از ابتدای کار که شما با سیستم عامل لینوکس کار می کنید خواهید فهمید که سیستم عامل ایمن تری نسبت به مک و ویندوز می باشد. اما بد نیست برای امنیت بیشتر نگاهی به این ابزار های امنیتی مفید بی اندازید.


 

۱- مدیریت فایروال لینوکس : Gufw

بصورت پیشفرض برنامه ای به نام iptables برای فایروال یا دیوار آتش بر روی لینوکس وجود دارد. اگرچه استفاده از این برنامه کمی سخت و پیچیده می باشد و معمولا انتخاب خوبی نیست. Gufw بسیار کاربر پسند تر از برنامه ی iptables است.
فایروال یا دیوار آتش کاربرد های زیادی می تواند داشته باشد از جمله نظارت بر داده های دریافتی و ارسالی، ارتباطاتات دیگر برنامه ها، وضع قانون برای مدیریت و بسیار کارهای دیگر.
Gufw بصورت پیشفرض لیستی از برنامه ها و نحوه ی برقرای ارتباط آنها با شبکه را به شما نشان می دهد اما در iptables شما باید خود به اکتشاف نحوه ی ارتباط برنامه و وضع قانون برای آنها بپردازید.

بک آپ گیری در لینوکس
 - چی جوری

در بسیاری از سیستم عامل های لینوکس نیز فایروال بصورت پیشفرض غیرفعال است حتی اگر فعال هم باشد بسیار خوب است تا چندین لایه را برای جلوگیری از نفوذ قرار بدهید.

۲ – برنامه ی Sandbox لینوکس : Firejail

Sandboxes ها به شما برای محدود کردن برخی از برنامه ها کمک می کنند. Sandboxes یا گودال های شن، یک لایه ی امنیتی دوم برای برنامه هایی است که احتمال سوءاستفاده از آنها جهت نفوذ به سیستم شما را دارند، مانند مرورگرها.

اگر sandboxes  ها را بخوبی نشناسید امکان دارد از sandboxes  استفاده کنید که خود عاملی جهت نفوذ به سیستم شما باشد. sandboxes برنامه های شما را در یک محیطه ایزوله شده قرار می دهندتا هرگونه تهدید را دفع کنند. Firejail این کار را بسیار راحت تر کرده است. اگر از کامندی بودن هرچیزی در لینوکس خسته شده اید، این برنامه با محیطی گرافیکی به کمک شما می آید.

بهترین آنتی ویروس لینوکس
 - چی جوری

این برنامه از ابزار جالبی برخوردار است، به این صورت که شما برای برنامه هایی که مد نظر دارید محیطی را انتخاب می کنید و آنها را درون آن قرار می دهید. با انجام اینکار و تا زمانی که برنامه های شما درون محیط مورد نظر قرار داده شده باشند از هرگونه فعالیت خود سر جلوگیری می شود. به این معنی که تا شما برنامه را فراخوانی نکنید، برنامه هیچ فعالیتی نخواهد داشت.

۳ – مدیریت رمز های عبور لینوکس : Keepass and KeepassXC

پسورد های طولانی و پیچیده باعث ایمن تر شدن اکانت های شما می شوند. متاسفانه انتخاب رمز عبور برای هراکانت بصورت مجزا امکان فراموشی دارد و هربار ریست کردن رمز عبور همیشه دردسر ساز بوده است. نوشتن رمز های عبور درون یک فایل متنی و ذخیره ی آن نیز کار عاقلانه ای نیست. حالا چکار می توان کرد؟ اینجاست که برنامه های مدیریت پسورد کاربرد خود را نشان می دهند.

برنامه های مدیریت پسورد، با قرار دادن پسورد های سخت و همچنین بخاطر سپردن آنها کار را برای شما بسیار آسان می کنند.

Keepass یک انتخاب بسیار عالی برای مدیریت پسورد در لینوکس، ویندوز و مک می باشد. این برنامه ی یک نسخه ی اندرویدی نیز دارد.

آنتی ویروس لینوکس
 - چی جوری

KeepassXC برنامه ای است که از Keepass قدرت گرفته است اما ظاهری متفاوت نسبت به برنامه اصلی دارد.

۵ ابزار امنیتی که هر کاربر لینوکسی باید استفاده کند - چی جوری

۴ – اسکنر بدافزار لینوکس : ClamAV

بصورت عمومی سیستم عامل لینوکس به آنتی ویروس نیازی ندارد، اما ممکن است در موارد نادر شما بصورت ناخواسته بدافزاری بر روی سیستم خود نصب کرده باشید که قصد تخریب و یا سوءاستفاده از اطلاعات شما را داشته باشد.

بهترین آنتی ویروس لینوکس
 - چی جوری

ClamAV یک آنتی ویروس با سورس کد باز است که در سیستم عامل لینوکس ویروس یابی می کند. این برنامه محیط گرافیکی ندارد و بصورت کامندی کار میکند. از نسخه ی 2016 به بعد آن گزینه ی اسک خودکار را به آن اضافه کردند. اگر می خواهید آنی ویروسی با محیط گرافیکی داشته باشید می توانید اقدام به نصب برنامه ی ClamTk کنید.

آنتی ویروس لینوکس
 - چی جوری

دیگر قابلیت ClamAV  اسکن ایمیل ها می باشد. ایمیل ها ممکن است حاوی بدافزار باشد و این کار بسیار به شما کمک خواهد کرد.

۵ – برنامه های بک آپ گیری در لینوکس :  Rsync, Duplicity

با وجود رعایت تمامی نکات ایمنی باز هم احتمال و خطر از بین رفتن اطلاعات وجود دارد. اگر اطلاعات مهمی بر روی سیستم خود دارید نصب یک برنامه ی بک آپ گیر می تواند بسیار برای شما مفید باشد. بسیاری از برنامه های لینوکس front-ends و بصورت کامندی می باشند، مانند برنامه های Rsync و Duplicity. برای مثال برنامه ی front-end برای Rsync برنامه ی Grsyn می باشد.

برنامه ی فایروال در لینوکس - چی جوری

اگر بدنبال برنامه ای هستید که کار با آن آسان تر باشد می توانید از Deja Dup استفاده کنید که front-end برنامه ی Duplicity می باشد. این برنامه برخلاف Grsync دارای بک آپ خودکار نیز می باشد.

۵ ابزار امنیتی که هر کاربر لینوکسی باید استفاده کند - چی جوری

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر