نرم افزاری آلتیوم یکی از بهترین نرم افزار های طراحی و چاپ PCB در الکترونیک می باشد. البته این نرم افزار کاربرد هایی دیگر مانند شبیه سازی را نیز دارد اما مهمترین ویژگی آن همان طراحی بورد می باشد. در این بخش از سری آموزش ها نحوه ی ساخت یک پروژه می باشد.


برای مشاهده ی دوره کامل برنامه آلتیوم دیزاینر به دوره ی آموزشی آلتیوم دیزاینر (Altium Designer) بروید.

قبل از هر چیزی در آلتیوم شما باید مدار خود را طراحی کرده باشید و بر روی کاغذ آورده باشید.

مدار زیر یک مولتی ویبراتور آستابل می باشد. در این مدار از دو ترانزیستور ۲N3904 استفاده شده است.

آموزش آلتیوم دیزاینر – طراحی و ساخت پروژه - چی جوری

بعد از ترسیم مدار مورد نظرتون بر روی کاغذ حالا می توانید یک پروژه تعریف کنید و کار خودتان را آغاز کنید.

ساخت یک پروژه ی جدید PCB

یک پروژه ی PCB در نرم افزار آلتیوم از قطعاتی از شرکت های تولید کننده تشکیل شده است که شما آنها را متناسب با مدار خود بر روی برد سرهم می کنید.

در خروجی گرفتن از یک پروژه ی PCB شما می توانید آن را پرینت بگیرید و یا آن را با تمامی قوانین وتنطیماتی که از قبل اعمال کرده اید ذخیره کنید.

در این برنامه یکی از ابزار دست شما که همیشه با ان سرو کار دارید کتابخانه های می باشند. برای چیدن هر قطعه بر روی مدار خود باید قطعه ی مورد نظر را از کتابخانه صدا بزنید و آن را بر روی پروژه ی خودتان قرار دهید. پس از طراحی کامل حالا باید اقدام به کامپایل () کردن مدار کنید، اگر برنامه خطایی ار مدار شما نگرفت حالا می توانید از محیط رسم شماتیک به فضای PCB بروید. فاز بعدی کار جور بودن PCB طراحی شده با قوانین طراحی مدار می باشد و در آخر هم اقدام به ساخت و پرینت گرفتن مدار خود می کنید.

در این سری آموزش ها ما قصد تولید یک بورد PCB را داریم و تمرکزمان هم بر روی این بخش از آلتیوم می باشد. در این آموزش ما ابتدا اقدام به تولید پروژه ی PCB می کنیم و سپس مدار شماتیک خود را به آن اضافه می کنیم.

 

برای شروع آموزش ابتدا یک پروژه ی PCB را می سازیم:

  1. ابتدا مسیر File » New » Project از منو های بالای برنامه طی کنید و سپس بر روی New Project کلیک کنید.
  2. در پنجره ی باز شده لیستی از انواع پروژه ها برای شما به نمایش در می آید.PCB Project را انتخاب کنید و بخش Project Templates را خالی بگذارید(در این بآموزش کاری با این بخش نداریم)
  3. در بخش Name نام پروژه ی خود را وارد کنید. که ما در اینجا Multivibrator (نوسان ساز)  را وارد کرده ایم.

در بخش Location مکانی که پروژه ی شما ذخیره می شود را مشخص می کند. با فعال بودن تیک باکس Create Project Folder پروژه ی شما در یک فولدر جدا در آدرسی که مشخص کرده اید قرار می گیرد.

آموزش آلتیوم دیزاینر – طراحی و ساخت پروژه - چی جوری

۴. بر روی OK کلیک کنید تا پروژه ی شما در مکانی که مشخص کرده اید ساخته شود.

۵. پروژه ی جدید که ساخته اید در پنل Projects نمایش داده می شود. اگر این بخش را در ستون کناری سمت چپ نرم افزار مشاهده نمی کنید، بر روی System در گوشه ی راست و سمت پایین و سپس بر روی Files کلیک کنید.

۶. در پنل Projects می بینید که یک پروژه با نام Multivibrator.PrjPCBساخته شده است و در زیر آن عبارت no documents added قرار دارد.

آموزش آلتیوم دیزاینر – طراحی و ساخت پروژه - چی جوری

اضافه کردن یک مدار شماتیک به پروژه

در قدم بعدی ما یک مدار شماتیک را به پروژه اضافه می کنیم. ما می خواهیم همان مدار شماتیک آستابلی که در بالا بر روی کاغذ کشیده ایم را به پروژه اضافه کنیم.

مدار شماتیک خود را با طی کردن گام های زیر طی کنید :

  1. بر روی نام پروژه کلیک راست کنید و سپس بر روی Add New to Project و سپس Schematic کلیک کنید، با انجام اینکار یک صفحه ی جدید به نام Sheet1.SchDoc ساخته می شود. مشاهده خواهید کرد که این فایل در پنجره ی Projects در زیر فولدر Source Documents اضافه می شود.
  2. برای ذخیره ی این فایل شماتیک، از منوی File گزینه ی Save As را انتخاب کنید. فایل شماتیک شما در همان پوشه ی پروژه ی شما ذخیره می شود.
  3. از آنجایی که شما فایل شماتیک رو به پروژه اضافه کردید برای اعمال این تغییرات در فایل پروژه بر روی پروژه در پنل Projects کلیک راست کرده و بر روی گزینه ی Save Project کلیک کنید.

هنگامی که وارد صفحه ی شماتیک خود می شوید، مشاهده می کنید که فضای آن از رنگ پس زمینه گرفته تا نوار ابزار های نسبت به محیط PCB تغییر می کند. در این محیط شما می توانید بسیاری از مواردی که مشاهده می کنید را شخصی سازی کنید. برای مثال شما می توانید موقعیت پنل ها یا نوار های ابزار و یا حتی منو های اصلی برنامه را شخصی سازی کنید.

 

 

 

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

۲ نظر

  • سلام من مدار فلشر رو تویه شماتیک کشیدم و انتقال دادم بعدش که میخاستم چاپ کنم آی سی خیلی بزرگ چاپ میشه و اندازه استاندارد نیس میشه کمک کنین چجوری باید اندازه استاندارد کنمش ممنون

متن نظر