یکی از مهمترین بخش های نرم افزار آلتیوم پیدا کردن قطعه ی مورد نظر می باشد. اگر شما قطعه ی خود را پیدا نکنید عملا نمی توانید مدار خود را در برنامه ببندید.


برای مشاهده ی دوره کامل برنامه آلتیوم دیزاینر به دوره ی آموزشی آلتیوم دیزاینر (Altium Designer) بروید.

 

در کتابخانه های آلتیوم (altium) صدها و هزاران قطعه وجود دارد. قطعاتی از سازنده های متفاوت. در آلتیوم (altium) یک جستجوی هوشمند وجود دارد که به  شما این امکان را می دهد به راحتی هرچه تمام قطعه ی مورد نظر خودتان را پیدا کنید و سپس اقدام به نصب کتابخانه ی مورد نظرش کنید. در برنامه بطور پیشفرض چند کتابخانه نصب است که شامل پرکاربردترین قطعات الکترونیکی می باشد.

بر روی Search واقع در بالا و گوشه ی سمت راست برنامه در بخش Libraries کلیک کنید.

قطعه ها در آلتیوم - چی جوری

در این بخش ما می خواهیم ترانزیستور ۲N3904 را پیدا کنیم:

 • اگر بخش Libraries در برنامه ی شما پنهان شده با کلیک بر روی System واقع در پایین و گوشه ی سمت راست برنامه کلیک کنید و سپس گزینه ی Libraries را انتخاب کنید.
 • پنجره ی جستجوی قطعه را می توانید از آدرس Tools » Find Component نیز فراخوانی کنید.

قطعه ها در آلتیوم - چی جوری

 • پنجره ی جستجوی قطعه دارای سه بخش است :
  1. در بخش Filter باید نام کامل یا بخشی از قطعه ی خود را وارد کنید. Operator این بخش را بر روی contains قرار دهید تا نتیجه ی بهتری بگیرید و در قسمت Value قسمتی از نام قطعه خود را وارد کنید مانند 3904 برای ترانزیستور 2N3904
  2. در قسمت Scope گزینه ی Search in را بر روی Components و Libraries on pathرا فعال کنید.
  3. در بخش Path نیز آدرس مکانی که کتابخانه ها در آن قرار دارند آدرس دهی کنید. این آدرس بطور پیشفرض بر روی C:\Users\Public\Documents\Altium\AD15\Library قرار دارد.
 • بر روی گزینه ی Search کلیک کنید تا جستجو آغاز شود. اگر قطعه ی مورد نظر در کتابخانه های شما موجود باشد آن را در قسمت component Name به نمایش در می آورد.
 • برای استفاده از قطعه، شما باید کتابخانه ی آن را نصب کنید، برای انجام اینکار بر روی قطعه کلیک راست کرده و گزینه ی Install Current Library را انتخاب کنید.

نصب کتابخانه در آلتیوم
 - چی جوری

 • در بخش Models شما می توانید اطلاعات بیشتری از قطعه را مشاهده کنید. مانند footprint، simulation و integrity .

نصب کتابخانه در آلتیوم
 - چی جوری

 

اگر کتابخانه ی مورد نظر یا قطعه ی مورد نظرتان را پیدا نکردید، می توانید به از اینجا اقدام به دانلود کتابخانه های بیشتری از برنامه ی آلتیوم (altium) کنید.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر