اگر سیستم عامل ویندوز بر روی سیستم شما نصب می باشد، به Task Manager بروید، خواهید دید که با بیش از یک عملیات Client Server Runtime Process (csrss.exe) رو به رو هستید.

 

این پروسه یکی از بخش های ضروری ویندوز می باشد.

Client Server Runtime Process (csrss.exe) چیست؟

پروسه csrss.exe یکی از مهم ترین بخش های سیستم عامل ویندوز می باشد. تا قبل از Windows NT 4.0 که در سال ۱۹۹۶ عرضه شد، csrss.exe وظیفه برخی از کارهای گرافیکی و کارهایی از این دست ویندوز را بر عهده داشت.

با عرضه Windows NT 4.0 ، بسیاری از این پردازش ها از دوش Client Server Runtime Process برداشته شد و برخی از وظایف معمولی و مهم کرنل ویندوز به این سرویس اختصاص داده شد.

قبلا در ویندوز ۷ پروسه CSRSS عهده دار Command Prompt بود. بعد از ویندوز ۷ این پروسه برعهده conhost.exe گذاشته شد.

به هرحال csrss.exe هنوز وظیفه اجرا کردن conhost.exe را برعهده دارد که یک پروسه حیاتی است.

میتونم غیرفعالش کنم؟

Client Server Runtime Process (csrss.exe) چیست؟ و چکاری انجام می دهد؟ - چی جوری

شما نمی توانید این عملیات حیاتی ویندوز را را متوقف کنید. البته دلیلی هم برای غیرفعال کردن این سرویس وجود ندارد زیرا که این پروسه منابع کمی را ا سیستم شما اشغال می کند.

اگر شما به بخش Task Manager بروید و سعی به بستن Client Server Runtime Process کنید، ویندوز با پیاممی این هشدار را به شما می دهد که با بستن این سرویس سیستم شما غیراستفاده و یا خاموش می شود.

ویندوز همیشه در شروع کار خود این پروسه را آغاز می کند و اگر نتواند این کار را انجام دهد، شما با صفحه آبی مرگ  با ارور ۰xC000021A رو به رو خواهید شد.

میتونه یک ویروس باشه؟

برای این پروسه و بسیاری از پروسه های دیگر این بسیار معمولی می باشد که دائم در حال اجرا باشد. مکان پروسه csrss.exe در آدرس C:\Windows\system32 می باشد. برای دسترسی به فایل این پروسهف می توانید بر روی آن کلیک راست کرده و سپس با انتخاب گزینه Open file location به محل ذخیره آن بروید.

Client Server Runtime Process (csrss.exe) چیست؟ و چکاری انجام می دهد؟ - چی جوری

خواهید دید که ویندوز شما را به آدرس C:\Windows\System32 هدایت خواهد کرد.

پس اگر روزی کسی به شما گفت csrss.exe در آدرس C:\Windows\System32 یک ویروس است و باید پاک شود، اینکار را نکنید، چون با مشکل جدی مواجه خواهید شد.

Client Server Runtime Process (csrss.exe) چیست؟ و چکاری انجام می دهد؟ - چی جوری

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر