لپتاپ ها بدلیل راحتی در جابه جایی بسیار پرکاربرد می باشند و تعداد زیادی از افراد آنها را به کامپیوتر های معمولی ترجیح می دهند. حال اگر صدای فن این دستگاه ها بیش از اندازه در حال کار باشد چکار می توان کرد؟


 

قبل از شروع

همانطور که مطمئنا باید بدانید، در مواقعی فن لپتاپ ها بکار می افتد که دستگاه داغ کند و هرچه دستگاه بیشتر گرم شود دور چرخش فن بالا می رود.

لپتاپ هنگامی داغ می کند که پردازنده و پردازنده گرافیکی آن درگیر کاری مانند برنامه های سنگین و یا یک بازی سنگین باشد، پس فکر نکنید که هر صدای چرخش فن غیرمعمول می باشد.

نکته : اگر  فن لپتاپ شما صدایی غیرمعمول مانند حالت ضربه، جیر جیر کردن و یا جیغ کشیدن می دهد، باید اقدام به تعویض فن لپ تاپ خود کنید.

بستن برنامه های در حال اجرا

همانطور که در بخش فبلی گفتیم بیشترین دلیل سرو صدای فن لپتاپ ها، اجرا شدن برنامه و بازی های سنگین می باشد، شاید شما بگویید که فن دستگاه من صدا می کند اما من برنامه یا بازی سنگینی اجرا نمی کنم! درست است شما اجرا نمی کنید، اما شاید دستگاه درگیر برنامه ای است که شما حواستان بهش نیست.

به Task Manager بروید و برنامه های در حال اجرا را مشاهده کنید و اگر برنامه ای در حال مصرف منابع زیاد می باشد، آنرا ببندید و تاثیر آن را بر روی فن لپتاپ خود ببینید.

راه کار برای کاهش صدای فن لپتاپ - چی جوری

کاربران مک می توانند از Activity Monitor برای کار بالا استفاده کنند.

اگر دقت کرده باشید سیستم شما در هنگام روشن شدن نیز سروصدای زیادی می کند، به Task Manager و سپس تب Startup مراجعه کنید و سرویس هایی که لزومی برای اجرا شدن را بر روی حالت غیرفعال یا Disable قرار دهید.

خرید کولر لپتاپ

کولر ها یا فن پد های لپتاپ ها یکی از کاربردی ترین لوازم جانبی برای لپ تاپ ها می باشند. این دستگاه ها با اتصال به لپتاپ، متناسب با حرارت لپتاپ دور فن خود را تنظیم می کند.

همچنین بسیاری از این کولر ها دارای هاب USB می باشند که به تعداد پوت های USB شما اضافه می کنند.

راه کار برای کاهش صدای فن لپتاپ - چی جوری

اگر با لپتاپ خود کار های سنگین انجام می دهید و هنگام اجرای این برنامه یا بازی ها صدای فن سیستم شما بلند می شود، پس حتما اقدام به خرید یک Cooler یا خنک کننده لپ تاپ کنید.

لپتاپ را تمیز کنید!

همانطور که در بخش های بالا اشاره کردیم، صدا زیاد فن لپتاپ، گرم شدن دستگاه می باشد. یکی از دلایل اصلی گرم شدن لپتاپ ها کثیف شدن آن ها می باشد.هنگامی که فن و یا بخش های دیکر داخلی لپتاپ شما را گردو غبار بگیرد،

راه کار برای کاهش صدای فن لپتاپ - چی جوری

هنگامی که گرد و غبار بر روی هت سینک و یا فن دستگاه قرار بگیرد، گرما بخوبی منتقل نمی شود و باعث باقی ماندن حرارت و در نتیجه دائم کار کردن فن می شود.

هشدار : اگر تا بحال اقدام به باز کردن لپتاپی نکرده اید و یا دستگاه شما هنوز دارای گارانتی می باشد از باز کردن لپتاپ خودداری کنید و برای سرویس لپتاپ خود به مراکز معتبر مراجعه کنید.

تنظیم کردن نرم افزاری

بسیاری از لپتاپ ها دارای بخشی برای کنترل دور فن لپتاپ می باشند. بسیاری از این تنظیمات درون تنظیمات بایوس لپتاپ می باشند.

نرم افزاری های جانبی نیز برای این کار وجود دارد، اگر کاربر ویندوزی می باشید از SpeedFan و اگر دارای یک دیوایس مک می باشید از smcFanControl  می توانید استفاده کنید.

فن شما هنوز کار می کند؟

اگر تمامی کار های بالا را انجام داده اید و هنوز مشکل شما رفع نشده است، پس سیستم شما دارای یک ایراد سخت افزاری می باشد و قطعه ای باید عوض شود.

پس به یک تعمیرکار مراجعه کنید و در صورت دارا بودن گارانتی آن را به شرکتی که این محصول را گارانتی کرده است ارسال کنید.

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر