در دنیای ویندوز Group Policie راهی است برای اعمال برخی از تنظببمات از طریق مدیر شبکه بر روی کامپیوتر هایی که درون یک شبکه قرار دارند، می باشد.


البته بخشی وجود دارد به نام Group Policie محلی و یا Local Group Policy که برای اعمال برخی از تنظیمات ویندوز بصورت محلی و از طریق یوزر کامپیوتر انجام می شود. در هر دو حالت محلی و یا شبکه، ممکن است که تنظیماتی اعمال شود که سیستم آن ها را دریافت نکرده باشد. در این بخش راه های فهمیدن اینکه چه تنظیماتی بر روی Group Policy ویندوز اعمال شده است را توضیح خواهیم داد.

نکته : دقت داشته باشید که Group Policy تنها در نسخه های Professional و Professional ویندوز در دسترس است. اگر از نسخه های دیگر ویندوز استفاده می کنید قابلیت ویرایش Group Policy را نخواهید داشت.

مشاهده Policy اعمال شده با استفاده از ابزار Resultant Set of Policy

ساده ترین راه مشاهده پالیسی های اعمال شده بر روی ویندوز ابزار Resultant Set of Policy در ویندوز می باشد. ابزار Resultant Set of Policy تمامی پالیسی های اخیر اعمال شده را نشان نمی دهد و برای اینکار باید از دستور کامندی کمک گرفت که در بخش بعدی توضیح خواهیم داد.

هرچند این ابزار با یک محیط گرافیکی و زیبا پالیسی ها را به شما نشان خواهد داد.

برای شروع در منوی استارت عبارت rsop.msc را جستجو کنید.(البته در پنجره Run نیز می توانید این عبارت را وارد کنید.)

مشاهده پالیسی های فعال در ویندوز - چی جوری

با وارد شدن به ابزار Resultant Set of Policy ابتدا شروع به اسکن پالیسی های اخیر برای نمایش می کند.

مشاهده Policy  های فعال در ویندوز
 - چی جوری

پس از اسکن پنجره management console برای شما نمایش داده می شود که شباهت زیادی به صفحه Local Group Policy Editor دارد، و تفاوت در این است که این پنجره تنها پالیسی های اعمال شده و یا آنهایی که فعال می باشد اما پیکربندی نشده اند را نشان می دهد.

دیدن Policy ها در ویندوز
 - چی جوری

در این پنجره می توانید پالیسی های اعمال شده را جستجو کنید، دقت داشته باشید که در محیط Resultant Set of Policy نمی توانید تنظیماتی را تغییر دهید و این بخش تنها برای مشاهده پالیسی های فعال می باشد و برای تغییر باید به Local Group Policy Editor مراجعه کنید.

 

مشاهده ی Policy های اعمال شده با استفاده از Command Prompt

اگر مشکلی با استفاده از صفحه کامندی ندارید می توانید از این راه نیز پالیسی های اعمال شده را مشاهده کنید و باید بگویم که کامند مزایای بیشتری نسبت به Resultant Set of Policy دارد.

اولین مزیت مشاهده تمامی پالیسی های اخیر اعمال شده بر روی ویندزو و دومین مزیت مشاهده برخی از اطلاعات امنیتی مانند security groups می باشد.

برای انجام اینکار باید از کامند gpresult استفاده کنید. در این حالت شما می توانید پالیسی های اعمال شده بر روی کل سیستم و یا تنها یک یوزر را مشاهده کنید.

برای مشاهده پالیسی های اعمال شده بر روی یک یوزر کافی است تا با یوزر لاگین کنید و سپس کامند زیر را وارد کنید :

gpresult /Scope User /v

پارامتر /v برای مشاهده پالیسی ها  بصورت زیر هم می باشد که تحت عنوان Resultant Set Of Policies for User برای شما نشان داده می شود.

مشاهده پالیسی های فعال در ویندوز - چی جوری

اگر بدنبال تمامی پالیسی های اعمال شده بر روی سیستم می گردید باید کامند زیر را وارد کنید :

gpresult /Scope Computer /v

در این حالت نیز مانند حالت یوزر اطلاعات بصورت زیر هم و اینبار تحت عنوان Resultant Set Of Policies for Computer برای شما به نمایش در می آید.

مشاهده Group Policy های اعمال شده بر روی کامپیوتر و اکانت - چی جوری

یک راه دیگر نیز وجود دارد و آن استفاده از کامند gpresult می باشد. این کامند نیز مانند نگارش کامند های بالا استفاده می شود.

نکته : شما می توانید اقدام به ذخیره اطلاعات بدست آمده در بالا نیز بکنید. برای این کار می توانید بجای عبارت /v برای ذخیره بصورت XML عبارت /x و برای ذخیره در فرمت HTML عبارت /h را وارد کنید.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر