید.


در ویندوز تنظیماتی برای این کار وجود ندارد و شما باید فایل های سیستمی و رجیستری ویندوز را دستکار کنید.

تغییر زمان برنامه های دسکتاپ

در ویندوز سه زمان مختلف برای انجام اینکار وجود دارد:

  • WaitToKillAppTimeout : ویندوز قبل از بستن هربرنامه ای به آن مدت 20 ثانیه را جهت ذخیره کردن و پاک کردن می دهد. این یکی از مواردی است که زمان زیادی را صرف می کند.
  • HungAppTimeout : این بخش برای برنامه های به اصلاح Hung یا آویزان می باشد. ویندوز زمان 5 ثانیه را برای بستن آنها در نظر می گیرد.
  • AutoEndTasks : این بخش برای مدت زمانی است که ویندوز پیام “force shut down” را برای شما به نمایش در می آورد و از شما می خواهد که اگر حوصله وصبر ندارید با کلیک بر روی این گزینه مراحل بستن برنامه ها را سریع تر انجام دهید.

هشدار : ویرایش فایل های رجیستری حساس است و در عین سادگی از قدرت بالایی در ویندوز برخوردار است، پس در هنگام کار با آن دقت کنید.

برای شروع ابتدا وارد رجیستری ویندوز شوید. برای این کار در پنجره ی Run (Win+R) عبارت regedit را وارد کنید.

سریع تر کردن زمان خاموش شدن ویندوز
 - چی جوری

با استفاده از ستون کناری پنجره ی رجیستری به آدرس زیر بروید:

HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop

تعیین زمان بسته شدن برنامه ها، هنگام خاموش کردن ویندوز - چی جوری

در پوشه ی Desktop به دنبال مقادیر “WaitToKillAppTimeout” و “HungAppTimeout” یا “AutoEndTasks” باشید. در صورت عدم مشاهده، ویندوز شما دارد درحالت پیشفرض کار می کند.

درصورت نبود مقادیر بالا باید آنها را بصورت دستی بسازید. برای این کار بر روی Desktop کلیک راست و سپس بر روی گزینه ی New و سپس String Value کلیک کنید. و یکی از  نام های “WaitToKillAppTimeout” و “HungAppTimeout” یا “AutoEndTasks” را که می خواهید تغییر دهید وارد کنید.

ترفند خاموش شدن سریع کامپیوتر - چی جوری

پس از ساختن فایل رجیستری مورد نظرتان با دابل کلیک آن را باز کنید. می بینید که در مقدار value name نام مشخصه ای است که وارد کرده اید. در قسمت value data باید زمان مورد نظر خود را برحسب میلی ثانیه وارد کنید.(هر ثانیه 1000 میلی ثانیه می باشد.)

دقت داشته باشید که این زمان WaitToKillAppTimeout را نباید خیلی کم مثلا در حد 1 یا 2 ثانیه قرار دهید، زیرا ویندوز قادر نیست در این زمان برنامه ها را ببندد(البته به قدرت سیستم شما هم بستگی دارد) و در این موقع سیستم شما با خطا دچار می شود.

تعیین زمان بسته شدن برنامه ها، هنگام خاموش کردن ویندوز - چی جوری

مقدار HungAppTimeout را نباید کمتر از 1000 میلی ثانیه کمتر قرار دهید.

خاموش کردن سریع ویندوز
 - چی جوری

مقدار AutoEndTasks با دو مقدار بالا متفاوت است و تنها یکی از مقادیر 0 یا 1 را می پذیرد. با قرار دادن مقدار 1 به ویندوز می گویید که برنامه هارا بصورت خودکار ببند و سوال نپرس اما با قرار دادن مقدار 0 از ویندوز می خواهید تا قبل از بستن برنامه ها هنگام خاموش کردن سیستم از شما سوال بپرسد.

ترفند خاموش شدن سریع کامپیوتر - چی جوری

اگر به هر دلیلی بعد از انجام کار های بالا ویندوز شما به مشکل برخورد به مسیر بالا برگردید و فایل هایی را که ساختید را پاک کنید.

سرویس های پس زمینه

در انجام کارهای بالا ما فقط نحوه ی بسته شدن برنامه هارا تعیین کردیم. در این قسمت به نحوه ی بسته شدن خود سرویس های ویندوز می پردازیم.

  • WaitToKillServiceTimeout : ویندوز به صورت عادی 5 ثانیه برای بستن سرویس ها صبر می کند. البته این امکان وجود دارید که نصب کردن برخی از برنامه ها این مقدار را تغییر داده باشند.

برای انجام اینکار، در پنجره ی رجیستری به آدرس زیر بروید :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control

ترفند خاموش شدن سریع کامپیوتر - چی جوری

اگر مقدار WaitToKillServiceTimeout نمی بینید، پس بر روی پوشه ی Control کلیک راست کنید، بر روی گزینه ی New و سپس String Value کلیک کنید و نام مقدار ساخته شده را WaitToKillServiceTimeout قرار دهید.

بر روی WaitToKillServiceTimeout دابل کلیک کنید. مقدار پیشفرض ویندوز 5000 یا 5 ثانیه می باشد.

دقت داشته  باشید که نباید مقدار آن را از 2000 یا 2 ثانیه کمتر قرار دهید.

ترفند خاموش شدن سریع کامپیوتر - چی جوری

برای بازگشت به تنظیمات اولیه می توانید مقدار value data را 5000 قرار دهید و یا این فایل را پاک کنید.

 

 

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر