برخی مواقع در هر دستگاهی شما نیاز دارید تا یک وب سایت را بلاک کنید، این کار می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد، از محتوای خیراخلاقی تا خطرناک بودن یک وب سایت.


در این آموزش ما نحوه بلاک یک وب سایت در کامپیوتر را آموزش خواهیم داد.

بلاک وب سایت در کامپیوتر

بلاک یا بستن یک وب سایت در کامپیوتر کار سختی نیست و شما براحتی می توانی دسترسی کامپیوتر خود را به یک وب سایت ببندید تا مرورگر و یا هیچ برنامه ای در کامپیوتر قادر به اتصال به ان وب سایت نباشد.

بستن یک وب سایت در کامپیوتر ویندوزی

برای دسترسی به یک وب سایت سیتسم شما از یک DNS یا مسیر های اینترنتی مانند DNS به آدرس 8.8.8.8 استفاده می کند. اما برای دسترسی به وب سایت ها سیستم شما از یک قابلیت محلی به نام HOSTS استفاده می کند.

با بستن دسترسی یک سایت بصورت محلی، یعنی در HOSTS هرگونه ارتباط شما با وب سایت مورد نظر بسته می شود.

ابتدا مطمئن شوید که یوزر شما دسترسی ادمین در شبکه را داشته باشد و سپس به آدرس C:\Windows\System32\drivers\etc\ بروید.

بر روی فایلی با نام hosts دابل کلیک کنید و آن را باز برنامه Notepad باز کنید. در دو خط آخر این فایل باید عبارت # 127.0.0.1 localhost و # ::1 localhost را مشاهده کنید.

پس از باز کردن فایل هاست در روش بالا قادر به ویرایش این فایل نخواهید بود. بر روی فایل host کلیک راست کنیدو سپس بر روی گزینه Properties کلیک کنید. در تب Security یوزر administrator را انتخاب کرده و بر روی Edit کلیک کنید.

بلاک سایت در ویندوز
 - چی جوری

در پنجره باز شده یوزر مورد نظر را انتخاب کنید، تیک گزینه Full control را فعال کنید و سپس بر روی Apply > Yes و در آخر بر روی OK کلیک کنید.

بلاک سایت در ویندوز
 - چی جوری

در آخر کافی است تا به خط  آخر ابتدا عبارت 127.0.0.1 و سپس نام سایت مورد نظر را وارد کنید.

بلاک هر وب سایت در سیتسم عامل مک و ویندوز - چی جوری

برای بستن هر سایتی در ویندوز مانند بالا عمل کنید. اگر تغییرات اعمال نشد و همچنان سایت مورد نظر در ویندوز باز می شود، سیستم خد را یکبار ریستارت کنید.

بستن یک وب سایت در MAC

برای بستن دسترسی یک سایت در سیستم عامل OS X گام های زیر را طی کنید :

پس از اطمینان از دسترسی ادمین یوزر، ترمینال مک را باز کنید.ترمینال را می توانید در مسیر /Applications/Utilities/Terminal بیابید.

عبارت sudo nano /etc/hosts را وارد کرده و سپس اینتر بزنید. درصورت درخواست یوزر و پسورد، مشخصات یوزر ادمین کامپیوتر را وارد کنید.

اینکار فایل /etc/hosts را در یک ویرایش گر متن برای شما باز می کند. وب سایت مورد نظر را مانند “127.0.0.1 www.blockedwebsite.com” در یک خط جدید وارد کنید.(عبارت ” را وارد نکنید). برای سایت های دیگر مانند روش بالا عمل کنید و آدرس هر سایت را طبق فرمت بالا در خط جدید وارد کنید. کلید ctrl+x و سپس Y را برای ذخیره تغییرات وارد کنید.

اگر همچنان وب سایت مورد نظر باز می شود، سیستم خود را یکبار ریستارت کنید و یا از کامند sudo dscacheutil -flushcache در ترمینال استفاده کنید.

بستن دسترسی یک وب سایت در مروگر

اگر دسترسی یک سایت در مرورگر را مسدود کنید، سایت مورد نظر تنها در مرورگر شما مسدود می شود و اگر با یک مرورگر دیگر امتحان کنید، سایت همچنان باز می شود.

بستن دسترسی یک سایت در مرورگر فایرفاکس

برای بستن دسترسی یک وب سایت در مرورگر فایرفاکس کافی است تا افزونه BlockSite را نصب کنید.

با وارد کردن کلید میانبر ctrl+shift+a در فایرفاکس به بخش افزونه ها بروید. بر روی Options مقابل افزونه ای که به تازگی نصب کرده اید کلیک کنید و سپس آدرس سایت مورد نظر را وارد کنید.

حالا اگر به سایت مورد نظر مراجعه کنید، خواهید دید که باز نمی شود.

بلاک هر وب سایت در سیتسم عامل مک و ویندوز - چی جوری

 

بستن دسترسی یک سایت در مرورگر کروم

روش بالا برای مرورگر گوگل کروم نیز صادق است و شما از طریق نصب افزونه بلاک سایت کروم می توانید این کار را انجام دهید.

درباره نویسنده

امیرحسین

برای آنچه که اعتقاد دارید،
ایستادگی کنید،حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد
>>آلبر کامو<<

متن نظر