اگر می خواهید بدانید که مدل دقیق کارت گرافیک شما چیست، باید بگوییم که ویندوز نسبت به کارت گرافیک کلی گویی می کند. مثلا NVIDIA و یا AMD بودن و همچنین شاید اینکه کارت گرافیک در خانواده ی کارت های HD قرار می گیرد را عنوان کند.


 

اما اگر شما یک گرافیست کار باشید و یا بخواهید با سیستم خود بازی کنید، باید مدل دقیق کارت گرافیک خود را بدانید و اقدام به نصب مدل دقیق درایور آن کنید. قبلا در چی جوری فهمیدن اینکه کارت گرافیک چند گیگ است یا بعبارت دیگر دارای چه میزان حافظه است را آموزش داده بودیم.

روش اول : استفاده از TechPowerUp GPU-Z

ابتدا اقدام به دانلود GPU-Z و اجرای آن کنید. به شما صفحه ی UAC نشان داده می شود (UAC چیست؟). بر روی گزینه ی Yes کلیک کنید. با اینکار برنامه ی GPU-Z بر روی سیستم شما نصب می شود. اگر می خواهید از نسخه ی پرتابل آن استفاده کنید یکی از دو گزینه ی No یا Not now را انتخاب کنید.

دو راه برای تشخیص مدل دقیق کارت گرافیک - چی جوری

حال GPU-Z اقدام به بررسی اطلاعات سخت افزاری سیستم شما می کند. در این بخش شما می توانید نام کارت گرافیک، تکنولوژی ساخت، نسخه ی بایاس،حافظه، کلاک استفاده شده و چیزهای دیگر را ببینید. اگرچه در این صفحه نیز شما تنها اطلاعات کلی از کارت گرافیک را مشاهده خواهید کرد. برای فهمیدن مدل دقیق کارت گرافیک بر روی گزینه ی Lookup در گوشه ی سمت راست و بالا کلیک کنید.

پیدا کردن مدل دقیق کارت گرافیک - چی جوری

دقت داشته باشید که در این حالت باید به اینترنت دسترسی داشته باشید. وارد سایت برنامه می شوید و اطلاعات کاملی از کارت گرافیک به همراه عکس کارت گرافیک را به شما نشان می دهد. برای مثال کارت گرافیک من ASUS R9 270X DirectCU II TOP می باشد و همانطور که مشاهده می کنید نام آنرا بصورت کاملا دقیق نشان داده است.

فهمیدن مدل کارت گرافیک
 - چی جوری

روش دوم : استفاده از HWiNFO

ابتدا HWiNFO را دانلود کنید. شما بسته به 32 یا 64 بیتی بودن ویندوز باید نسخه ی مورد نظر را دانلود کنید. همچنین می توانید از نسخه های بدون نصب (پرتابل) استفاده کنید. با بازکردن HWiNFO پنجره ی UAC نشان داده می شود، بر روی Yes کلیک کنید. شما صفحه ی خوش آمد گویی برنامه را مشاهده می کنید. برای مشاهده ی سنسور ها به تنهایی تیک گزینه ی Sensor-only را بزنید و برای پیدا کردن اطلاعات انتخابی، تیک گزینه ی Summary-only را بزنید . سپس بر روی Run کلیک کنید، یا می توانید بدون انتخاب هیچکدام Run را بزنید.

پیدا کردن مدل دقیق کارت گرافیک - چی جوری

HWiNFOخلاصه ای از اطلاعات CPU و GPU را به شما نشان می دهد. نام دقیق کارت گرافیک شما در بخش ابتدایی GPU نمایش داده می شود. برای مثال در شکل زیر نام دقیق کارت گرافیک ASUS R9270X-DC2T-2GD5 می باشد.

دو راه برای تشخیص مدل دقیق کارت گرافیک - چی جوری

اگر تیک گزینه ی خلاصه (Summary-only) را نزده باشید، HWiNFO اطلاعات کامل تری از مابقی سخت افزار را به شما نشان می دهد. برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر بر روی کارت گرافیک (Video Adapter) خود دابل کلیک کنید. حالا اطلاعات کارت گرافیک را کامل می توانید مشاهده کنید.

پیدا کردن نام دقیق کارت گرافیک
 - چی جوری

 

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر